Przejdź do zawartości

Pielęgniarka: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 2623 bajty ,  3 lata temu
Nowe cytaty, int.
m poprawa linków
Nowe cytaty, int.
 
Linia 1:
[[Plik:POL chelm Liceum med.jpg|mały|<center>Pielęgniarki</center>]]
'''[[w:Pielęgniarka|Pielęgniarka]]''' – samodzielny pracownik ochrony zdrowia sprawujący opiekę medyczną nad pacjentem, asystujący przy zabiegach, operacjach, wypełniający zlecenia lekarskie w procesie diagnostyki, leczenia i rehabilitacji, zajmujący się szeroko rozumianą edukacją zdrowotną i promocją zdrowia.
* Niech ksiądz Arcybiskup powie im, że fakt mego odejścia w niczym nie może umniejszyć ich [pielęgniarek] zapału, że ja im tylko pomagałam, a teraz muszą się same trzymać naszej linii pielęgnowania ludzi, w ich psychologicznym całokształcie, służenia prostą obsługą. Umiejętną, mądrą, ale właśnie prostą. Niech się trzymają razem, niech stanowią jedno; niech się cieszą radością z miłosierdzia – jak mówi św. Paweł, ale niech też – jak on zaleca – płaczą z płaczącymi.
** Autorka: [[Hanna Chrzanowska]].
** Opis: słowa skierowane do ordynariusza w Krakowie, po ciężkiej operacji w 1966 r., licząc się ze śmiercią.
** Źródło: [[Edward Staniek|ks. Edward Staniek]], ''Miłosierna pielęgniarka. Służebnica Boża Hanna Chrzanowska'', s. 243.
 
* (...) pacjent potrzebuje lekarza i pielęgniarki. Ich powołania i związane z nimi zadania są różne. Lekarz jest przede wszystkim odpowiedzialny za chorobę i zmierza do jej wyleczenia, lub złagodzenia cierpień, jakie z niej pochodzą. Pielęgniarka natomiast jest odpowiedzialna za pacjenta jako człowieka zmagającego się z cierpieniem. Pacjent bowiem tylko przez minuty pozostaje w rękach lekarza, bo ten po badaniach, postawieniu diagnozy i przepisaniu lekarstw przechodzi do następnych chorych. Pielęgniarka pozostaje na stałe z pacjentem i niesie mu pomoc w miarę możliwości.
** Autor: [[Edward Staniek|ks. Edward Staniek]], ''Miłosierna pielęgniarka. Służebnica Boża Hanna Chrzanowska'', s. 240.
** Zobacz też: [[Hanna Chrzanowska]], [[lekarz]], [[pacjent]]
 
* Posługa pielęgniarki jest zawsze imienna. Ona musi znać chorego, mieć adres jego zamieszkania i godziny, w jakich może go odwiedzić.
** Autor: [[Edward Staniek|ks. Edward Staniek]], ''Miłosierna pielęgniarka. Służebnica Boża Hanna Chrzanowska'', s. 241.
** Zobacz też: [[Hanna Chrzanowska]]
 
* Pielęgniarka to też lekarstwo.
** Autor: [[Piotr Szreniawski]].
** Zobacz też: [[lekarstwo]]
 
* Pielęgniarki strajkują. Żądają... zastrzyku gotówki.
** Autor: [[Sławomir Kuligowski]], ''[[Podaj dalej]]''.
 
* Pielęgniarkom rzeczywiście nie brakuje okazji do obserwacji i jeśli tylko są inteligentne, to warto ich słuchać. Z jakże różnymi ludźmi mają do czynienia! Na pewno stykają się nie tylko z próżnością i kaprysami, ale czasem widzą coś naprawdę interesującego czy wzruszającego. Widują zapewne przykłady płomiennego, bezinteresownego, pełnego wyrzeczeń oddania, heroizmu, męstwa, cierpliwości i rezygnacji, a także prób i poświęceń, które nas najbardziej uszlachetniają. W pokoju człowieka chorego można się nauczyć więcej niż z opasłych tomów. (...)
** Autorka: [[Jane Austen]], ''[[Jane Austen|Perswazje]]'', przeł. Ewa Partyga, Prószyński i S-ka, Warszawa 2010, s. 125.
 
* Żona jest dla młodego mężczyzny kochanką, dla dojrzałego towarzyszką, dla starego pielęgniarką, więc w każdym wieku jest pretekst, żeby się ożenić.
** Autor: [[Francis Bacon (filozof)|Francis Bacon]].
** Zobacz też: [[żona]], [[kochanka]], [[małżeństwo]]