Wisława Szymborska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 317 bajtów ,  1 rok temu
Dama Orderu Orła Białego. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności
m (Zabezpieczył „Wisława Szymborska”: Częste wandalizmy ([edytowanie=Dozwolone tylko dla administratorów] (wygasa 00:00, 22 sty 2021 (UTC)) [przenoszenie=Dozwolone tylko dla administratorów] (wygasa 00:00, 22 sty 2021 (UTC))))
(Dama Orderu Orła Białego. Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich i Polskiej Akademii Umiejętności)
Znacznik: Wycofane
[[Plik:Wisława Szymborska 2009.10.23 (1).jpg|małythumb|<center>Wisława Szymborska</center>]]
'''[[w:Wisława Szymborska|Wisława Szymborska]]''' (1923–2012) – [[polska]] [[poeta|poetka]], felietonistka, laureatka [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]] w dziedzinie [[literatura|literatury]] (1996). Dama Orderu Orła Białego. Członkini Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (1989) i Polskiej Akademii Umiejętności (1995).
 
* Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.
** Zobacz też: [[książka]]
 
* Żegnamy się dzisiaj z poetą, ale nie żegnamy się z jego poezją. Ona nas wszystkich tutaj obecnych i wszystkich nieobecnych, przeżyje na pewno.
** Źródło: przemówienie na pogrzebie [[Czesław Miłosz|Czesława Miłosza]], cyt.cytat za: [httpshttp://wiadomosci.wp.pl/szymborskakat,1342,title,Szymborska-zegnamy-sie-z-poeta-ale-zostaje-jego-poezja-6037318864114817a,wid,5660110,wiadomosc.html?ticaid=110034&_ticrsn=3 wiadomosci.wp.pl]
 
* Życie pisze najbardziej oryginalne, najbardziej komiczne a jednocześnie najbardziej dramatyczne scenariusze.
* Dopóki ta kobieta z Rijksmuseum<br />w namalowanej ciszy i skupieniu<br />mleko z dzbanka do miski<br />dzień po dniu przelewa,<br />nie zasługuje Świat<br />na koniec Świata
** Źródło: ''Vermeer''
** Zobacz w Wikipedii: ''[[w:pl:Mleczarka|Mleczarka]]''
 
==G==
 
* Można nie kochać cię – i żyć,<br />Ale nie można owocować.
** Źródło: ''Gawęda o miłości do ziemi ojczystej'' z t.tomiku ''Pytania zadawane sobie'' (1954)
 
==N==
* Nad całym Twoim życiem<br />i moim, jeszcze nie całym,<br />paradują w przepychu, jak paradowały.<br /><br />Nie mają obowiązku razem z nami ginąć<br />Nie muszą być widziane, żeby płynąć.
** Źródło: ''Chmury'' z t.tomiku ''Chwila'', 2002
 
* Najpierw minie nasza miłość,<br />potem sto i dwieście lat,<br />potem znów będziemy razem:<br />komediantka i komediant,
** Źródło: ''Życie na poczekaniu''
 
* Nie żegnająca, nie żegnana</br />na pomoc dzieciom biegnie sama,</br />patrzcie, wynosi je w ramionach,</br />zapada w ogień po kolana,</br />łunę w szalonych włosach ma.
** Źródło: [https://poezja.org/wz/Szymborska_Wis%C5%82awa/20/Minuta_ciszy_po_Ludwice_Wawrzy%C5%84skiej ''Minuta ciszy po Ludwice Wawrzyńskiej''], poezja.org, data dostępu: 30 czerwca 2018
 
** Źródło: ''Kot w pustym mieszkaniu''
 
* Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.
** Źródło: ''Przechodniu, pochyl czoła''
==W==
* W nas – tłuszcze, nerwy, żyły, śluzy i sekretności. I jest nam odmówiony idiotyzm doskonałości.
* Jestem jej wielkim wielbicielem. Przeczytałem wszystko co napisała i czytam w kółko. Ja jestem uważany za dowcipnego i zabawnego człowieka, ale to jej dowcip góruje nad moim. Jest niezmiernie dowcipną poetką, mądrą. Ma wielki wkład w moje zadowolenie z życia. (…) To jest czysta przyjemność. Czytasz wiersze i delektujesz się czytaniem niesłychanie dramatycznych, ale jednocześnie zabawnych i ironicznych poezji. (…) Ona jest w stanie uchwycić najbardziej wzruszające momenty życia i jego smutek i jednocześnie pozostać optymistką. Ja tego nie potrafię. Mogę pisać o smutku i jego istocie, ale gdy to robię złoszczę się i czuję się rozgoryczony, nie potrafię być ponad to, a ona to potrafi. (…) Wiele jej wierszy miało wpływ na mnie. A ten [''Odzież''] najbardziej ponieważ jestem hipochondrykiem. Uderzył mnie tak mocno, że czasami budzę się w nocy i myślę o nim i znowu go przeżywam, bo jego treść ma dla mnie ogromne znaczenie. (…) Posiadanie tego sprawia mi olbrzymią przyjemność i znaczy dla mnie znacznie więcej niż te wszystkie głupie, złote statuetki, które dają mi w branży filmowej. (…) Ona pasuje dokładnie do mojej definicji artysty. Głębokiego i przenikliwego, ale pamiętającego jednocześnie o tym, że jego zadaniem jest zabawianie widza. I ona to właśnie robi. (…) Czuję się zaszczycony, że wie o moim istnieniu.
** Autor: [[Woody Allen]], ''Czasami życie bywa znośne''
** Opis: Szymborska zrobiła kolaż dla m.in. Woody’ego Allena i innych.
 
* Otóż Polska jest krajem wyrafinowanych intelektualnie poetek.
 
* Wisława kochała ludzi i lubiła ich kochać. Dlatego tak wiele i tak pięknie pisała o miłości.<br />Kochała życie, choć była to miłość bez złudzeń. Dlatego tak wiele, tak przenikliwie pisała o śmierci.
** Źródło: [[Adam Michnik]], ''Miłość bez złudzeń'', „Gazeta Wyborcza” nr 27 (7452), 2 lutego 2012, s. 2.
 
* Wisława Szymborska była mi bliska jako poetka i jako człowiek, z tym że to są dwie różne rzeczy. Wyraźnie byłem pod niesłychanym urokiem jej osoby także, bo to był ktoś niepodobny do żadnej innej osoby. Była taką wielką damą, ale damą nie arystokratyczną, tylko intelektualną. Rzadko się spotyka kogoś, kto jest tak bardzo sobą. Ona w sposób niezmiernie silny była sobą; nie dało się jej pomylić z nikim innym i to było nadzwyczajne.
* Wisława Szymborska. Nie tylko poetka, lecz także filozof i mędrzec. Często w jednym jej zdaniu odnajduję coś, o czym myślę pół życia. Czytam i dziękuję, że dane są mi te zdania, klucze otwierające tyle pozamykanych drzwi.
** Autor: [[Magda Umer]], „Zwierciadło” nr 3/1925, marzec 2007
 
 
{{SORTUJ:Szymborska, Wisława}}
 
[[Kategoria:Grupa literacka Inaczej]]
[[Kategoria:Laureaci Nagrody Goethego]]
[[Kategoria:Odznaczeni Orderem Orła Białego (III Rzeczpospolita)]]
[[Kategoria:Odznaczeni Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis]]
[[Kategoria:Polscy poeci współcześni]]
[[Kategoria:Polscy felietoniści]]
[[Kategoria:Polscy poeci współcześni]]

Menu nawigacyjne