Oligarchia: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 833 bajty ,  2 lata temu
nowy cytat
(nowy cytat)
(nowy cytat)
 
'''[[w:Oligarchia|Oligarchia]]''' – forma rządów, polegająca na sprawowaniu władzy przez niewielką grupę ludzi. Najczęściej ludzie ci wywodzili się z arystokracji lub bogatych rodzin.
 
* Oligarchia przyczyniła się do upadku różnych cywilizacji bardziej niż złożoność społeczeństw czy ich zapotrzebowanie na energię. Władza oligarchów, (…), zniekształca racjonalne podejmowanie decyzji, ponieważ krótkoterminowe interesy elit są radykalnie odmienne od długoterminowych interesów społeczeństwa. To wyjaśnia, dlaczego poprzednie cywilizacje upadały „mimo że dysponowały potencjałem kulturowym i technicznym pozwalającym na przezwyciężenie trudności”. Elity gospodarcze, czerpiące korzyści z dysfunkcyjnej sytuacji społecznej, blokują niezbędne rozwiązania.
** Autor: [[George Monbiot]], [https://krytykapolityczna.pl/serwis-klimatyczny/realizm-beznadziei-monbiot/ ''Polityczny realizm wiedzie do katastrofy''], przeł. Katarzyna Byłów, krytykapolityczna.pl, 4 grudnia 2019.
 
* Oligarchia to byt bezkształtny, system pozbawiony wrażliwości, antychrześcijański, wyzyskujący (…) [oligarchia] generuje olbrzymie różnice społeczne, ponieważ jest źródłem niesprawiedliwości (…) Sądzę, że oligarchia znajduje się wszędzie. Sądzę, że jest wielka oligarchia w kościele (…) w siłach zbrojnych (…) w przedsiębiorstwach prywatnych i sądzę, że istnieje potężna oligarchia państwowa.
** Autor: [[Abdalá Bucaram Ortiz]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne