Pandemia COVID-19: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 889 bajtów ,  1 rok temu
+1
(drobne merytoryczne)
(+1)
** Autor: [[Marcin Drąg]]
** Źródło: Magda Wrzos, [https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/koronawirus-w-polsce-lek-i-szczepionka-nowe-badania-prof-marcin-drag/5tezyvq ''Znalazł „klucz do zabicia koronawirusa”. Teraz zapowiada przełom w testach i leczeniu''], onet.pl, 21 marca 2020.
 
* Szczepionki przeciwko COVID-19 są transparentne. Wiadomo, jak są skonstruowane, jak działają i wbrew obiegowym opiniom nie powstały w ciągu roku. Szczepionki wektorowe [jak AstraZeneca] były testowane dziesięć lat, a prace nad nią zaczęły się około dwadzieścia lat temu, kiedy to zdiagnozowano pierwszy przypadek wirusa SARS-CoV na południu Chin. Zgodnie z badaniami obecny wirus SARS-CoV-2 jest w ponad 96 proc. genetycznie identyczny z SARS-CoV. To niepokojące, że połowa [polskiego] społeczeństwa nie zamierza się zaszczepić [przeciwko COVID-19]. Ale nie można nikogo zmusić, bo szczepienie nie jest obowiązkowe.
** Autor: [[Marek Sanak]]
** Źródło: [https://krakow.tvp.pl/53953652/ekspert-uj-szczepionki-sa-transparentne-i-nie-powstaly-w-ciagu-roku Ekspert UJ: szczepionki są transparentne i nie powstały w ciągu roku], krakow.tvp.pl, 23 maja 2021.
 
* [U osób, które przeszły COVID-19] zdarzają się depresje, ludzie mają lęki, boją się zasnąć, mają, jak to określają, mgłę mózgową, trudności z koncentracją, przypominaniem. Część objawów można by wytłumaczyć upośledzonym ukrwieniem w wyższych strukturach mózgowych, a część przewlekłym stresem i lękiem przed śmiercią. Chorzy na COVID-19, odizolowani od bliskich, podłączeni do aparatury, spotykający się tylko z personelem medycznym w „kosmicznych” strojach ochronnych – są zagubieni i zalęknieni. Dlatego część z nich ma zespół stresu pourazowego, tak jak osoby, które doświadczyły wojny.

Menu nawigacyjne