Zombie: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 688 bajtów ,  2 lata temu
nowy cytat
(nowy cytat)
(nowy cytat)
** Źródło: Wade Davis, ''Passage of Darkness: The Ethnobiology of the Haitian Zombie'', University of North Carolina Press 2015, s. 75.
** Zobacz też: [[Haiti]], [[kolonializm]], [[niewolnictwo]]
 
* Świat umiera, a my nawet tego nie zauważamy. Nie zauważamy, że świat staje się zbiorem rzeczy i wydarzeń, martwą przestrzenią, w której poruszamy się samotni i zagubieni, miotani czyimiś decyzjami, zniewoleni niezrozumiałym fatum, poczuciem bycia igraszką wielkich sił historii czy przypadku. Nasza duchowość zanika albo staje się powierzchowna i rytualna. Albo po prostu stajemy się wyznawcami prostych sił – fizycznych, społecznych, ekonomicznych – które poruszają nami, jakbyśmy byli zombi. I w takim świecie rzeczywiście jesteśmy zombi.
** Autorka: [[Olga Tokarczuk]], ''Czuły narrator'' (mowa noblowska), 7 grudnia 2019.
** Zobacz też: [[świat]]
 
* Uczestnicy ''zombie walks'' wygłupiają się i dają wyraz fascynacji określonymi grami i filmami. Próbują na moment uciec od szarego, nudnego życia. Ale przecież to nie wszystko. Oni wysyłają też przekaz do rządzących. Ekscentryczny, więc może nie przez wszystkich zrozumiały. Ekscentryczny, bo wszystkie ideologie już się zdeprecjonowały. Co pokazują władzy? Że za tą maskaradą kryje się wypalenie, brak perspektyw (bo jakie ma żywy trup?) i chęć zmian. Że to nie drugie Halloween, ale chęć wyłamania się z systemu, z matriksa, z wyścigu szczurów, z życia jak roboty.
23 944

edycje

Menu nawigacyjne