Ewa Graczyk: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 62 bajty ,  2 lata temu
grafika, drobne redakcyjne, drobne techniczne
(Początek artykułu)
 
(grafika, drobne redakcyjne, drobne techniczne)
 
[[Plik:Ewa Graczyk.JPG|mały|<center>Ewa Graczyk</center>]]
'''[[w:Ewa Graczyk|Ewa Elżbieta Graczyk]]''' (ur. 1953) – polska literaturoznawczyni, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Gdańskiego, eseistka, feministka.
 
* Dlaczego mamy chronić uczuciowe skrzepy przedoświeceniowe szkodliwe dla dorosłych? Świat, zwłaszcza duchowy, jest procesem, przepływem, konfrontacją wielu form życia i myślenia – zastygnięcie w jednym momencie, w jednej perspektywie, jest groźne i głęboko niereligijne.
** Źródło: Ewa Graczyk, [http://wyborcza.pl/7,75968,24913013,nie-przepraszam-za-wagine.html Ewa Graczyk ''Nie przepraszam za waginę''], wyborcza.pl, 19 czerwca 2019.
** Zobacz też: [[oświecenie]]
 
* Poddawanie się szantażowi, polegającemu na tym, że w stosownej dla siebie chwili ktoś po prawej stronie krzyczy, że żąda obrony swoich uczuć religijnych (bez względu na to, jakie one są, byle podał je za katolickie), wymusza bezwzględne posłuszeństwo władzy pod dwoma postaciami: tronu i ołtarza. Zarówno gdy chronimy „uczucia religijne”, nie zaglądając im w zęby, jak i wtedy, gdy realizujemy niewypowiedziane jeszcze życzenia władzy zmierzającej ku autorytaryzmowi, przekształcamy się w niezróżnicowany, uległy tłum, w roztopione w masie ludzkie drobiny, które nie wiedzieć kiedy zaczynają wykonywać każdy rozkaz, niezauważalnie przechodząc od konformizmu do podłości.
** Źródło: Ewa Graczyk, [http://wyborcza.pl/7,75968,24913013,nie-przepraszam-za-wagine.html Ewa Graczyk ''Nie przepraszam za waginę''], wyborcza.pl, 19 czerwca 2019.
** Zobacz też: [[konformizm]]
 
 
{{SORTUJ:Graczyk, Ewa}}

Menu nawigacyjne