Narodowa Demokracja: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 811 bajtów ,  2 lata temu
+
(nowy cytat)
(+)
* Narodowa Demokracja nigdy nie była formacją z mojej bajki. Ale pewnych autentycznych zasług tego ruchu nie można zakwestionować.
** Autor: [[Andrzej Friszke]], [http://pamiec.pl/pa/tylko-u-nas/13014,Z-cyklu-Spory-historykowquot-GRZECHY-ENDECJI-tekst-prof-dr-hab-Andrzeja-Friszke.html ''Z cyklu „Spory historyków”: GRZECHY ENDECJI - tekst prof. dr. hab. Andrzeja Friszke''], pamiec.pl, wrzesień 2012.
 
* Narodowa Demokracja nie nawoływała jednak nigdy do pogromów. Akcji bojkotowej nie utożsamiano z aktem fizycznej przemocy. Odwołanie się do stosunków panujących w innych państwach miało przedstawić bojkot jako uznaną, współczesną formę walki narodów o byt.
** Autor: [[Mieczysław Sobczak]], ''Narodowa Demokracja wobec kwestii żydowskiej na ziemiach polskich przed I wojną światową'', Wrocław 2007, s. 225.
 
* Narodowcem jest ten, kto płaci tu podatki, wychowuje dzieci w kulturze polskiej, w chrześcijańskich warunkach. Większość Polaków to narodowcy, tylko o tym nie wiedzą.
** Autor: [[Mirosław Tryczyk]]
** Źródło: rozmowa Marcina Kąckiego, ''Nie słuchaj ojca swego'', „Duży Format”, 12 listopada 2015.
 
** Zobacz też: [[pogrom w Jedwabnem]]
* Załamanie się procesu asymilacji i pojawienie się prądu narodowego wśród Żydów w postaci syjonizmu, podnoszącego sprawę Palestyny i nacjonalizmu oraz żądającego praw narodowych na ziemiach polskich, sprzyjały rozwojowi endeckiego antysemityzmu.
** Autor: [[Mieczysław Sobczak]], ''Narodowa Demokracja wobec kwestii żydowskiej na ziemiach polskich przed I wojną światową'', Wrocław 2007, s. 225.
 
[[Kategoria:Doktryny polityczne]]

Menu nawigacyjne