Jan Paweł I: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
m (Zabezpieczył „Jan Paweł I”: Wygłupy ([edytowanie=Dozwolone tylko dla użytkowników automatycznie zatwierdzonych] (wygasa 23:46, 28 gru 2019 (UTC)) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla użytkowników automatycznie zatwierdzonych] (wygasa 23:46, 28 gru 2019 (UTC))))
** Źródło: [[Bernard Lecomte]], ''Tajemnice Watykanu'', op. cit., s. 221.
 
* Czy pontyfikat Jana Pawła I jest niedokończony? Po ludzku patrząc, wydaje się, że zatrzymał się w początkach, że był zapowiedzią wielu obietnic. Odebrano zaledwie szept zapowiedzi. Mężowie stanu, szefowie rządów mówią, że na Stolicy Świętej rozpoczął się nowy styl. Styl przepełniony dużym poszanowaniem dla człowieka, styl, który odziedziczył po poprzednikach Janie i Pawle, ale któremu od samych początków nadał swe własne, specyficzne piętno. Ale on tylko zaczął... Czekajmy, jaka będzie kontynuacja tego początku.
** Autor: [[Jan Paweł II]]
** Źródło: Kazimierz Dopierała, ''Księga papieży'', s. 1002.
 
* A co powiemy o Janie Pawle I? Wydaje nam się, że wyszedł z naszych szeregów zaledwie wczoraj, aby przyłożyć ciężar papieskiego płaszcza: ale ile ciepła, prawdziwej „fali miłości” - której życzył światu w ostatnim pozdrowieniu na Anioł Pański - wyszło z niego w ciągu kilku dni jego posługi! Potwierdzają to katechezy o wierze, nadziei i miłości podczas podczas publicznych audiencji.
** Autor: [[Jan Paweł II]]
** Źródło: [http://www.vatican.va/content/john-paul-ii/it/speeches/1978/documents/hf_jp-ii_spe_19781017_primo-radiomessaggio.html PRIMO RADIOMESSAGGIO «URBI ET ORBI» - DISCORSO DEL SANTO PADRE GIOVANNI PAOLO II]
 
* W swoich przemówieniach zawsze odwoływał się do wydarzeń z życia, wspomnień rodzinnych i mądrości ludowej. Jego prostota była nośnikiem solidnego, bogatego nauczania, które dzięki darowi wyjątkowej pamięci i ogromnej wiedzy ozdobił licznymi cytatami pisarzy kościelnych i świeckich. Był więc niezrównanym katechetą, idącym w ślady św. Piusa X, który pochodził z tego samego regionu i był jego poprzednikiem najpierw na tronie św. Marka, a potem św. Piotra. „Musimy czuć się mali przed Bogiem. Nie wstydzę się czuć się jak dziecko przed matką; wierzy się w swoją matkę; wierzę w Pana, w to, co mi objawił.” Te słowa ujawniają całą głębię jego wiary.
** Autor: [[Benedykt XVI]]
** Źródło: [http://www.vatican.va/content/benedict-xvi/it/angelus/2008/documents/hf_ben-xvi_ang_20080928.html BENEDETTO XVI - ANGELUS]
 
[[Kategoria:Papieże]]
4

edycje

Menu nawigacyjne