Jakub Urbanik: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Początek artykułu
 
m red., format, dr Zmiana
Linia 1: Linia 1:
'''[[w:Jakub Urbanik|Jakub Urbanik]]''' (ur. 1975) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa rzymskiego.
'''[[w:Jakub Urbanik|Jakub Urbanik]]''' (ur. 1975) – polski prawnik, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa rzymskiego.
* Jeśli porównamy prawo rzymskie z prawem greckim, żydowskim czy orientalnym, gdzie kobieta, jeśli w ogóle miała prawo do rozwodu, to obwarowane licznymi ograniczeniami rzymskie wypada najlepiej. Zresztą rozwód to jedno, a zawarcie małżeństwa to drugie. W większości systemów prawnych kobiety nie miały wiele do powiedzenia w tej sprawie; po prostu wydawano je za mąż, nie pytając o zdanie. Prawo rzymskie w swej najbardziej klasycznej postaci bardzo dowartościowywało pozycję kobiet, które były praktycznie niezależne, zarządzały swoim majątkiem i decydowały kiedy i za kogo wychodzą za mąż, mogąc też decydować o rozwodzie.

* Jeśli porównamy prawo rzymskie z prawem greckim, żydowskim czy orientalnym, gdzie kobieta, jeśli w ogóle miała prawo do rozwodu, to obwarowane licznymi ograniczeniami - rzymskie wypada najlepiej. Zresztą rozwód to jedno, a zawarcie małżeństwa to drugie. W większości systemów prawnych kobiety nie miały wiele do powiedzenia w tej sprawie; po prostu wydawano je za mąż, nie pytając o zdanie. Prawo rzymskie w swej najbardziej klasycznej postaci bardzo dowartościowywało pozycję kobiet, które były praktycznie niezależne, zarządzały swoim majątkiem i decydowały kiedy i za kogo wychodzą za mąż, mogąc też decydować o rozwodzie.
** Źródło: [http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,17717506,Osobom_homoseksualnym_oferuje_sie_obchodzenie_prawa_.html ''Osobom homoseksualnym oferuje się obchodzenie prawa. Jakub Urbanik: Dlaczego mam to robić?''], gazeta.pl, dostęp: 17 grudnia 2018.
** Źródło: [http://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,17717506,Osobom_homoseksualnym_oferuje_sie_obchodzenie_prawa_.html ''Osobom homoseksualnym oferuje się obchodzenie prawa. Jakub Urbanik: Dlaczego mam to robić?''], gazeta.pl, dostęp: 17 grudnia 2018.
** Zobacz też: [[kobieta]], [[rozwód]]
** Zobacz też: [[kobieta]], [[rozwód]]


* Musimy postawić tamę językowi nienawiści i rynsztoku; temu, co obserwujemy od kilkunastu miesięcy: przybywa wypowiedzi publicznych o charakterze homofobicznym - również z ust władzy państwowej. Nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego, bo te wypowiedzi staną się powszechne, przyzwyczaimy się do nich. A na to nie możemy pozwolić.
* Musimy postawić tamę językowi nienawiści i rynsztoku; temu, co obserwujemy od kilkunastu miesięcy: przybywa wypowiedzi publicznych o charakterze homofobicznym również z ust władzy państwowej. Nie możemy przejść nad tym do porządku dziennego, bo te wypowiedzi staną się powszechne, przyzwyczaimy się do nich. A na to nie możemy pozwolić.
** [http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24282607,inicjator-listu-przeciwko-wojewodzie-lubelskiemu-musimy-postawic.html ''"Musimy postawić tamę językowi nienawiści i rynsztoku". Prof. Urbanik o liście ws. słów wojewody lubelskiego''], tokfm.pl, 17 grudnia 2018.
** Źródło: [http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24282607,inicjator-listu-przeciwko-wojewodzie-lubelskiemu-musimy-postawic.html ''„Musimy postawić tamę językowi nienawiści i rynsztoku”. Prof. Urbanik o liście ws. słów wojewody lubelskiego''], tokfm.pl, 17 grudnia 2018.
** Zobacz też: [[homofobia]]
** Zobacz też: [[homofobia]]



{{SORTUJ:Urbanik, Jakub}}
{{SORTUJ:Urbanik, Jakub}}

Wersja z 02:07, 25 sty 2021

Jakub Urbanik (ur. 1975) – polski prawnik, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Warszawskiego, specjalista w zakresie prawa rzymskiego.

  • Jeśli porównamy prawo rzymskie z prawem greckim, żydowskim czy orientalnym, gdzie kobieta, jeśli w ogóle miała prawo do rozwodu, to obwarowane licznymi ograniczeniami – rzymskie wypada najlepiej. Zresztą rozwód to jedno, a zawarcie małżeństwa to drugie. W większości systemów prawnych kobiety nie miały wiele do powiedzenia w tej sprawie; po prostu wydawano je za mąż, nie pytając o zdanie. Prawo rzymskie w swej najbardziej klasycznej postaci bardzo dowartościowywało pozycję kobiet, które były praktycznie niezależne, zarządzały swoim majątkiem i decydowały kiedy i za kogo wychodzą za mąż, mogąc też decydować o rozwodzie.