Józef Garliński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 386 bajtów ,  2 lata temu
n
(+)
(n)
 
** Opis: o akcji [[Jan Piwnik|Jana Piwnika]] i jego oddziału [[Armia Krajowa|Armii Krajowej]] – odbicia więźniów z więzienia niemieckiego w Pińsku.
** Źródło: [https://www.polskieradio24.pl/39/156/Artykul/764338,Odbicie-wiezniow-w-Pinsku-akcja-Ponurego ''Odbicie więźniów w Pińsku - akcja "Ponurego" ''], polskieradio24.pl, 18 stycznia 2019.
 
* Polska musi się bić o swoją prawdę, należne jej miejsce na świecie. To najtrudniejsza walka do wygrania, trudniejsza niż orężna, bo trzeba mieć środki przekazu, prasę, film, historyków i prawników, działających w imieniu polskiej racji stanu.
** Źródło: [https://www.niedziela.pl/artykul/107802/nd/Poczucie-dumy ''Poczucie dumy''], niedziela.pl, 2 września 2013.
 
* W nocy z 23 na 24 stycznia 1941 pochwycono pułkownika w jego konspiracyjnym mieszkaniu i jak najprędzej przewieziono do Moskwy, na Łubiankę. Zaczęła się normalna procedura, znana więźniom politycznym całego świata, ale przede wszystkim więźniom Stalina i Hitlera. Gdy zwyczajny opryszek zamorduje kilku ludzi i zagrabi ich mienie, nie tknie go się palcem, bo zabrania tego prawo. Przysługuje mu sąd i obrona. Niestety żadne prawo nie chroni człowieka walczącego o swój kraj i o swoje przekonania. Wobec Okulickiego zastosowano wszystkie zdobycze najnowocześniejszej techniki, opracowywanej latami przez NKWD, ale na niewiele się to zdało. Twardym okazał się ten Polak z podkarpackiej wioski...
1402

edycje

Menu nawigacyjne