Miejsce Odosobnienia w Berezie Kartuskiej: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
drobne merytoryczne
(drobne merytoryczne)
(drobne merytoryczne)
* Chciałbym raz usłyszeć uzasadnienie prawne Berezy. Art. 97 i 98 Konstytucji są z nią sprzeczne. Kodeks Karny obozów izolowanych nie przewiduje. Koncepcja obozów koncentracyjnych powstała w dobie wojny światowej, rząd sowiecki zastosował ją w okresie wojny domowej, faszyzm rozwinął ją w tempie błyskawicznym i uczynił z niej instytucję stałą, stałe narzędzie rządzenia. Panowie ulegliście czarowi naśladownictwa.
** Autor: [[Mieczysław Niedziałkowski]], Fragment wystąpienia w Sejmie RP posła Niedziałkowskiego (PPS) w sprawie utworzenia i funkcjonowania obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej (1935), [w:] [http://pdf.kamunikat.org/2190-16.pdf Wojciech Śleszyński (Białystok), ''Aspekty prawne utworzenia obozu odosobnienia w Berezie Kartuskiej i reakcje środowisk politycznych. Wybór materiałów i dokumentów'', s. 273-274.]
 
* Cztery kamienne lochy pod ziemią, ciemne i mokre, tym bardziej że obficie zlewane wodą, która nigdy nie zdołała wyparować. Zamykano nas w samej bieliźnie, przeważnie na siedem dni.
** Autor: [[Jakub Prawin]]
** Źródło: [http://wyborcza.pl/alehistoria/1,121681,20147019,dreczenie-kartuskie-historia-z-ii-rzeczypospolitej.html Mikołaj Kwiatkowski ''Dręczenie kartuskie. Historia z II Rzeczypospolitej''], wyborcza.pl, 30 maja 2016.
 
* Jeśli chcecie się dowiedzieć,<br />Jak w Berezie było siedzieć:<br />Ani siedzieć, ani leżeć, biegiem marsz!<br />(…)<br />To nie żarty, to nie hece,<br />Komendanci to są spece<br />W katowaniu, w mordowaniu<br />– biegiem marsz!

Menu nawigacyjne