Piotr Uziębło: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Początek artykułu
 
drobne merytoryczne
 
Linia 4: Linia 4:
** Źródło: [http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,21256895,nowy-kodeks-wyborczy-do-samorzadow-w-polsce-moze-wydarzyc.html ''Konstytucjonalista: Polska będzie jak Węgry, samorządy mają tam charakter fasadowy''], wyborcza.pl, 18 stycznia 2017
** Źródło: [http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/1,35612,21256895,nowy-kodeks-wyborczy-do-samorzadow-w-polsce-moze-wydarzyc.html ''Konstytucjonalista: Polska będzie jak Węgry, samorządy mają tam charakter fasadowy''], wyborcza.pl, 18 stycznia 2017
** Zobacz też: [[Viktor Orbán]]
** Zobacz też: [[Viktor Orbán]]

* Stan wyjątkowy może być bowiem wprowadzony także wówczas, kiedy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa obywateli, a właśnie z tym mamy do czynienia. Konsekwencją powiązania obu tych stanów byłoby więc zapewnienie konstytucyjności wprowadzanych ograniczeń w możliwości korzystania z konstytucyjnych praw i wolności jednostki. Brak korelacji pomiędzy stanem epidemii z konstytucyjnymi stanami nadzwyczajnymi prowadzić musi do wniosku, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadziła pozakonstytucyjne stany nadzwyczajne, które – choć uzasadnione merytorycznie – w sposób nieuzasadniony prawnie wkroczyły zbyt daleko w sferę wolności i praw człowieka.
** Opis: o aspektach prawnych [[Pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce|pandemia wirusa SARS-CoV-2 w Polsce]].
** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75398,25824369,prof-uzieblo-dzis-nie-ma-szans-na-przeprowadzenie-demokratycznych.html Agnieszka Kublik, ''Prof. Uziębło: Dziś nie ma szans na przeprowadzenie demokratycznych wyborów''], wyborcza.pl, 27 marca 2020.


{{SORTUJ:Uziębło, Piotr}}
{{SORTUJ:Uziębło, Piotr}}

Aktualna wersja na dzień 23:07, 27 mar 2020

Piotr Jerzy Uziębło (ur. 1974) – polski prawnik, doktor habilitowany nauk prawnych, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, prodziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, specjalista w zakresie prawa konstytucyjnego.

  • Patrząc na to, jak szybko postępował na Węgrzech "proces orbanizacji", możemy sobie wyobrazić, że w Polsce będzie wyglądało to podobnie. Może się u nas wydarzyć to, co wydarzyło się u nich - samorządy mają tam charakter fasadowy, a o wszystkim decyduje administracja rządowa. Jesteśmy w Unii Europejskiej, więc nie spodziewam się działań siłowych, ale postępujące ograniczanie samodzielności organów władzy publicznej jest możliwe.
  • Stan wyjątkowy może być bowiem wprowadzony także wówczas, kiedy dochodzi do zagrożenia bezpieczeństwa obywateli, a właśnie z tym mamy do czynienia. Konsekwencją powiązania obu tych stanów byłoby więc zapewnienie konstytucyjności wprowadzanych ograniczeń w możliwości korzystania z konstytucyjnych praw i wolności jednostki. Brak korelacji pomiędzy stanem epidemii z konstytucyjnymi stanami nadzwyczajnymi prowadzić musi do wniosku, że ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadziła pozakonstytucyjne stany nadzwyczajne, które – choć uzasadnione merytorycznie – w sposób nieuzasadniony prawnie wkroczyły zbyt daleko w sferę wolności i praw człowieka.