Grecja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 6698 bajtów ,  2 lata temu
modyfikacja strony z ograniczeniem do cytatów dotyczących ściśle Grecji i jej charakteru jako kraju/ziemi/państwa/ojczyzny
(dodane 2 cytaty z klasyków /Kazandzakis, Duerrenmatt/)
(modyfikacja strony z ograniczeniem do cytatów dotyczących ściśle Grecji i jej charakteru jako kraju/ziemi/państwa/ojczyzny)
* Człowiek grecki interesował mnie bardziej niż jego dzieła, będące dla mnie przede wszystkim kluczem do zrozumienia ich twórcy. A poza człowiekiem greckim – ziemia grecka, pejzaż, który zrodził, wyhodował i ukształtował duszę Greków; wydawało mi się, że przede wszystkim poprzez zrozumienie tego pejzażu będę mógł zbliżyć się do duszy greckiej, odgadnąć czy odszyfrować jej tajemnicze zaczątki.
** Źródło: [[Jan Gawroński]], ''Do źródła Muz'', Warszawa 1970, s. 140.
 
* Kiedy słyszę, jak Niemcy mówią, że drogie jest im moralne podejście do zadłużenia i że wierzą mocno w konieczność spłacania długów, myślę sobie: to jakiś żart! To właśnie Niemcy są przecież krajem, który nigdy nie spłacił swoich długów. (…) Historia uczy, że wysoko zadłużone państwo ma dwie możliwości spłacenia należności. Jedną wykorzystało Królestwo Brytyjskie po drogich wojnach napoleońskich w XIX wieku: to powolna metoda, którą dziś poleca się również Grecji. Królestwo oszczędzało wówczas na spłatę długów dzięki rygorystycznej polityce budżetowej – to zadziałało, ale trwało strasznie długo. Przez ponad 100 lat Brytyjczycy wydawali dwa do trzech procent swego produktu narodowego na uregulowanie długu, czyli więcej niż na szkoły i całą oświatę. Tak być nie musiało i nie jest to konieczne dziś. Bo druga metoda jest dużo szybsza. Wypróbowały ją właśnie Niemcy w XX wieku. Zasadniczo składa się z trzech komponentów: inflacji, nadzwyczajnego podatku i anulowania części długów. (…)<br />Gdybyśmy w latach 50. mówili Niemcom, że nie dość odkupili swe winy, do dzisiaj pewnie spłacaliby swe długi.
** Autor: [[Thomas Piketty]]
** Opis: nawiązując do londyńskiej konferencji oddłużeniowej z 1953 roku, kiedy to Niemcom „na dobry początek” cudu gospodarczego anulowano 60 procent (wynoszącego jeszcze w 1945 roku 200 procent PKB) zadłużenia zagranicznego.
** Źródło: [http://www.zeit.de/2015/26/thomas-piketty-schulden-griechenland/komplettansicht ''Deutschland hat nie bezahlt'', „Die Zeit”, 27 czerwca 2015]
** Zobacz też: [[Niemcy]]
 
* Nawet Grecy zauważyli, że kryzys nie był związany z przynależnością do strefy euro, tylko wieloletnią, bardzo złą polityką fiskalną. W szczycie kryzysu większość Greków była przeciwna wyjściu ze strefy euro.
** Autor: [[Stanisław Gomułka]]
** Źródło: Hubert Orzechowski, [http://wyborcza.pl/7,155287,24813215,glapinski-ostro-o-euro-ekspert-to-nie-nauka-a-propaganda.html''Glapiński ostro o euro. Ekspert: To nie nauka, ale propaganda''], wyborcza.pl, 22 maja 2019.
** Zobacz też: [[euro]]
 
* Nie ma i nie będzie łatwych rozwiązań. Jest za to wiele rozsądnych propozycji, o które musimy teraz wspólnie zawalczyć. Dzisiejszy wybór Greków jest wyborem epokowym i śmiałym. Głęboko wierzę, że w tym referendum wybraliśmy właściwą drogę. To nie jest i nie było nigdy pytanie o to, czy Grecja ma zostać w Unii i w strefie euro. To nie był plebiscyt za Europą ani przeciwko. Dziś Grecy zabrali głos i jasno powiedzieli, jakiej Europy pragną – nie jest to Europa cięć, oszczędności i bailoutów, jest to Europa solidarności i demokracji.
** Autor: [[Aleksis Tsipras]]
** Źródło: [http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/wybory-europy/20150706/tsipras-grecy-powiedzieli-jakiej-europy-pragna ''Tsipras: Grecy powiedzieli, jakiej Europy pragną'', krytykapolityczna.pl, 6 lipca 2015]
** Zobacz też: [[Unia Europejska]], [[euro]]
 
* Nie ma ta ziemia czego złożyć w styrcie;<br />Koń dzwoni w głazy – depce chwast dziewanny,<br />Czasem przy drodze w rozłożystym mircie<br />Widać rudera tureckiej fontanny –<br />Gdzie w kamień woda płacząca nie tętni,<br />Na które patrząc… nawet Grecy smętni…<br />(…) Jakim obrazem dawnym i pamiętnym<br />Tylko samemu Bogu… co w nim duma,<br />Kraj ten zniszczyła tak wolności dżuma.
** Opis: impresja z zetknięcia ze zniewoloną ziemią grecką.
** Źródło: ''Podróż do Ziemi Świętej z Neapolu (Pieśń VI)'', Gdańsk 1987, s. 98-99.
 
* Niemiecki podatnik wspomaga finansowo przede wszystkim tych, którzy Grecji i innym pożyczyli pieniądze i zainkasowali za to odsetki. Ci wierzyciele walczą teraz o przerzucenie strat na podatników, czyli głównie pracobiorców.
** Autor: [[Stefan Homburg]]
** Źródło: rozmowa Catherine Hoffmann, ''Ciemność widzę'', „Süddeutsche Zeitung”, tłum. „Forum”, 24 października 2011.
 
* Pamiętam, powiedziałem Ci wtedy: „Cóż znaczy Grecja, ojczyzna i obowiązek? Prawda znajduje się tutaj!” A Ty odrzekłeś: „Grecja, ojczyzna – nic nie znaczą, ale w imię tego ''nic'' chętnie oddamy życie!”
 
* Potem siedzieli, dwoje Greków wśród dwojga Greków… Archilochos opowiedział Chloe o swoim życiu. (…) Będziemy oszczędzać i za dwadzieścia lat odwiedzimy razem Grecję, Peloponez, wyspy. Marzę o tym już od dawna, a teraz, kiedy wiem, że pojadę z tobą, marzenie jest jeszcze piękniejsze. (…) Często myśli o Grecji, ciągnął dalej, i wpatrywał się w mgłę… Widzi wtedy wyraźnie, mówił, stare świątynie, na pół rozwalone, i czerwonawe skały połyskujące przez gaje oliwne. Często wydaje mu się, że przebywa w tym mieście na wygnaniu, jak Żydzi w Babilonie, i że treścią jego życia jest pragnienie powrotu do starej, z dawna opuszczonej ojczyzny.
** Opis: marzenia greckiego emigranta
** Autor: [[Friedrich Dürrenmatt]], ''Grek szuka Greczynki'', Warszawa 1967, s. 29-30.
 
* … Pruć to morze w czas cichej jesieni, szepcąc imię każdej wyspy – to rozkosz, która zdolna jest przenieść serce człowieka wprost do raju. Nigdzie tak łagodnie i łatwo nie przechodzi się od rzeczywistości do marzenia. Zacierają się granice, a maszty najstarszych okrętów obrastają owocami jak pędy winogron. Można powiedzieć, że tu, w Grecji, cud rodzi się na zawołanie.
* Program oszczędnościowy Brukseli trudno nazwać sukcesem. Parametry makroekonomiczne nieco się poprawiły, ale pacjent – w tym przypadku Grecja – zmarł.
** Autor: [[Nikos Kazandzakis]], ''Grek Zorba'', Warszawa 1971, s. 17.
** Autor: [[Cezary Michalski]], [http://www.krytykapolityczna.pl/felietony/20150128/lula-czy-chavez ''Lula czy Chavez?'', krytykapolityczna.pl, 28 stycznia 2015]
 
* (…) uczuciaUczucia wiekowego szukałem w wiekowym z bogów zrodzonym narodzie; walczyłem między Grekami. Mnie z Getyngi uciekłemu śniły się Termopile, Salaminy, Miltiady i Solony; miast tego ujrzałem zdradę krwią kupioną, krew pieniędzmi płaconą; widziałem noże rozbójnicze z maratońskich oręży wykute, karły w ruinach olbrzymów… ale dajmy temu pokój…
* Skoro priorytetem greckiego rządu jest wyprowadzenie kraju z gospodarczej zapaści i restrukturyzacja zadłużenia, to prorosyjskość, względnie „proputinizm” Tsiprasa będzie funkcją oporu Unii Europejskiej wobec modyfikacji brutalnej polityki cięć.
** Autor: [[Michał Sutowski]], [http://www.krytykapolityczna.pl/artykuly/ue/20150130/sutowski-syriza-i-putin-radzieckie-sentymenty-czy-noz-na-gardle ''Sutowski: Syriza i Putin – radzieckie sentymenty czy nóż na gardle?'', krytykapolityczna.pl, 30 stycznia 2015]
** Zobacz też: [[Aleksis Tsipras]], [[Rosja]]
 
* (…) standardy greckie, na które dziś dziennikarze parskają z wyższością, choć ciągle poziom życia w Grecji jest nieporównywalny z polskim.
** Autor: [[Sławomir Sierakowski]], rozmowa Michała Olszewskiego, ''Budujemy Królestwo Boże. Na ziemi'', „Tygodnik Powszechny”, 22 maja 2012.
 
* Szczerze mówiąc, błędem było przyjęcie Grecji. Nie dojrzała do tego. W gruncie rzeczy jest to kraj orientalny.
** Autor: [[Valery Giscard d'Estaing]], rozmowa Romaina Leicka i Georga Mascolo, ''Parszywa „17”'', „Der Spiegel”, tłum. „Forum”, 17 września 2012.
** Opis: o przyjęciu Grecji do Unii Europejskiej w 1981.
 
* To jest polityka upokarzania. To nie ma nic wspólnego z ekonomią. I nie ma nic wspólnego z wyprowadzeniem Grecji z kryzysu. To nowy Traktat wersalski i premier Tsipras o tym wie. Wie, że zostanie przeklęty, jeśli go przeforsuje. I wie, że zostanie przeklęty, jeśli tego nie zrobi.
** Autor: [[Janis Warufakis]]
** Opis: o porozumieniu w sprawie pakietu oszczędnościowego zawartym przez premiera [[Aleksis Tsipras|Tsiprasa]] w Brukseli 13 lipca 2015.
** Źródło: [http://strajk.eu/warufakis-tsipras-bedzie-wyklety/ ''Warufakis: Tsipras będzie wyklęty'', strajk.eu, 14 lipca 2015]
 
* (…) uczucia wiekowego szukałem w wiekowym z bogów zrodzonym narodzie; walczyłem między Grekami. Mnie z Getyngi uciekłemu śniły się Termopile, Salaminy, Miltiady i Solony; miast tego ujrzałem zdradę krwią kupioną, krew pieniędzmi płaconą; widziałem noże rozbójnicze z maratońskich oręży wykute, karły w ruinach olbrzymów… ale dajmy temu pokój…
** Autor: [[Józef Dzierzkowski]], ''Lekarz magnetyczny'' (1844); w: ''Polska nowela fantastyczna'', t. 1, PIW, Warszawa 1953, s. 112.
 
* W Grecji na przykład rozwiązania zastosowane w celu obniżenia ciężaru długu sprawiły, że kraj ten jest bardziej zadłużony niż w 2010 roku. Cięcia budżetowe boleśnie odbiły się na produkcji, wskutek czego wzrosła relacja długu do PKB. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przynajmniej przyznaje, że była to zarówno porażka intelektualna, jak i błąd polityczny.
** Autor: [[Joseph Stiglitz]], [http://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/europie-brak-rozsadku/ ''Europie brak rozsądku'', obserwatorfinansowy.pl, 19 stycznia 2015]
 
* Z nami, z Argentyną nikt się nie patyczkował. A z Grekami wszyscy się cackają, bo Grecja jest zbyt mocno powiązana z bogatym światem, gdyby upadła, to by w ten świat uderzyło rykoszetem.
** Autor: [[Ryszard Petru]], rozmowa Wojciecha Staszewskiego, „Duży Format”, 29 września 2011.
 
* Zbyt długo czekaliśmy zanim pomogliśmy Grecji. Trwa to od dwóch lat i jest tylko gorzej.
** Autor: [[Jean-Marc Ayrault]]
** Źródło: [http://www.pb.pl/2608368,45669 ''Premier Francji: zbyt długo zwlekaliśmy z pomocą dla Grecji'', pb.pl, 18 maja 2012]
 
* Żądania Europy – mające rzekomo sprawić, że Grecja będzie w stanie obsłużyć swój dług zagraniczny – są żałosne, naiwne i generalnie autodestrukcyjne. Odrzucając je, Grecy nie rozgrywają żadnych gier; próbują tylko utrzymać się przy życiu.
** Autor: [[Jeffrey Sachs]]
** Źródło: [http://www.project-syndicate.org/commentary/greece-endgame-eurozone-default-by-jeffrey-d-sachs-2015-06 ''The Endgame in Greece'', project-syndicate.org, 16 czerwca 2015]
 
 
[[Kategoria:Grecja|!]]

Menu nawigacyjne