Henryk Sienkiewicz: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 862 bajty ,  6 miesięcy temu
-- (luźno związane z tematem)
(+1)
(-- (luźno związane z tematem))
[[Plik:Henryk Sienkiewicz.PNG|mały|<center>Henryk Sienkiewicz<center>]]
'''[[w:Henryk Sienkiewicz|Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz]]''' (1846–1916) – [[Polska|polski]] [[pisarz]], laureat [[Nagroda Nobla|Nagrody Nobla]] za całokształt twórczości.
==''Bez dogmatu''==
* Henryk Sienkiewicz jest jednym z najgenialniejszych twórców powieści historycznych na całym świecie. Na krawędzi XIX i XX wieku powieść tego Polaka, ''Quo vadis'', pobiła rekordy nakładów wszelkich powieści, co wzbudziło uzasadniony żal i zazdrość ze strony wielu pisarzy francuskich.
** Autor: [[Stanisław Mackiewicz|Stanisław Cat-Mackiewicz]], ''Dom Radziwiłłów'', wyd. Czytelnik, Warszawa 1990, s. 97.
 
* Ilekroć mąż wybierał się w podróż lub wyruszał w pole zawsze miał ze sobą medalik Matki Boskiej Ostrobramskiej, ''Potop'' Sienkiewicza i ''Kronikę Stryjkowskiego''.
** Autor: [[Aleksandra Piłsudska]], żona [[Józef Piłsudski|Józefa Piłsudskiego]].
** Źródło: Daria i Tomasz Nałęcz, ''Józef Piłsudski – legendy i fakty'', Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, Warszawa 1986, ISBN 8320319676, s. 210.
** Zobacz też: [[Potop (powieść)]], [[Maciej Stryjkowski]], [[Ostra Brama w Wilnie]]
 
* Jeżeli jest coś, czego nienawidzę całą siłą duszy mojej, to ciebie, ciebie polska ospałości, polski optymizmie niedołęgów, leniów, tchórzy (…) Od XVII wieku jesteśmy już w Europie gapiami, przyglądającymi się z paradyzu wielkiemu dramatowi świata (…). Sienkiewicz skodyfikował, nadał kształt estetyczny temu naszemu stanowisku. Jest on klasykiem polskiej ciemnoty, szlacheckiego nieuctwa.
** Autor: [[Stanisław Brzozowski]], ''Współczesna powieść i krytyka'', PWN, Warszawa 1984, s. 93.
** Zobacz też: [[szlachta]]
 
* Pamiętam, że pod wpływem Sienkiewicza po raz pierwszy uświadomiłem sobie, że Polska była kiedyś innym krajem, o wiele rozleglejszym, obejmującym całkiem inne terytoria.
** Autor: [[Lech Kaczyński]]
** Źródło: [http://lechkaczynski.szczecin.pl ''Lech Kaczyński''], lechkaczynski.szczecin.pl
** Zobacz też: [[Polska]]
 
* (…) Sienkiewicz jest geniuszem, który wywarł ogromny wpływ na Polaków mojego i bodaj nie tylko mojego pokolenia. W czasie potrzeby bolszewickiej, w 1920 roku, miałem ze sobą na froncie Pana Wołodyjowskiego. Czytaliśmy go przy blasku ognisk obozowych na Ukrainie. Jestem do dziś pod wrażeniem fascynacji z jaką moi koledzy ułani, chłopcy wiejscy, słuchali sienkiewiczowej sagi. Sienkiewicz stworzył nie tylko polską kawalerię, wywarł on znaczny wpływ na całość polskiej kultury i, między innymi, na polską religijność.

Menu nawigacyjne