Pamięć i tożsamość: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 107 bajtów ,  2 miesiące temu
m
Wycofano edycje użytkownika 2600:387:B:5:0:0:0:72 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Zero.
(Anulowanie wersji 521942 autorstwa Zero (dyskusja))
Znaczniki: Anulowanie edycji Wycofane
m (Wycofano edycje użytkownika 2600:387:B:5:0:0:0:72 (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Zero.)
Znacznik: Wycofanie zmian
 
[[Plik:JohannesPaulII.jpg|mały|<{{center>|Jan Paweł II</center>}}]]
'''[[w:Pamięć i tożsamość|Pamięć i tożsamość. Rozmowy na przełomie tysiącleci]]''' – ostatnia książka papieża [[Jan Paweł II|Jana Pawła II]], wydana 23 lutego 2005 roku, niedługo przed jego śmiercią.
* Całe XX stulecie było naznaczone jakimś szczególnym działaniem Boga, który jest Ojcem „bogatym w miłosierdzie” – dives in misericordia… Tajemnica paschalna potwierdza, że ostatecznie zwycięskie jest dobro; że życie odnosi zwycięstwo nad śmiercią; że nad nienawiścią tryumfuje miłość.
* Wolność jest dana człowiekowi przez Stwórcę i jest mu równocześnie zadana. Poprzez wolność człowiek jest powołany do przyjęcia i realizacji prawdy.
 
* Wszyscy chrześcijanie są wezwani do świadczenia o Chrystusie. Kościół jest matką, która na podobieństwo Maryi przechowuje całe te dzieje, zachowując w sercu wszystkie ludzkie istotne problemy. Pamięć[https://it.wikipedia.org/w/index.php?title=Discussione:Time&diff=120165323&oldid=119877554#The_Time] Maryi i Kościoła służą człowiekowi, aby raz jeszcze, na przełomie tysiącleci, odnalazł swoją tożsamość.
 
* Zło bowiem, w znaczeniu realistycznym, może zaistnieć tylko w relacji do dobra, a zwłaszcza w relacji do Boga, najwyższego Dobra.

Menu nawigacyjne