Michał Poradowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodany 1 bajt ,  11 miesięcy temu
m
formatowanie automatyczne
m (kat)
m (formatowanie automatyczne)
 
'''[[w:Michał Poradowski|Michał Poradowski]]''' (1913-20031913–2003) – polski ksiądz katolicki, integrysta, teolog, filozof i socjolog, kapelan wojskowy, pedagog.
 
* Chrześcijaństwo podkreśla nie tylko ułomność człowieka, ale i jego godność. Uczy ono bowiem, że chociaż człowiek jest ułomny, skłonny do złego, z naturą skażoną przez grzech pierworodny, to jednak posiada on nieutracalną swą godność człowieczą.
** Źródło: ''Dzieje cywilizacji europejskiej'', Wrocław 2007, s. 8.
** Źródło: ''Dzieje cywilizacji europejskiej'', Wrocław 2007, s. 12.
 
* Judaizacja chrześcijaństwa, zwłaszcza pojętego jako cywilizacja, dokonuje się w naszych czasach przez tzw. „gromadność“„gromadność”, a także i przez „indywidualizm“„indywidualizm”, jako typowe postawy żydowskiego życia społecznego i politycznego, narzucane przez Żydów chrześcijanom głównie od czasów rewolucji francuskiej, a bardziej jeszcze od czasów rewolucji marksistowskiego komunizmu, co jest zaprzeczeniem pojęć i zasad chrześcijańskiej cywilizacji, która opiera się na tradycjach grecko-rzymskich, a więc na personalizmie, na pojęciu „dobra wspólnego“wspólnego” oraz zasady zastępczej funkcji Państwa.
** Źródło: ''Dzieje cywilizacji europejskiej'', Wrocław 2007, s. 28.
 

Menu nawigacyjne