Polacy: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 9110 bajtów ,  2 lata temu
m
Wycofano edycje użytkownika Pojiebiany Zadzierzgnięty (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Zero.
(nazwa użytkownika usunięta)
(źorło wobgledać)
m (Wycofano edycje użytkownika Pojiebiany Zadzierzgnięty (dyskusja). Autor przywróconej wersji to Zero.)
Znacznik: Wycofanie zmian
 
==A==
[[Plik:003 Rudawka Rymanowska, 2010.png|mały|<center>Polacy</center>]]
* A jakie nasz naród ma wady? Ksenofobia, antysemityzm, pijaństwo, lenistwo, chamstwo, brud, tandeta, głupota polityczna, analfabetyzm, rusofobia…
** Autor: [[Władysław Pasikowski]]
 
==C==
[[Plik:SANOK 3 MAJA 09 MIASTO.JPG|mały|<center>Polacy podczas Święta 3 Maja</center>]]
 
* Cechy charakterystyczne społeczeństwa polskiego to: alkoholizm, nieuczciwość, brak tolerancji względem inaczej myślących, nieposzanowanie pracy, zarówno cudzej jak i własnej. Wypadałoby zapytać, czy takiemu społeczeństwu przysługuje miano chrześcijańskiego.
** Autor: [[Andrzej Szczypiorski]]
 
* Chcemy, by Polacy mogli żyć z szansami w każdym miejscu w Polsce, nie chcemy by jakikolwiek region się wyludniał. Nie zależy nam na koncentracji siły gospodarczej tylko w kilku miejscach w Polsce. Chcemy, by Polacy byli narodem, który jest spójny. M.in. dlatego, że ma takie realne, równe prawa. Nie tylko deklarowane, ale też te, które odnoszą się do codzienności i które na co dzień są dla ludzi najważniejsze.
** Autor: [[Jarosław Kaczyński]]
** Źródło: [http://wpolityce.pl/polityka/341776-kaczynski-na-podkarpaciu-chcemy-by-polacy-mogli-zyc-z-szansami-w-kazdym-miejscu-w-polsce ''Jarosław Kaczyński na Podkarpaciu: „Chcemy, by Polacy mogli żyć z szansami w każdym miejscu w Polsce”''], wpolityce.pl, 28 maja 2017.
 
* Chciałbym nareszcie wiedzieć<br />gdzie kończy się wmówienie<br />a zaczyna związek realny<br />czy wskutek przeżyć historycznych<br />nie staliśmy się psychicznie skrzywieni<br />i na wypadki reagujemy teraz z prawidłowością histeryków<br />czy wciąż jesteśmy barbarzyńskim plemieniem<br />wśród sztucznych jezior i puszcz elektrycznych
** Autor: [[Zbigniew Herbert]], ''Rozważania o problemie narodu'', z tomu ''Studium przedmiotu'', 1961
* (…) czasami mam wrażenie, że przeciętny Polak uważa, że jak jego sąsiad złamie nogę, to jemu się będzie lepiej chodzić.
** Autor: [[Kayah]], „Wysokie Obcasy”, 12 września 2009
 
==D==
* Dajcie Polakom rządzić a sami się wykończą.
** Autor: przypisywane [[Otto von Bismarck]]owi
 
* Dla Polaków można zrobić wszystko, z Polakami nic.
** Autor: [[Aleksander Ignacy Wielopolski]]
 
* Dziękuję niebu, że we wszystkich swoich instynktach pozostałem Polakiem.
** Autor: [[Fryderyk Nietzsche]]
 
==E==
** Autor: [[Arthur Greiser]]
** Opis: oświadczenie namiestnika Kraju Warty, na tajnym posiedzeniu kierownictwa NSDAP, 20 marca 1943.
** Źródło: Czesław Łuczak, ''Pod niemieckim jarzmem (Kraj Warty 1939-19451939–1945)'', Poznań 1996, s. 15.
 
* Elity polityczne III RP starały się zaniżać samoocenę Polaków i zmieniać ich stosunek do tradycji narodowych. W myśl tej koncepcji, uporczywie lansowanej po 1989 r., to nie komunizm był zły, ale Polska jest zła. Źli są Polacy. Co więcej, Polak jest nieudolny, Polak nie potrafi, jest zaledwie półdzikim stworzeniem, które dopiero dzięki surowej tresurze, po opanowaniu zachodnich wzorców zostanie przystosowane do życia w cywilizowanym świecie.
* Gdyby Spartanie odżyli, to przed wami, Polacy, pochyliliby czoła.
** Autor: [[Julien Bryan]], filmowiec i korespondent wojenny w Polsce w czasie II wojny światowej.
** Źródło: [https://wpolityce.pl/polityka/166658-gdyby-spartanie-odzyli-to-przed-wami-polacy-pochyliliby-czola-wazne-pytanie-dlaczego-nie-potraficie-promowac-wlasnego-kraju ''„Gdyby Spartanie odżyli, to przed wami, Polacy, pochyliliby czoła”. Ważne pytanie: "dlaczego„dlaczego nie potraficie promować własnego kraju?"''], wpolityce.pl, 17 września 2013.
** Zobacz też: [[Spartanie]]
 
 
* Jest wszakże jeden wyróżnik, który czyni przypadek Polski wyjątkowym. Spośród sześciu największych narodów Europy: Niemców, Francuzów, Anglików, Włochów, Hiszpanów i Polaków, pięć pierwszych stworzyło właściwie wszystko, na czym Europa stoi, podczas gdy Polacy, zda się, do tego wspólnego dzieła nie wnieśli właściwie nic.
** Autor: [[Adam Zamoyski]], ''Własną drogą : osobliwe dzieje Polaków i ich kultury'', Społeczny Instytut Wydawniczy „Znak”Znak, KarkówKraków 2002, strs. 16.
 
* Jestem Polakiem – to słowo w głębszym rozumieniu wiele znaczy. Jestem nim nie dlatego tylko, że mówię po polsku, że inni mówiący tym samym językiem są mi duchowo bliżsi i bardziej dla mnie zrozumiali, że pewne moje osobiste sprawy łączą mnie bliżej z nimi, niż z obcymi, ale także dlatego, że obok sfery życia osobistego, indywidualnego znam zbiorowe życie narodu, którego jestem cząstką, że obok swoich spraw i interesów osobistych znam sprawy narodowe, interesy Polski, jako całości, interesy najwyższe, dla których należy poświęcić to, czego dla osobistych spraw poświęcić nie wolno.
** Autor: [[Roman Dmowski]], ''Myśli nowoczesnego Polaka'', 1903
** Zobacz też: [[Polska]], [[naród]], [[ojczyzna]]
 
* Jesteśmy różni, pochodzimy z różnych stron Polski, mamy różne zainteresowania, ale łączy nas jeden cel. Cel ten to Ojczyzna, dla której chcemy żyć i pracować.
** Autor: [[Roman Dmowski]]
 
* Jest u nas takie powiedzenie: ''Jeśli muszę pójść do dżungli, to najlepiej, gdy będę miał za towarzysza Polaka''. Jesteście wierni, trzymacie się do końca razem. Starsze pokolenie Anglików zaświadczy też, jakimi świetnymi jesteście żołnierzami.
* Jeszcze duża takich Polaków ostało, co są piękni.
** Autor: [[Stanisław Wyspiański]], ''[[Wesele (dramat)|Wesele]]'', akt II, scena XXII
 
* Jeżeli wszyscy Polacy są tacy, to co to za dziwny naród.
** Autor: [[Napoleon Bonaparte]]
** Opis: do hrabiny Walewskiej.
 
==K==
 
* ― Kircholm, Somosierra ― powtórzył Roman ― ten odwiecznie polski, niezniszczalnie polski pęd szlachetnej brawury, odwagi śmiałej i prostej jak szarża husarii czy ułanów, dumy z wolności.<br />Stary hrabia Rzecki skrzywił się i machnął ręką.<br />― Słowa, słowa, słowa, mój drogi. Kircholm, Somosierra!… Było. Wszystko to było. Dawno. Gdzie dziś masz tę „szlachetną brawurę”, gdzie tę odwagę, gdzie pańska duma?… Spodleliśmy, skarleli. Zamiast hufców husarii mamy dziś te „brygady”. Chciwe władzy i użycia. „Pierwsza brygada”, „czwarta brygada” i diabli wiedzą, ile jeszcze dalszych. Dorwali się do żłobu i rządzą. Gdzie masz „dumę wolności”, przecież to brzmi jak żart!<br />― Dlaczegóż naród na to pozwala? ― zapytała pani Rzecka.<br />Andrzej spojrzał na nią i odparł:<br />― Nie naród, nie naród, tylko nasze pokolenie, zdemoralizowane niewolą, zdeprawowane wojną. Nasze pokolenie, pokolenie rozbitych ołtarzy, podeptanych tradycji, wyzute z dogmatów. Pokolenie, któremu ― gdy zabrakło ideału walki o niepodległość ― zabrakło steru i busoli. Dojutrki. Mówimy: „pierwsza brygada”, „czwarta brygada” … Całe nasze pokolenie jest tą ostatnią brygadą niewoli, ostatnią brygadą wielkiej wojny… I póki nie wymrze to pokolenie, póki nie przyjdzie pomór na ostatnią brygadę, póty nie zacznie się nowe życie.
** Autor: [[Tadeusz Dołęga-Mostowicz]], powieść ''[http://wiersze.wikia.com/index.php?title=Ostatnia_brygada&useskin=monobook Ostatnia brygada]'', cz. 4, rozdz. VIII
** Opis: podsumowanie książki.
 
* Kobieta polska ma nieobliczalne wręcz zasługi w naszych dziejach, zwłaszcza w okresach najtrudniejszych. I niewymierne są – na przestrzeni tych dziejów – długi całego narodu wobec polskiej kobiety: matki, wychowawczyni, pracownicy… bohaterki. Na Kielichu Życia i Przemiany Narodu, który kobiety polskie ofiarowały jako swoje wotum na sześćsetlecie obecności Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze, widnieją płaskorzeźby świętych i bohaterskich Polek.
** Autor: [[Jan Paweł II]]
** Opis: na spotkaniu w Uniontexie.
** Źródło: [http://www.idziemy.com.pl/kosciol/rozaniec-dla-wlokniarki/ ''Różaniec dla włókniarki''], idziemy.com.pl, 25 czerwca 2013.
** Zobacz też: [[Maria z Nazaretu]], [[Jasna Góra]], [[matka]], [[bohater]]
 
* Krzyż przeklnę, Chrystusa godło, gdy męką naród uwiodło!
** Autor: [[Stanisław Wyspiański]], ''Wyzwolenie''
** Opis: słowa Konrada.
 
* – Kto ty jesteś?<br />– Polak mały.<br />– Jaki znak twój?<br />– Orzeł biały.
* Kto zapoznał się chociażby pobieżnie z historią Polski w średniowieczu, czy też z historią Żydów w tym okresie, nie może pominąć wielkiej gościnności okazanej przez naród polski prześladowanym w innych krajach Żydom. Kazimierz Wielki był i jest wielki nie tylko w oczach Polaków, ale także Żydów. Nie wolno także zapominać o wkładzie Polaków – poprzez osobę papieża Jana Pawła II – w zwalczanie antysemityzmu na świecie.
** Autor: [[Icchak Szamir]]
** Źródło: [https://www.rp.pl/Historia/190229877-Icchak-Szamir-tlumaczyl-w-Rz-Nie-oskarzalem-calego-narodu.html Aleksander Klugman, ''Icchak Szamir tłumaczył w "Rz"„Rz”: Nie oskarżałem całego narodu''], rp.pl, 21 lutego 2019.
 
* Któż umie tak jak Polak mówiąc milczeć, milcząc pić<br />tak szumieć, tak o słowo jedno zaraz w mordę bić.
 
==M==
* Miejmy męstwo powiedzieć sobie prawdę. My nie jesteśmy ani „Francuzami północy”, ani ludem muzykalnym, ani poetyckim, ani sentymentalnym, ale nade wszystko – ludem nie myjącym się.<br />U nas człowiek „bardzo inteligentny” płucze zęby, a nadzwyczaj inteligentny robi to po każdym jedzeniu. Najwznioślejsze charaktery miewają czarne paznokcie, zaś mycie nóg co dzień uważa się za dziwactwo.<br />Brudne są nasze kuchnie i sypialnie, bawarie [czyli piwiarnie] i restauracje, a nawet… łazienki. Co mówię?… Nie ma łazienki nawet w gubernialnym mieście Siedlcach… W ziemiańskich domach są fortepiany, ale nie ma łazienek – i łatwiej nauczyć się francuskiego niż znaleźć miejsce, w którym można się wykąpać.
* Mało jest zalet, których by Polacy nie mieli, i mało błędów, których udałoby im się uniknąć.
** Autor: [[Winston Churchill]]
 
* Miejmy męstwo powiedzieć sobie prawdę. My nie jesteśmy ani „Francuzami północy”, ani ludem muzykalnym, ani poetyckim, ani sentymentalnym, ale nade wszystko – ludem nie myjącym się.<br />U nas człowiek „bardzo inteligentny” płucze zęby, a nadzwyczaj inteligentny robi to po każdym jedzeniu. Najwznioślejsze charaktery miewają czarne paznokcie, zaś mycie nóg co dzień uważa się za dziwactwo.<br />Brudne są nasze kuchnie i sypialnie, bawarie [czyli piwiarnie] i restauracje, a nawet… łazienki. Co mówię?... Nie ma łazienki nawet w gubernialnym mieście Siedlcach… W ziemiańskich domach są fortepiany, ale nie ma łazienek – i łatwiej nauczyć się francuskiego niż znaleźć miejsce, w którym można się wykąpać.
** Autor: [[Bolesław Prus]], ''Kroniki tygodniowe'', t. 14, PIW, Warszawa 1964, s. 171.
** Opis: w 1894, pisząc o epidemii cholery.
** Zobacz też: [[higiena osobista]]
 
* Miłość bez zazdrości, to jak Polak bez wąsa.
** Autor: [[Kazimierz Władysław Wóycicki]]
** Zobacz też: [[wąsy]], [[zazdrość]]
 
* (…) młodzi ludzie wyjeżdżają nie tylko ze Śląska, gdyż, jeśli nie są „Polakami katolikami”, czują się niekochani, indoktrynowani i nietolerowani. Już wśród najprostszych form zwierzęcych widać, że jeśli zwierzę trafi na warunki, w których się źle czuje, to opuszcza to miejsce. Tak podpowiada mu jego instynkt obronny.
 
* My Polacy, odkąd historia się nami zajmuje, występujemy z dość wybitnymi cechami sangwiników, i do dziś dnia te cechy zachowaliśmy. Mamy wszystkie dobre cechy tego temperamentu, ale mamy i złe; zdolni, mili, uprzejmi, łatwo naginający się do najcięższych warunków i nie tracący ducha w najgorszych opałach, usłużni, gościnni, rzutcy, jesteśmy z drugiej stroni lekkomyślni, bardzo próżni, niesłowni, nieprawdomówni, zmienni, niewytrwali, co pozwoliło Sienkiewiczowi powiedzieć: „Nie znam drugiego zakątka ziemi, w którym by tylu ludzi marnowało tak świetne zdolności, w którym by ci nawet, którzy coś dają, dawali tak mało, tak niesłychanie mało w stosunku do tego, co im Bóg dał”.
** Autor: [[Jacek Woroniecki]], ''Katolicka etyka wychowawcza'', tom I, Wydawnictwo Mariackie, Kraków 1948, s. 185.
** Źródło: ''Katolicka etyka wychowawcza'', tom I, Wydawnictwo Mariackie, Kraków 1948, s. 185.
 
* Myślę, że to fantastyczne. Teraz w wielkiej Brytanii możesz mieć fantastycznego hydraulika, kelnera. Ludzie ci są bardzo uprzejmi, a sami Polacy są bardzo atrakcyjni. Osobiście uważam, że im więcej tym lepiej.
 
==N==
* Należy bezwarunkowo zwrócić uwagę na to, że nie może być żadnych „polskich panów”; gdzie są tacy polscy panowie, mają być oni, choćby nie wiem jak twardo to zabrzmiało, zabici (...) Führer musi podkreślić jeszcze raz, że dla Polaków może być tylko jeden pan i jest nim Niemiec, dwóch panów obok siebie nie może być i nie ma na to zgody, dlatego wszyscy przedstawiciele polskiej inteligencji mają zostać zabici. To brzmi twardo, ale takie jest prawo życia.
** Autor: [[Martin Bormann]]
** Opis: o eksterminacji Polaków przez Niemców podczas II wojny światowej.
** Źródło: ''Człowiek człowiekowi...człowiekowi… Niszczenie polskiej inteligencji w latach 1939–1945. KL Mauthausen/Gusen'', Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Warszawa 2009.
 
* Narody mało się zmieniają. Jeśli tylko Polacy dostają do ręki zabawki, by samemu budować własne państwo, to cokolwiek by robili, zawsze wyjdzie im Polska. Wąsata, pijana, krzycząca. Która działa indywidualistycznie, ale myśli stadnie. Jest wspólnotą tylko w kwestii stadnego myślenia, ale nie w kwestii solidarności społecznej. Dzisiaj też panuje takie „każdy sobie”, eksplozja sarmackiego neoliberalizmu. Zamiast zastaw się i postaw się – zapracuj i zakupuj się na śmierć. Ale wierzę, że możemy to zmienić. Żaden dobry duszek za nas tego nie zrobi, żaden postęp, żaden samoistny mechanizm, liberalny czy marksistowski. My musimy odbudować wymiar wspólnotowy.
** Autor: [[Tomasz Piątek]], [http://wyborcza.pl/1,75475,9587843,Robia_czarny_PR_Jezusowi.html?as=4&startsz=x#ixzz1MF88Rpe5 wyborcza.pl, 13 maja 2011]
 
{{wulgaryzmy}}
** Zobacz też: [[cierpienie]]
 
* Nigdy takiego "oświadczenia"„oświadczenia” nie składałem. Przed kilku laty udzieliłem wywiadu dziennikarzowi z „Jerusalem Post” na aktualne wtedy problemy polityczne, dotyczące Izraela. Już po wywiadzie, niemal „przy drzwiach” rozmowa zeszła na jakiś antysemicki incydent, jaki miał miejsce w Polsce i wtedy rzuciłem mimochodem słowa, że trudno jest zrozumieć antysemityzm w Polsce, bo przecież tam już nie ma prawie Żydów, ale oni chyba "wyssali„wyssali to z mlekiem matki"matki”. Po opublikowaniu tych słów w oderwaniu od kontekstu, nie uważałem za konieczne ich prostowanie, bo każdy rozsądny człowiek powinien zrozumieć, że nie należy ich odczytywać dosłownie. Wiadomo, że pokarm matki nie zawiera żadnych składników, które wpływają na ukształtowanie świadomości niemowlęcia, gdy podrośnie i zacznie myśleć. Słowa te były przenośnią, która miała wyrazić myśl, że uczucia czy poglądy antysemickie, podobnie jak wiele innych zarówno pozytywnych, jak i negatywnych uczuć i poglądów, człowiek wynosi z rodzinnego domu.
** Autor: [[Icchak Szamir]]
** Opis: o swoich słowach i kontekście.
** Źródło: [https://www.rp.pl/Historia/190229877-Icchak-Szamir-tlumaczyl-w-Rz-Nie-oskarzalem-calego-narodu.html Aleksander Klugman, ''Icchak Szamir tłumaczył w "Rz"„Rz”: Nie oskarżałem całego narodu''], rp.pl, 21 lutego 2019.
 
* Nikt nie sprawiał nam większych kłopotów niż Polacy.
** Autor: [[David Lloyd George]]
** Opis: o Polakach na konferencji pokojowej po zakończeniu [[I wojna światowa|I wojny światowej]].
 
==O==
** Autor: [[Sławomir Mrożek]], ''Moniza Clavier''
** Opis: o polskim ubogim turyście w Wenecji, który zaproszony na eleganckie przyjęcie upija się tam i „pożądając czynu desperackiego”, prezentuje wnętrze jamy gębowej.
 
* Obecne młode pokolenie Polaków – w przytłaczającej większości – za nic ma religijną bufonadę nauczycieli hipokryzji.
** Autor: [[Roman Kotliński]]
 
* Ojczyzna jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i jako taka, jest też wielkim obowiązkiem. Analiza dziejów dawniejszych i współczesnych dowodzi, że Polacy mieli odwagę, nawet w stopniu heroicznym, dzięki której potrafili wywiązywać się z tego obowiązku, gdy chodziło o obronę ojczyzny jako naczelnego dobra.
==P==
* Pius XII, który ani razu nie zatroszczył się o miliony mordowanych Polaków, Francuzów, Włochów czy Żydów, interweniował w sprawie kata Gdańska Foerstera, kata Poznania Greisera, kata Rzymu Kocha czy kata Oświęcimia i Majdanka Oswalda Pohla.
** Autor: [[Józef Sołtys]], ''80 lirów ojca Ambrożego'', Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1955, s. 311, 312.
** Źródło: ''80 lirów ojca Ambrożego'', Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1955, s. 311, 312.
 
* Plan przewiduje wysiedlenie 80–85 proc. Polaków (...). Powinno być oczywiste, że kwestii polskiej nie można rozwiązać w ten sposób, że zlikwiduje się Polaków podobnie jak Żydów. Tego rodzaju rozwiązanie kwestii polskiej obciążyłoby naród niemiecki na daleką przyszłość i odebrałoby nam wszędzie sympatię, zwłaszcza że inne sąsiednie narody musiałyby się liczyć z możliwością, iż w odpowiednim czasie potraktowane zostaną podobnie. Moim zdaniem musi zostać znaleziony taki sposób rozwiązania kwestii polskiej, ażeby wyżej wskazane polityczne niebezpieczeństwa zostały sprowadzone do możliwie najmniejszych rozmiarów (...). W stosunku do przeważającej...przeważającej… części rasowo niepożądanych Polaków należy brać pod uwagę przesiedlenie na wschód. Będzie tu chodziło w największej części o chłopów, robotników rolnych, wyrobników, rzemieślników itp. Tych będzie można spokojnie rozrzucić po syberyjskiej przestrzeni.
** Autor: dr E. Wetzel z Urzędu dla Sprawy Polityki Rasowej III Rzeszy Niemieckiej.
** Opis: komentarz do Generalnego Planu Wschodniego (Generalplan-Ost), przewidującego wysiedlenie ludności słowiańskiej, w pierwszym rzędzie Polaków, z Europy Środkowej i Wschodniej.
** Źródło: ''Wywód jedynowłasnego państwa świata, że najstarodawniejsze w Europie Królestwo Polskie lubo scytyjskie samo tylko na świecie ma prawdziwe sukcesory'', 1633
** Zobacz też: [[sarmatyzm]]
 
* Polacy, Francuzi i Żydzi pełnią szczególne posłannictwo w drodze ludzkości do doskonałości.
** Autor: [[Andrzej Towiański]]
 
* Polacy mają znakomitą opinię, bo pracują dobrze i szybko. Jedno jest pewne – jeśli ma się remont, trzeba dzwonić do nich.
** Źródło: ''Psia demokracja'', „Rzeczpospolita”, 1 października 1998
 
* Polacy są (…) najbardziej wrogo usposobieni w stosunku do Niemców, liczebnie najsilniejsi, a wskutek tego najniebezpieczniejsi ze wszystkich obcoplemieńców, których wysiedlenie plan przewiduje. Są narodem, który najbardziej skłania się do konspiracji…
* Polacy są dziedzicami obszarów od Oki przez Wołgę i Don, gdyż tam sięgała Sarmacja. Rusowie są jedynie pasierbami Sarmatów, władającymi bezprawnie tymi ziemiami.
** Autor: [[Marcin Paszkowski]]
** Zobacz też: [[sarmatyzm]]
 
* Polacy są (...) najbardziej wrogo usposobieni w stosunku do Niemców, liczebnie najsilniejsi, a wskutek tego najniebezpieczniejsi ze wszystkich obcoplemieńców, których wysiedlenie plan przewiduje. Są narodem, który najbardziej skłania się do konspiracji...
** Autor: dr E. Wetzel
** Opis: komentarz dra E. Wetzela do niemieckiego Generalnego Planu Wschodniego (Generalplan-Ost) przewidującego wysiedlenie ludności słowiańskiej, w pierwszym rzędzie Polaków, z Europy Środkowej i Wschodniej.
* Polacy są zawsze gotowi oddać życie za wolność, z której nie umieją skorzystać.
** Autor: [[Ryszard Nowosielski]], ''[[Aforyzmy i myśli]]''
 
* Polacy są wspaniałym narodem i bezwartościowym społeczeństwem.
** Autor: [[Cyprian Kamil Norwid]]
 
* Polacy są z żelaza. Trzeba ich uderzyć młotem, aby się rozgrzali.
** Autor: [[Aleksander Świętochowski]]
 
* Polacy to często błędnie rozumiany naród, który zamieszkuje biedne państwo, ale może się pochwalić wieloma osiągnięciami w nauce i kulturze. Polacy, odważni, pełni poświęcenia i determinacji, wielokrotnie wykazywali ogromną wytrwałość i zdolność do znoszenia cierpień. Żadna klęska, a doświadczyli ich wiele, nie osłabiła ich patriotyzmu i nie stłumiła pragnienia narodowej niezależności.
 
* Polacy to trochę tacy Indianie, zawsze na nich napadali.
** Autor: [[Janusz Palikot]], [http://wyborcza.pl/1,75475,8198148,Cavallucci___wloski_pionier_w_CSW.html#ixzz0wCZKamZl wyborcza.pl, 5 sierpnia 2010]
 
* Polacy zachowują się tak, jakby Jan Paweł II był Bogiem.
** Autor: [[Maria Szyszkowska]]
 
* Polacy zawsze mają pecha (…),<br/ >na szczęście ciągle mamy czas (…),<br/ >ani Holendra ani Czecha (…),<br/ >pech prześladuje tylko nas.
** Autor: [[Józef Piłsudski]], ''Przemówienie w Sali Malinowej hotelu Bristol'', w: ''Wielkie mowy historii'', t. 2, wyd. Polityka Spółdzielnia Pracy, Warszawa 2006
** Opis: 3 lipca 1923.
 
* Polska religijność jest rytualna, obrzędowa, ogołocona wewnętrznie. Powiedziałem kiedyś i powtórzę, że pustym kościołom zachodniej Europy odpowiadają puste formy religijne w Polsce. Ta płytkość, obojętność religijna wynika z braku głębszych przeżyć i filozoficznej, teologicznej refleksji. (…)<br />Atawizmy biologiczne i rytuały, pogańskość. W Polakach nie ma żarliwości wiary ani niewiary. Żarliwości buntu, zmagania się z Bogiem.
** Autor: [[Zbigniew Mikołejko]]
 
* [Polskość to] popęd ku śmierci i samozniszczenia, tępienie dobra wśród swoich, by nie mieć w stadzie nikogo lepszego od siebie. (…) Mamy do czynienia z wyścigiem szczurów odwróconym do góry nogami. W społeczeństwie zachodnim, w kulturze europejskiej szczury ścigają się o to, kto będzie lepszy, po to by nie zginąć. W Polsce ścigają się o to, kto będzie najlepszy, po to by oddać swoje życie w ofierze. I giną najlepsi. To odwrócony mechanizm selekcji.
** Autor: [[Tomasz Piątek]], [http://wyborcza.pl/1,75475,9587843,Robia_czarny_PR_Jezusowi.html?as=4&startsz=x#ixzz1MF88Rpe5 wyborcza.pl, 13 maja 2011]
 
* Postawa całego narodu w kraju, pomimo niesłychanego terroru niemieckiego, jest niezwykle odporna. uległy tylko słabe i mało wartościowe jednostki. Ogół społeczeństwa zachowuje się z wielką godnością.
** Opis: zanotowane pod datą 1 września 1940 roku.
** Źródło: [[Jerzy Robert Nowak]], ''100 kłamstw J.T. Grossa o żydowskich sąsiadach i Jedwabnem'', wyd. Von Borowiecky, Warszawa 2001, s. 13.
 
* Pozostaje to tajemnicą i tragedią historii że naród [Polacy] gotów do wielkiego heroicznego wysiłku, uzdolniony, waleczny, ujmujący powtarza zastarzałe błędy w każdym prawie przejawie swoich rządów. Wspaniały w buncie i nieszczęściu, haniebny i bezwstydny w triumfie. Najdzielniejszy pośród dzielnych, prowadzony przez najpodlejszych wśród podłych.
** Autor: [[Winston Churchill]]
 
* Przekonaniem piszącego jest na przykład, że w dwóch przynajmniej dziedzinach obyczaju – a mianowicie w dziedzinie poszanowania wolności (mimo pewnych pozorów w ostatnich czasach, istotnie pod tym względem niedobrych) i w dziedzinie miłości ojczyzny, Polacy znacznie przewyższają wiele narodów. Są przy tym kultury tak niskie (pogańskie na przykład), że dla danych narodów światło naszej kultury narodowej jest oczywistym dobrodziejstwem.
** Źródło: ''Patriotyzm. Męstwo. Prawość żołnierska'', Wydawnictwo Antyk, s. 23
 
* Przy 40 stopniach mrozu (…) musieliśmy wysiedlać tysiące, dziesiątki i setki tysięcy… musieliśmy rozstrzeliwać tysiące Polaków (…) Znacznie łatwiej jest prowadzić kompanię do bitwy, aniżeli przy jej pomocy trzymać w ryzach wstrętną, kulturalnie nisko stojącą ludność, dokonywać egzekucji, wyrzucać wyjące i płaczące kobiety (…) egzekucje są najcięższe dla naszych ludzi (…) ale muszą oni zaciąć wargi (…) nordycka krew jest najlepszą krwią świata.
* Przez ciąg cały Wielkiego Tygodnia byliśmy świadkami nadzwyczajnej gorliwości Polaków, mianowicie ludu, który się srodze dyscyplinami w kościołach katuje. Wszystkie postowe soboty trwa to biczowanie i od środy aż do Wielkiejnocy widać, jak odwiedzając kościoły dzień i noc, w świetle pochodni idą po pięćdziesiąt lub po sto za krzyżem z dyscyplinami krwią zbroczonymi (których końce po większej części żelaznymi kolcami są zaostrzone) i słychać napełniających ulice przeraźliwym wrzaskiem. Okryci są kapturem, w miejscach oczodołów przedziurawionym, z kapą z płótna białego lub czerwonego z tym napisem ''Memento mori''. (…) Padali plackiem na ziemię i ją całowali, a wstając odkrywali gołe plecy i siekli je okrutnie (…). Widziałem wielu, których rany głębokości palca były.
** Autor: Jean Laboureur, francuski podróżnik
** Opis: o pobożności Polaków w XVII wieku.
 
* Przy 40 stopniach mrozu (...) musieliśmy wysiedlać tysiące, dziesiątki i setki tysięcy... musieliśmy rozstrzeliwać tysiące Polaków (...) Znacznie łatwiej jest prowadzić kompanię do bitwy, aniżeli przy jej pomocy trzymać w ryzach wstrętną, kulturalnie nisko stojącą ludność, dokonywać egzekucji, wyrzucać wyjące i płaczące kobiety (...) egzekucje są najcięższe dla naszych ludzi (...) ale muszą oni zaciąć wargi (...) nordycka krew jest najlepszą krwią świata.
** Autor: [[Hans Frank]]
** Opis: do oficerów [[SS]] w 1941 r. o wysiedleniach i egzekucjach Polaków po agresji na Polskę.
** Źródło: Tadeusz Kułakowski, ''Gdyby Hitler zwyciężył'', Warszawa 1960, s. 36–37.
 
==R==
* Różnica między Polakiem a Francuzem polega na tym, że jeden lubi kobietę rozebraną, a drugi nagą.
** Autor: [[Witold Gombrowicz]]
** Zobacz też: [[Francuzi]]
 
* (…) rządzące partie uważają, iż jedynymi obywatelami, na których można stawiać, są Polacy katolicy.
** Autor: [[Kazimierz Kutz]]
==T==
* Tak jak Polacy chodzimy na imprezy<br/ >Czasem jeździmy też Polonezem<br/ >Tak jak Polacy lato nad morzem<br/ >No powiedz różnica gdzie jest?
** Autor: [[Marco Bocchino]], piosenka ''Tak jak Polacy''
** Źródło: ''Tak jak Polacy''.
 
* Takiego ucisku, jaki cierpi naród polski, nie cierpiał jeszcze nigdy żaden naród.
** Autor: Eberhardt Schöngarth
** Opis: wypowiedź SS Brigadeführera i dowódcy policji bezpieczeństwa w Generalnym Gubernatorstwie, 20 kwietnia 1943 r. na posiedzeniu rządu GG na temat prześladowania narodu polskiego.
** Źródło: [http://www.franciszekpiperauschwitz.pl/teksty/polska.html Franciszek Piper, ''Polska i Polacy w planach nazistowskich''], franciszekpiperauschwitz.pl
 
* To przecież właśnie Polacy zostali najliczniej uhonorowani przez Instytut Yad Vashem, o czym tak często w Europie i na świecie nie chce się pamiętać.
** Autor: [[Tomasz Poręba]]
** Źródło: [https://wpolityce.pl/swiat/346163-w-brukseli-o-bohaterstwie-ulmow-poreba-caly-czas-musimy-odklamywac-niesprawiedliwy-obraz-polakow ''W Brukseli o bohaterstwie Ulmów. Poręba: Cały czas musimy odkłamywać niesprawiedliwy obraz Polaków''], wpolityce.pl, 27 czerwca 2017.
** Zobacz też: [[Sprawiedliwy wśród Narodów Świata]]
 
==U==
* Umarł Polak, umarł<br />i leży na tacy,<br />głoszą przemówienia<br />żałobni rodacy,<br />aż tu nagle – kur zapieje,<br />Polak wstaje i trzeźwieje,<br />kipi, rośnie niczym twaróg…<br />gdzie jest drugi taki naród?
** Autor: [[Agnieszka Osiecka]], ''Umarł Polak''
 
* Umiemy się tylko kłócić albo kochać, ale nie umiemy się różnić pięknie i mocno.
** Autor: [[Cyprian Kamil Norwid]]
 
* U nas energia wyprzedza zawsze inteligencję – i co pokolenie jest rzeź.
** Autor: [[Cyprian Kamil Norwid]]
 
* Uwierzcie w to, co widzicie. Macie rozwijającą się gospodarkę, F-16, pieniądze. Budujcie armię – Ameryka wam w tym pomoże. Bo jeśli jest jakaś nauczka, którą bym na waszym miejscu wyciągnął z historii, to że nikt was nie obroni, jeśli sami tego nie zrobicie. I najważniejsze: przyzwyczajcie się do wolności, bo inaczej znowu ją stracicie. Sami ciągle będziecie widzieć siebie jako ofiarę. Przestańcie być jak anorektyczna nastolatka, której ciągle wydaje się, że jest gruba. Kiedy rozmawiam z Polakami o Polsce, to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że mówimy o dwóch innych krajach. Rosjanie się was obawiają, Amerykanie się z wami liczą, a wy nie zdejmujecie kostiumu ofiary, zupełnie jakbyście czekali, aż znowu wkroczy Wehrmacht.
** Autor: [[George Friedman]]
 
==W==
** Autor: [[Bolesław Prus]], ''Zemsta'', 1908
** Opis: o przewidzianych na rok 2008 obchodach stulecia niepodległości Polski.
 
* Wczoraj rano zaczął się mój atak na południową część Śródmieścia. Niestety, nie posuwa się dobrze. Polacy walczą jak bohaterowie.
** Autor: [[Erich von dem Bach-Zelewski]]
** Opis: notatka niemieckiego generała z czasów powstania warszawskiego.
 
* W Polsce wciąż stykam się z ludźmi, którzy chcą odnieść sukces za wszelką cenę. Ta cecha dotyczy także innych narodowości, ale najbardziej zdesperowani są chyba Polacy.
* W takich chwilach wszyscy jesteśmy Polakami.
** Autor: [[Barack Obama]] podczas trwającej w Polsce żałoby narodowej po katastrofie samolotu prezydenckiego w Smoleńsku.
** Źródło: [http://wiadomosci.wp.pl/kat,1356,title,Barack-Obama-dzis-wszyscy-jestesmy-Polakami,wid,12166330,wiadomosc.html?ticaid=111400&_ticrsn=3 ''Barack Obama: dziś wszyscy jesteśmy Polakami''], wp.pl, 13 kwietnia 2010
 
* Wierzę też, że w Polsce jest wielu zdolnych ludzi. Brakuje nam jednak wiary w siebie. Jesteśmy inteligentnym narodem, o wielkich osiągnięciach, również naukowych. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli ktoś chce dostać się na Harvard musi włożyć w to wiele pracy.
** Autor: Marcin Karnowski
** Źródło: Michał Kołodyński, [http://wiadomosci.onet.pl/nauka/jestesmy-inteligentnym-narodem-ale-brak-nam-wiary/150kq ''„Jesteśmy inteligentnym narodem, ale brak nam wiary”''], onet.pl, 30 marca 2012
 
* Wszystkie moje książki są o Polsce. Bez wyjątku. O dziwności, o niesamowitości bycia Polakiem. Nigdy nie chciałem być nikim innym, nigdy nie chciałem żyć gdzie indziej. I to mi się chyba z wiekiem nasila. Coraz bardziej lubię ten kraj razem ze wszystkim, co zawiera. Jadę do Luksemburga i mówię Luksemburczykom: żałujcie, że nie jesteście Polakami, i oni trochę zaczynają żałować. Tydzień temu mówiłem to Niemcom w Berlinie i czułem że już-już budzi się w nich coś w rodzaju zazdrości. Tak było. W Akademie der Künste przy Pariser Platz 4.
* Z całego serca życzę narodowi polskiemu pomyślności i sukcesu w jego dążeniu do nadrobienia ciężkich skutków utraty wolności – początkowo z rąk niemieckich, a później także z rąk sowieckich. Nie ma chyba w Europie wielu narodów, które by tyle wycierpiały i tak dzielnie walczyły o swoją wolność, jak Polacy.
** Autor: [[Icchak Szamir]]
** Źródło: [https://www.rp.pl/Historia/190229877-Icchak-Szamir-tlumaczyl-w-Rz-Nie-oskarzalem-calego-narodu.html Aleksander Klugman, ''Icchak Szamir tłumaczył w "Rz"„Rz”: Nie oskarżałem całego narodu''], rp.pl, 21 lutego 2019.
 
* Z jakimś niesmakiem patrzę na zachowanie młodych Polaków. Których interesuje tylko to, co w smartfonie, którzy być może nie interesują się, bo kalkulują, że wyjadą za granicę, albo – nie odróżniają demokracji od dyktatury i nie wiedzą, jak wygląda zmierzanie do dyktatury.
* Znaleźliśmy się, ewolucyjnie, na wyższym stopniu rozwoju. Polak jest dziś albo Homo platformersis, albo Homo pisiorensis, ale nigdy, w żadnym razie Homo sapiens.
** Autor: [[Maciej Rybiński]], [http://www.rp.pl/artykul/118849,381691.html ''Człowiek platformerski człowiekowi pisowskiemu wilkiem'', „Rzeczpospolita”, 8 września 2008]
 
* Znam tylko dwa typy Polaków: tych, którzy się zbuntowali przeciwko mnie, i tych którzy pozostali mi wierni – jednych nienawidzę, drugimi gardzę.
** Autor: [[Mikołaj I Romanow]]
 
* Znam tylko jeden naród, który jest tak potwornie przewrażliwiony na własnym punkcie jak naród polski. Są to właśnie Żydzi. Jesteśmy zdumiewająco bliźniaczymi narodami.
** Autor: [[Zygmunt Miłoszewski]]
** Źródło: Halina Retkowska, ''Umiarkowany megaloman'', „Angora”, 15 września 2013
 
* Zostawcie to Polakom. Dla nich nie ma nic niemożliwego.
** Autor: [[Napoleon Bonaparte]]
 
{{commons|Category:People of Poland}}
 
 

Menu nawigacyjne