Jan Parandowski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 15 bajtów ,  1 rok temu
m
Anulowanie wersji 506396, dr Zmiana
m (Anulowanie wersji 506396, dr Zmiana)
Znacznik: Anulowanie edycji
[[Plik:PL Warsaw Stare Powązki jan parandowski.jpg|mały|<center>Nagrobek Jana Parandowskiego<br />na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie</center>]]
'''[[w:Jan Parandowski|Jan Parandowski]]''' (1895–1978) – wybitny polski pisarz.
==''Godzina śródziemnomorska''==
<small>(PIW, Warszawa 1956)</small>
==Inne==
* Każdy nosi w sobie i zawiłość dziejów, i możliwą, a nie spełnioną odmianę swego losu.
** Źródło: „Twórczość”, t. 26, wyd. 5–8, RSW „PrasaPrasa-Książa-Ruch”Ruch, 1970, s. 13.
 
* Na początku był Chaos. Któż zdoła powiedzieć dokładnie, co to był Chaos? Niejedni widzieli w nim jakąś istotę boską, ale bez określonego kształtu. Inni – a takich było więcej – mówili, że to wielka otchłań, pełna siły twórczej i boskich nasieni, jakby jedna masa uporządkowana, ciężka i ciemna, mieszanina ziem, wody, ognia i powietrza.
* Ziemia, przebiegając przestworza, stygnąc i marszcząc swe oblicze, starzeje się, a życie jest dla niej zawsze jednakowo młode i niedoświadczone. Każdy bowiem człowiek przeżywa te same wzruszenia i uczucia, opanowany błogosławionym złudzeniem, że nikt tak jako on nie kochał.
 
== O Janie Parandowskim ==
* Do końca życia [matka] nie powiedziała mi, że jej matka, a moja babka pochodziła z ortodoksyjnej rodziny żydowskiej, a jej ślub z Janem Parandowskim, moim dziadkiem, był dla nich poważnym odstępstwem od żydowskich nakazów.
** Autor: [[Joanna Szczepkowska]], [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/joanna-szczepkowska-jako-polka-przepraszam-za-swojego-dziadka/dplrx88 ''Joanna Szczepkowska: jako Polka przepraszam za swojego dziadka''], onet.pl, 11 lutego 2018
 
 
{{SORTUJ:Parandowski, Jan}}

Menu nawigacyjne