Pandemia COVID-19 w Polsce: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 1878 bajtów ,  2 lata temu
usunięcie cytatów na tematy polityczne, które zostały umieszczone szybciej niż miesiąc od 1. publikacji
(kat., link)
(usunięcie cytatów na tematy polityczne, które zostały umieszczone szybciej niż miesiąc od 1. publikacji)
'''[[w:Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce|Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce]]''' – zapoczątkowana w pierwszych tygodniach 2020 r. epidemia zachorowań na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2.
 
* Decyzja, by nie zamykać kościołów jest błogosławioną decyzją. Jesteśmy niewątpliwie w stanie zagrożenia i tego nikt oczywiście nie kwestionuje. Jednak tym bardziej w tej sytuacji potrzebujemy pomocy, także duchowej. Potrzebujemy nadziei, która nie tylko wynika z działań konkretnych służb i instytucji, ale pochodzi od Boga.
** Autor: [[Paweł Bortkiewicz]]
** Autor: [[Włodzimierz Wróbel]]
** Źródło: [http://monitorkonstytucyjny.eu/archiwa/13058 ''Włodzimierz Wróbel: W czasie stanu zagrożenia epidemicznego nie można przeprowadzić wyborów prezydenckich''], monitorkonstytucyjny.eu, 16 marca 2020.
** Zobacz też; [[Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej]]
 
* Mamy do czynienia ze stanem nadzwyczajnym: ze straszliwym kryzysem, który w pełni wyczerpuje konstytucyjne znamiona „stanu wyjątkowego” (zagrożenie bezpieczeństwa obywateli) i „stanu klęski żywiołowej”. Są to dwie spośród trzech postaci stanu nadzwyczajnego przewidzianego w rozdziale 11. konstytucji.
** Autor: [[Wojciech Sadurski]]
** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75968,25805089,zlodziej-przestrzega-przed-otwartymi-drzwiami.html Wojciech Sadurski, ''Złodziej przestrzega przed otwartymi drzwiami''], wyborcza.pl, 20 marca 2020.
** Zobacz też: ''[[Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej]]'', [[kryzys]]
 
* Mamy zablokować drogi na Jasną Górę? Powiedzieć, że masowe pielgrzymowanie jest niebezpieczne dla naszego zdrowia? To gdzie mamy pójść w tych czy innych zagrożeniach, jeśli nie przed oblicze matki, która po swojemu kształtuje nasze dzieje?
** Zobacz też: [[Jasna Góra]], [[Maria z Nazaretu]]
 
* Musimy przewartościować całą naszą bieżącą aktywność. Musimy na nowo określić PRIORYTETY. To, co jeszcze przed tygodniem czy miesiącem było dla nas bardzo istotne, dzisiaj - w obliczu prawdziwego zagrożenia - musi zejść na dalszy plan. To, co jeszcze niedawno nad dzieliło, niech dzisiaj nas jednoczy. BĄDŹMY RAZEM. Tylko w ten sposób zwalczymy poważne zagrożenie i przetrwamy.
** Autor: [[Mirosław Wielgoś]]
** Źródło: [https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,25790114,rektor-warszawskiego-uniwersytetu-medycznego-na-zakupy-pojedynczo.html#S.lokale_warszawa-K.P-B.1-L.3.maly Michał Wojtczuk, ''Rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego: "Zakupy„Zakupy w pojedynkę. Spacer? Do lasu"lasu”''], wyborcza.pl, 14 marca 2020.
 
* Tempo badań przy zaistniałym zagrożeniu jest imponujące. Minęło zaledwie kilka tygodni od pierwszych zakażeń, a wiemy już jak zbudowany jest wirus i jak wygląda jego genom. Mamy również wstępną charakterystykę jednostki chorobowej.
** Autor: [[Krzysztof Pyrć]]
** Źródło: [https://www.rp.pl/Wywiady-i-rozmowy/200319413-Prof-Krzysztof-Pyrc-Musimy-byc-przygotowani-na-kolejne-uderzenie-wirusa.html ''Prof. Krzysztof Pyrć: Musimy być przygotowani na kolejne uderzenie wirusa''], rp.pl, 15 marca 2020.
 
* To niemożliwe. To będzie nieetyczne dla Polaków - zmęczonych i zmiażdżonych tą epidemią psychicznie, częściowo zakażonych, a częściowo niezdolnych do pójścia do komisji wyborczych. Jak to zostanie zorganizowane? Kto będzie siedział w komisjach? Chyba że wybory mają być fikcją, ale to nie jest Gwatemala. Przy całym szacunku dla Gwatemali.
** Opis: w sprawie [[Wybory prezydenckie w Polsce w 2020 roku|wyznaczonych na 10 maja 2020 wyborów prezydenckich w Polsce]] i pandemii wirusa SARS-CoV-2.
** Autor: [[Krzysztof Simon]]
** Źródło: [https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,25813137,prof-simon-wybory-w-obecnych-warunkach-to-surrealizm-to-nie.html?_ga=2.27400252.1639218336.1585039152-1601170660.1567845169#S.main_topic-K.C-B.3-L.2.maly Piotr Bera, ''Ekspert chorób zakaźnych: Wybory w obecnych warunkach to surrealizm. Nie jesteśmy Gwatemalą''], wyborcza.pl, 24 marca 2020.
 
* W narracji, która się toczy w przestrzeni publicznej, można odnieść niekiedy wrażenie, że komunia jest wręcz sprowadzona do czynnika infekcyjnego. Raz jeszcze podkreślam, eucharystia jest lekarstwem.
** Autor: [[Stanisław Gądecki]]
** Źródło: [https://www.rp.pl/Koronawirus-2019-nCoV/200319775-Arcybiskup-Depo-Zamknac-koscioly-Przede-wszystkim-zaufajmy-Bogu.html ''Arcybiskup Depo: Zamknąć kościoły? Przede wszystkim zaufajmy Bogu''], rp.pl, 11 marca 2020.
** Zobacz też: [[choroba]], [[Kościół katolicki w Polsce]], [[zdrowie]]
 
* Wiadomo, że kampania nie może normalnie się toczyć, a do tego dochodzi jeszcze praktyczna niemożność przeprowadzenia samych wyborów w maju. Trzeba zebrać w zamkniętych pomieszczeniach na wiele godzin 200 tys. ludzi, stykających się z tysiącami wyborców, jeśli ci w ogóle przyjdą. Anulacje innych wyborów w Europie – np. lokalnych we Francji (II tura), Hiszpanii czy Anglii – pokazują, że przełożenie wyborów majowych jest tylko kwestią czasu i że partia rządząca gorączkowo szuka wymówek, by tego nie zrobić już teraz.
** Autor: [[Wojciech Sadurski]]
** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75968,25805089,zlodziej-przestrzega-przed-otwartymi-drzwiami.html Wojciech Sadurski, ''Złodziej przestrzega przed otwartymi drzwiami''], wyborcza.pl, 20 marca 2020.
** Zobacz też: [[Wybory prezydenckie w Polsce w 2020 roku]]
 
* Wielokrotnie, gdy w historii Kościoła czy w dziejach naszej Ojczyzny modlono się o oddalenie epidemii, błagania były wysłuchiwane.
** Autor: [[Sławoj Leszek Głódź]]
** Źródło: [https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,25781741,koronawirus-abp-glodz-prosi-proboszczow-o-ewentualne-zwiekszenie.html ''Koronawirus. Abp Sławoj Leszek Głódź prosi o modlitwę i "zwiększenie„zwiększenie liczby mszy świętych"świętych”''], wyborcza.pl, 12 marca 2020.
 
'''Zobacz też:'''
* [[Pandemiapandemia wirusa SARS-CoV-2]]
 
'''Zobacz też'''
* [[Pandemia wirusa SARS-CoV-2]]
 
[[Kategoria:Historia Polski]]

Menu nawigacyjne