Prawo rzymskie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 4 bajty ,  1 rok temu
m
format, dr Zmiana
m (drobne merytoryczne)
m (format, dr Zmiana)
[[Plik:Corpus Iuris Civilis 02.jpg|mały|<{{center>|Strona tytułowa szesnastowiecznego wydania<br /> ''Corpus Iuris Civilis''</center>}}]]
'''[[w:Prawo rzymskie|Prawo rzymskie]]''' (łac. ''Ius Romanum'') – termin oznaczający najczęściej prawo starożytnego Rzymu, które rozwijało się od czasów prawa zwyczajowego, aż do kodyfikacji [[Justynian I Wielki|Justyniana I Wielkiego]] (VI wiek n.e.).
* Europa jest grecka, jeśli chodzi o myśl filozoficzną i sztukę, rzymska, jeśli mowa o prawie, i judeochrześcijańska pod względem religii.
** ''L’Europe est grecque par la pensée et l’art, romaine par le droit, et judeo-chrétienne par la religion.'' (fr.)
** Autor: [[Ernest Renan]], [http://fr.wikisource.org/wiki/Qu%E2%80%99est-ce_qu%E2%80%99une_nation_%3F ''Co to jest naród?'' (fr. ''Qu'estQu’est-ce qu'unequ’une nation?'')]
** Zobacz też: [[Europa]]
 
* Jeśli porównamy prawo rzymskie z prawem greckim, żydowskim czy orientalnym, gdzie kobieta, jeśli w ogóle miała prawo do rozwodu, to obwarowane licznymi ograniczeniami - rzymskie wypada najlepiej. Zresztą rozwód to jedno, a zawarcie małżeństwa to drugie. W większości systemów prawnych kobiety nie miały wiele do powiedzenia w tej sprawie; po prostu wydawano je za mąż, nie pytając o zdanie. Prawo rzymskie w swej najbardziej klasycznej postaci bardzo dowartościowywało pozycję kobiet, które były praktycznie niezależne, zarządzały swoim majątkiem i decydowały kiedy i za kogo wychodzą za mąż, mogąc też decydować o rozwodzie.
** Autor: [[Jakub Urbanik]], [http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,17717506,Osobom_homoseksualnym_oferuje_sie_obchodzenie_prawa_.html ''Osobom homoseksualnym oferuje się obchodzenie prawa. Jakub Urbanik: Dlaczego mam to robić?''], gazeta.pl, 17 grudnia 2018.
** Zobacz też: [[kobieta]], [[rozwód]]
** Autor: [[Alexis de Tocqueville]], ''Listy'', tłum. Barbara Janicka
 
* We wczesnym średniowieczu Bizancjum próbowało odwojować Półwysep Apeniński, tworząc Egzarchat Rawenny. Nim upadł, zdążył wytworzyć szczególną grupę – rzec można, nadzwyczajną kastę – Włochów obeznanych w rzymskim prawie. W XI wieku zaczęli wykładać kodeks Justyniana w Bolonii, tworząc podwaliny jednego z najstarszych uniwersytetów w Europie. Absolwenci bolońskiej uczelni zostawali potem papieżami i doradcami cesarzy, przyczyniając się do wspomnianych wyżej reform.
** Autor: [[Wojciech Orliński]], [https://ekskursje.pl/2020/02/dyplomatyka-i-sady/ ''Dyplomatyka i sądy''], blog Wojciecha Orlińskiego, 9 lutego 2020.
** Zobacz też: [[Egzarchat Rawenny]], [[Uniwersytet Boloński]]

Menu nawigacyjne