Patryk Pleskot: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Początek artykułu Patryk Pleskot''' (ur. 1980) – polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, gł. specjalista w Instytucie Pamięci Narodowej.
 
Olemen284 (dyskusja | edycje)
+
Linia 7: Linia 7:
** Opis: o [[procesy norymberskie|procesach norymberskich]].
** Opis: o [[procesy norymberskie|procesach norymberskich]].
** Źródło: [https://www.polskieradio.pl/130/5789/Artykul/1929753,Historyk-o-procesach-norymberskich-efekty-byly-skromne ''Historyk o procesach norymberskich: efekty były skromne''], polskieradio.pl, 20 listopada 2017.
** Źródło: [https://www.polskieradio.pl/130/5789/Artykul/1929753,Historyk-o-procesach-norymberskich-efekty-byly-skromne ''Historyk o procesach norymberskich: efekty były skromne''], polskieradio.pl, 20 listopada 2017.

* Niemal od razu po powrocie na Lubelszczyznę wszedł do konspiracji. Został w niej do końca życia. Najpierw walczył przeciwko okupantowi niemieckiemu, a po 1945 roku sowieckiemu. Stanął na czele oddziału AK wchodzącego w skład Inspektoratu "Lublin". W 1944 roku awansował i został podporucznikiem rezerwy. Działał głównie w lasach parczewskich, zawieprzyckich i kozłowieckich.
** Opis: o [[Zdzisław Broński|Zdzisławie Brońskim]]
** Źródło: [https://polskieradio24.pl/130/5789/Artykul/2312137,Zdzislaw-Bronski-ps-Uskok-Legenda-lubelskiej-partyzantki ''Zdzisław Broński ps. Uskok. Legenda lubelskiej partyzantki''], polskieradio24.pl, 20 maja 2019.





Wersja z 22:51, 10 gru 2019

Patryk Pleskot (ur. 1980) – polski historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych, profesor nadzwyczajny Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu, gł. specjalista w Instytucie Pamięci Narodowej.

  • Czesław Bojarski w pojedynkę niemal zdestabilizował francuski system bankowy. Śliwa vel Silberzweig zasiał w biurokracji ówczesnej PRL chwilowy zamęt rodem z Monty Pythona. Trudno się nie uśmiechnąć, chociaż nie zamierzam udawać, że to nie byli przestępcy.
  • Efekty były skromne. Łącznie zarzuty postawiono 208 osobom. (...) Jeżeli weźmiemy pod uwagę wszystkie możliwe formy osądzania zbrodni nazistowskich, postępowania toczone w zasadzie do dziś, to wszczęto procesy w około 5 tysiącach przypadków. Tymczasem, historycy obliczają, że w działalność machiny nazistowskiej było zaangażowanych 5 milionów osób.
  • Niemal od razu po powrocie na Lubelszczyznę wszedł do konspiracji. Został w niej do końca życia. Najpierw walczył przeciwko okupantowi niemieckiemu, a po 1945 roku sowieckiemu. Stanął na czele oddziału AK wchodzącego w skład Inspektoratu "Lublin". W 1944 roku awansował i został podporucznikiem rezerwy. Działał głównie w lasach parczewskich, zawieprzyckich i kozłowieckich.