Ostra Brama w Wilnie: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
Janeksad (dyskusja | edycje)
n
 
Janeksad (dyskusja | edycje)
n
Linia 18: Linia 18:
** Opis: o [[Jasna Góra|Jasnej Górze]] i Ostrej Bramie w Wilnie.
** Opis: o [[Jasna Góra|Jasnej Górze]] i Ostrej Bramie w Wilnie.
** Źródło: [http://jasnagora.com/wydarzenie-4234 ''Do Matki Miłosierdzia w Wilnie''], jasnagora.com, 15 października 2008.
** Źródło: [http://jasnagora.com/wydarzenie-4234 ''Do Matki Miłosierdzia w Wilnie''], jasnagora.com, 15 października 2008.

* Twierdza ta święta, twierdza potężna,<br />Której piekielna siła nie złamie,<br />Bo tam króluje Litewska Księżna –<br />Bogarodzica na Ostrej Bramie!<br />Tam co dzień ucho łaskawe daje<br />Na swych poddanych korne pacierze<br />I Palemona szerokie kraje<br />Od głodu, moru i wojny strzeże.
** Autor: [[Władysław Syrokomla]]
** Opis: o Ostrej Bramie w Wilnie.
** Źródło: [https://wolnelektury.pl/katalog/lektura/syrokomla-marcin-studzienski.html ''Marcin Studzieński. Kartka z kroniki Wilna''], wolnelektury.pl





Wersja z 22:25, 28 lip 2019

Hołd Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego w Ostrej Bramie po wyzwoleniu Wilna
  • A nad moim łóżkiem wisiały dwa obrazy: Matki Bożej Częstochowskiej i Ostrobramskiej. I chociaż w onym czasie do modlitwy skłonny nie byłem, zawsze cierpiąc na kolana, zwłaszcza w czasie wieczornego Różańca, jaki był zwyczajem naszego domu, to jednak po obudzeniu się długo przyglądałem się tej „Czarnej Pani i tej Białej”… Zastanawiało mnie tylko jedno, dlaczego jedna jest czarna a druga – biała. To są najbardziej odległe wspomnienia z mojej przeszłości.
  • Matko Boska Ostrobramska,
    nie masz na swym ręku Dzieciątka Jezus,
    to weź mnie na swoje ręce
    i przenieś szczęśliwie przez całe życie.
  • Sanktuaria... izby tronowe, rozstawione w różnych stronach ojczyzny, w których Bóg najmiłościwiej posłuchanie daje i na prośbę Maryi szczodrze swoje łaski rozdziela. Wspomnę tylko dwa, najznaczniejsze i szczególnie uprzywilejowane – Jasną Górę i Ostrą Bramę, które jak pięknie powiedziano, jakby dwie ręce Najświętszej Panny, objęły w macierzyńskiej miłości dwa narody, ślubem ze sobą powiązane i na wieki w jedno pasmo żywota splecione.
  • Twierdza ta święta, twierdza potężna,
    Której piekielna siła nie złamie,
    Bo tam króluje Litewska Księżna –
    Bogarodzica na Ostrej Bramie!
    Tam co dzień ucho łaskawe daje
    Na swych poddanych korne pacierze
    I Palemona szerokie kraje
    Od głodu, moru i wojny strzeże.