Rewolucja francuska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 654 bajty ,  3 lata temu
przywrócenie prawidłowej edycji
(- (osoba z dorobkiem naukowym, ale nieznana), popr. Link.)
(przywrócenie prawidłowej edycji)
** Autor: Will Cuppy, satyryk amerykański
** Źródło: ''Życie i upadek prawie wszystkich'', tłum. i wstęp Wojciech Tyszka, Wydawnictwo Książkowe Twój Styl, Warszawa 2005, ISBN 8371634099, s. 164.
 
* Trzeba pamiętać, że rewolucja francuska (niezależnie od sporów o rolę filozofii oświecenia) to nie była realizacja żadnej utopii, żadnej idei, żadnej książki, nie miała żadnej przewodniej ideologii. Miała pewien obóz zmian, w pewnym duchu niezwykle pluralistycznym właściwie od początku do końca, mimo przemocy, która tam się rozgrywała.
** Autor: Michał Kozłowski, historyk
** Źródło: audycja Karoliny Lewickiej, [https://audycje.tokfm.pl/podcast/77434,Co-takiego-jest-w-narodzie-francuskim-ze-rozpoczal-tyle-rewolucji ''Co takiego jest w narodzie francuskim, że rozpoczął tyle rewolucji?''], tokfm.pl, 1 lipca 2019.
 
* Hasła rewolucji francuskiej przejęły inne rewolucje, poczynając od bolszewickiej, a na rewolcie studenckiej, która miała miejsce w Europie Zachodniej i w Stanach Zjednoczonych pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku, kończąc. Wykrzykiwali je manifestujący na ulicach zachodnich miast studenci. Podobnie jak rewolucjoniści osiemnastowieczni, oni wołali podobnie: Precz ze wszystkim, co nas niszczy, a więc precz z państwem, policją, szkołą, uniwersytetem, religią, chrześcijańską moralnością i z wszystkimi autorytetami.
Anonimowy użytkownik

Menu nawigacyjne