Wikicytaty:Bar: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 5005 bajtów ,  1 rok temu
(→‎Bogumił Grott: nowa sekcja)
 
Jak w temacie - chodzi mi o [https://pl.wikiquote.org/w/index.php?title=Bogumi%C5%82_Grott&diff=478075&oldid=476346 tę] edycję kolegi {{ping|Ytabak}}a. Edytor powołuje się na książkę Pankowskiego: [https://books.google.pl/books?id=lKSLAgAAQBAJ&pg=PA200&dq=The+Populist+Radical+Right+in+Poland.+The+Patriots+Bogumi%C5%82+Grott&hl=pl&sa=X&ved=0ahUKEwixrPLe85HZAhWMiKYKHRAwBBAQ6AEIJzAA#v=onepage&q=Grott&f=false], która jest napisana w języku angielskim. A cytat nt. Grotta jest po polsku. Kto dokonał tłumaczenia? Czy tłumaczenie jest prawidłowe? Czy to są Wikicytaty czy Wiki-translaty? Jestem za usunięciem tej edycji. Ale może jednak można ją zostawić? Proszę o głosy. Pozdrawiam, [[Użytkownik:Patephon|Patephon]] ([[Dyskusja użytkownika:Patephon|dyskusja]]) 22:00, 26 gru 2020 (CET)
 
== Powszechne Zasady Postępowania – ruszają konsultacje! ==
 
Droga społeczności.
 
W ciągu kilku najbliższych tygodni [[w:pl:Wikimedia Foundation|Wikimedia Foundation]] będzie prowadzić konsultacje związane z implementacją [[:meta:Universal Code of Conduct/Draft review/pl|Powszechnych Zasad Postępowania (PZP)]] (ang. ''Universal Code of Conduct''), które będą stanowić załącznik do obecnie obowiązujących [https://foundation.wikimedia.org/wiki/Terms_of_Use/pl Warunków użytkowania] (ang. ''Terms of Use'').
 
=== Czym będą Powszechne Zasady Postępowania? ===
PZP mają być dokumentem, który będzie normował zachowania i wskazywał na właściwe zasady postępowania we wszystkich projektach Wikimedia. Poprzez zawarcie spisu nieodpowiednich zachowań, które nie będą akceptowane w naszych projektach, będzie dbał o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników.
 
Ma on również zapewnić jednolite zasady postępowania w tych społecznościach, które nie mają własnych szczegółowych regulacji i zasad związanych z zachowaniem użytkowników. W związku z tym będzie on pomagał głównie mniejszym oraz młodszym projektom, które nie miały jeszcze okazji spisać swoich własnych reguł z tym związanych.
 
[[:m:Universal Code of Conduct/Initial 2020 Consultations|Konsultacje przeprowadzone w 2019 roku oraz w pierwszej połowie 2020 roku]] pozwoliły na przygotowanie wstępnej propozycji zasad, jednak nadal brakuje przepisów związanych z implementacją oraz wdrożeniem w życie PZP. W tym celu, od 18 stycznia 2021 roku rozpoczynają się konsultacje w wielu społecznościach projektów Wikimedia.
 
=== Na czym będą polegały konsultacje? ===
W styczniu i lutym 2021 roku zostanie zaangażowanych dziewięciu koordynatorów w serię konsultacji, które obejmą najróżniejsze projekty Wikimedia (różne społeczności językowe oraz społeczności użytkowników Wikidanych i Commons). Jedną z wybranych społeczności, została społeczność polskojęzyczna, a jednym z moderatorów [[User:MNadzikiewicz (WMF)|będę ja]]. W nadchodzących tygodniach będziemy mieli okazję razem porozmawiać na temat naszych odczuć, wizji oraz sposobu implementacji w związku z wprowadzaniem PZP.
 
Celem Wikimedia Foundation jest pozyskanie informacji z różnych społeczności i dopiero na podstawie przeprowadzanych konsultacji, nasz zespół przygotuje i zaprezentuje raporty i różne możliwości wcielenia PZP w życie. Zachęcam wszystkich do dzielenia się swoją opinią ze mną oraz z innymi członkami naszej społeczności. Równolegle do konsultacji ze społecznością, w lutym ruszą również konsultacje dla afiliantów (np. [[w:pl:Wikimedia Polska|Wikimedia Polska]] lub [[meta:WikiWomen's User Group|WikiWomen's User Group]]).
 
=== Jak wziąć udział? ===
Zapraszam do wyrażenia swojej opinii w najwygodniejszy dla Was sposób. Żeby umożliwić każdej chętnej użytkowniczce i każdemu chętnemu użytkownikowi udział w konsultacjach, będą one przeprowadzane na kilka sposobów:
# Dyskusja w Kawiarence polskiej Wikipedii pod '''[[w:pl:Wikipedia:Kawiarenka/Zasady#Powszechne Zasady Postępowania – ruszają konsultacje!|tym wątkiem]]''' oraz ewentualnymi tworzonymi w przyszłości;
# Poprzez rozpoczęcie nowego wątku na [[w:pl:User talk:MNadzikiewicz (WMF)|mojej stronie dyskusji]];
# Poprzez wysłanie mi [[Specjalna:E-mail/MNadzikiewicz_(WMF)|prywatnej wiadomość za pomocą wikimaila]];
# Podczas spotkania (grupowego lub indywidualnego) ze mną, o których będę informował w przyszłości.
 
Dyskusja prowadzona jest w Kawiarence polskojęzycznej Wikipedii, ponieważ jest to największy projekt polskojęzycznej społeczności. W miarę potrzeb będą również organizowane konsultacje z członkami (zarówno 1-1, jak i grupowe) z różnych sfer oraz projektów naszej społeczności, za pośrednictwem platformy internetowej Zoom lub Google Meet (o terminach i informacjach wkrótce). Dodatkowo, w nadchodzących tygodniach zostanie uruchomiona anonimowa ankieta dla członków społeczności, którzy chcieliby prywatnie przekazać swoje odczucia związane z tematem PZP, a także otaczających go sfer (stan zasad w naszym projekcie, niechciane i potencjalnie niebezpieczne sytuacje oraz wszelkie sprawy dotyczące zachowania użytkowników projektów Wikimedia). Chętnych do bezpośredniego otrzymania ankiety proszę o zgłaszanie się do mnie za pomocą [[Specjalna:E-mail/MNadzikiewicz_(WMF)|wikimaila]].
 
Zachęcam również do odwiedzenia strony [[:meta:Universal Code of Conduct/FAQ/pl|Najczęściej Zadawanych Pytań]], na której możecie znaleźć odpowiedź na najczęściej nurtujące społeczność pytania.
 
W razie wszelkich pytań proszę o komentarze w dyskusji lub o pingi, żeby mieć pewność, że dotrę do waszej wiadomości. Życzę owocnej dyskusji! [[Użytkownik:MNadzikiewicz (WMF)|MNadzikiewicz (WMF)]] ([[Dyskusja użytkownika:MNadzikiewicz (WMF)|dyskusja]]) 11:33, 19 sty 2021 (CET)

Menu nawigacyjne