Zygmunt II August: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 8 bajtów ,  1 rok temu
m
drobne redakcyjne, drobne merytoryczne
(→‎O Zygmuncie Auguście: + Paweł Jasienica)
m (drobne redakcyjne, drobne merytoryczne)
 
 
* Kaprysy pojedynczego człowieka zgładziły dynastię Jagiellonów.
** Autor: [[Paweł Jasienica]], ''Ostatnia z rodu'', Warszawa 2009.
 
* Król miał cerę śniadą w typie włoskim, włosy ciemnobrązowe, lekko kędzierzawe; twarz nieco pociągłą z wyrazem zadumy i charakterystycznym układem warg, co nadawało mu wygląd dostojnika-myśliciela. Uderza znaczne podobieństwo Zygmunta Augusta do jego pradziadka Galeazza Marii Sforzy.
** Autor: S.[[Stanisław Cynarski]], ''Zygmunt August'', Wrocław 1988
 
* Król umarł przez potomka: tak się Bogu zdało,<br />Aby się ku lepszemu w tej Koronie miało.<br />Nie zostawił potomka, lecz wolność zostawił…
 
* Pan był mądry, rozsądny i wielkimi dary od Boga obdarzony. (…) Był to pan trzeźwy, cichy, była w nim ludzkość wielka; wymowy był takiej, że trudna kto miał z nim w polszczyźnie zrównać; do tego języków kilka umiał, i tak nimi mówił, żeby każdy rzekł, iż się w nich urodził
** Autor: M.[[Marcin Bielski]], ''Kronika'' (…) niegdyś w Krakowie drukowana teraz z nowu z doprowadzeniem aż do Augusta III przedrukowana. Warszawa 1764
 
* Polacy mają takiego króla, jakiego Platon, Arystoteles, Ksenofont oraz cały zastęp filozofów i prawodawców wyobrażali sobie jako władcę doskonałego i jakiego pragnie natura i sam Bóg.
 
* Zygmunt August miał bardzo wiele romansów, ale nie doczekał się żadnego nieślubnego dziecka. Prawdopodobnie był bezpłodny.
** ŹródłoAutor: [[Andrzej Chwalba]], Wojciech Harpula, ''Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski'', Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019, s. 170.
** Autor: [[Andrzej Chwalba]]
 
** Źródło: Andrzej Chwalba, Wojciech Harpula, ''Zwrotnice dziejów. Alternatywne historie Polski'', Wydawnictwo Literackie, Kraków 2019, s. 170.
 
[[Kategoria:Władcy Litwy]]
23 944

edycje

Menu nawigacyjne