Wybory prezydenckie w Polsce w 2020 roku: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne merytoryczne
(drobne merytoryczne)
(drobne merytoryczne)
** Autor: [[Jerzy Duszyński]]
** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,75400,25817302,prezes-pan-czy-te-wybory-beda-megabomba-biologiczna-i-do-historii.html#S.main_topic-K.C-B.3-L.1.glowka Jerzy Duszyński, ''Prezes PAN: Czy te wybory będą biologiczną megabombą i do historii przejdą jako wybory zero?''], wyborcza.pl, 25 marca 2020.
 
* Narażenie głosujących obywateli oraz członków komisji wyborczych na poważne zagrożenie zdrowia i życia może rodzić odpowiedzialność funkcjonariuszy publicznych, w tym funkcjonariuszy organów wyborczych, o charakterze cywilnoprawnym, a nawet karnym. W przekonaniu RPO równie istotna jest odpowiedzialność moralna za zdrowie i życie wszystkich polskich obywateli. Dlatego w ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich według wiedzy na dzień dzisiejszy i według racjonalnych przewidywań na przyszłość wybory planowane na dzień 10 maja 2020 r. nie powinny się w takich warunkach odbyć.
** Autor: [[Adam Bodnar]]
** Źródło: [https://wyborcza.pl/7,95891,25815210,koronawirus-rpo-nie-mozna-organizowac-wyborow-10-maja.html#S.main_topic-K.P-B.4-L.3.list ''Koronawirus. RPO: nie można organizować wyborów 10 maja''], wyborcza.pl, 24 marca 2020.
 
* Nie uwzględniając sytuacji osób chorych, a także odizolowanych z powodu wspomnianej już kwarantanny, niemogących opuścić swojego miejsca zamieszkania lub innych wyznaczonych im miejsc, nie zapewniając im możliwości realizacji ich prawa do głosowania w wyborach – rząd w sposób oczywisty naruszy konstytucję i kodeks wyborczy. Tym samym dojdzie też do złamania art. 127 ust. 1 konstytucji, stanowiącego, że Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym, gdyż wybory przeprowadzone w takich warunkach nie będą spełniały ani standardu powszechności ani równości.

Menu nawigacyjne