Jerzy Surdel: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 2 bajty ,  2 lata temu
m
format, dr Zmiana
Nie podano opisu zmian
m (format, dr Zmiana)
 
'''[[w:Jerzy Surdel|Jerzy Surdel]]''' (1935-20181935–2018) – polski reżyser telewizyjny i filmowy, scenarzysta, operator filmowy, taternik, himalaista, podróżnik.
* Pewnej listopadowej nocy zadzwonił do mnie Józef Nyka z gratulacjami za zdobycie Grand Prix na Banff Mountain Film Festival. Pomyślałem, że żartuje (...). Nazajutrz, gdy odezwały się inne telefony, wszedłem na stronę festiwalu w Banff i dowiedziałem się, że od dawna nie żyję, a ostatnia kopia filmu została uratowana z pożogi stanu wojennego i pokazana na festiwalu. Amerykanin litewskiego pochodzenia, Alex Bertulis, wydał rzekomo dziesięć tysięcy dolarów na rekonstrukcję filmu. Kiedy zatelefonowałem do Banff i zapytałem, jak mogę odebrać nagrodę, nastąpiła cisza – chyba konsternacja. (...) Pieniądze dostałem, ale statuetki już nie, bo ów człowiek, który „uratował” film, stwierdził, że mu się rozbiła.
** Źródło: Andrzej Mirek, [http://www.goryonline.com/Jerzy_Surdel_o_Odwrocie_filmie_gorskim_i_wspinaniu,13489,384,0,0,F,news.html ''Jerzy Surdel o „Odwrocie”, filmie górskim i wspinaniu''], „Góry” nr 219, sierpień 2012
 
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Surdel, Jerzy}}
[[Kategoria:Polscy operatorzy filmowi]]
[[Kategoria:Polscy podróżnicy i odkrywcy]]

Menu nawigacyjne