Jerzy Hoffman: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 273 bajty ,  2 lata temu
m
drobne merytoryczne, drobne redakcyjne
(→‎O Jerzym Hoffmanie: +1, int., drobne redakcyjne)
m (drobne merytoryczne, drobne redakcyjne)
[[Plik:Jerzy Hoffman.jpg|mały|<center>Jerzy Hoffman</center>]]
'''[[w:Jerzy Hoffman|Jerzy Hoffman]]''' (ur. 1932) – polski reżyser i scenarzysta filmowy żydowskiego pochodzenia.
 
==Wypowiedzi==
* Chciałem zdobywać widzów rozmachem, bogactwem i wyrazistością filmowych wizji. Szczególnie fascynowała mnie historia.
** Źródło: wywiad udzielony Krzysztofowi Demidowiczowi, „Film”, 2000 nr 3
 
* Co się nie udało w zamysłach federacyjnych Piłsudskiego, musi dojść do świadomości Polaków i Ukraińców, a nie rozliczenia i patrzenie w przeszłość, z ciągłym przypominaniem sobie wzajemnych krzywd. Krzywd było wiele, były też okrucieństwa i nikt nie przekreśli tego, co się wydarzyło na Wołyniu. Oni jednak też mogliby nam wyliczać. Tylko po co? Rozsądek powinien wziąć górę nad emocjami. Jeśli potrafiliśmy te emocje przezwyciężyć w stosunku do Niemców, a trudno sobie wyobrazić, żeby było coś porównywalnego z okupacją niemiecką, nie możemy bez przerwy tkwić w grobach na Ukrainie.
** Źródło: wywiad, [https://archiwum.stopklatka.pl/news/jerzy-hoffman-przygotowuje-film-o-pilsudskim ''Jerzy Hoffman przygotowuje film o Piłsudskim''], stopklatka.pl, 22 listopada 2009.
** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=60813 Wywiad]
** Zobacz też: [[stosunki polsko-ukraińskie]], [[Ukraińcy]]
 
* Dokument stał się dla nas szkołą polskiej rzeczywistości i oczywiście szkołą warsztatu (...) Zaplecze doświadczeń dokumentalnych nauczyło nas przywiązywania wagi do realiów, do zwracania uwagi na szczegóły (...) do troski o to wszystko, co budzi wiarę widza w autentyczność pokazywanych mu wydarzeń.
** Źródło: „Film”, 1975 nr 15.
 
* Mody bywają różne i z reguły są przelotne.
** Źródło: wywiad, [https://archiwum.stopklatka.pl/news/jerzy-hoffman-przygotowuje-film-o-pilsudskim ''Jerzy Hoffman przygotowuje film o Piłsudskim''], stopklatka.pl, 22 listopada 2009.
** Źródło: [http://www.stopklatka.pl/wywiady/wywiad.asp?wi=60813 Wywiad]
 
* Wyjątkowość Wysockiego rozpoznawało się natychmiast, z miejsca i na zawsze poddając się jego sile i urokowi.(...) Wołodia nigdy nie żałował czasu ani głosu. Po prostu brał gitarę i zaczynał śpiewać. Był nieprawdopodobnie spontaniczny i tak samo spontanicznie był odbierany. Nie tylko w kameralnym gronie przyjaciół i znajomych. Zdarzało się zarówno w wielkich miastach, jak na głębokiej prowincji, że ludzie, widząc Wysockiego na ulicy, otwierali okna i puszczali jego pieśni z nastawionych na cały regulator magnetofonów. I pomyśleć, że Wołodia do śpiewania przywiązywał znacznie mniejszą wagę niż do teatru. W aktorstwie właśnie lokował swe główne ambicje, choć w obu dziedzinach był absolutnie niepowtarzalny.
 
 
{{DEFAULTSORTSORTUJ:Hoffman, Jerzy}}
[[Kategoria:Laureaci Polskiej Nagrody Filmowej dla najlepszego producenta]]
[[Kategoria:Laureaci Polskiej Nagrody Filmowej Za Osiągnięcia Życia]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne