Plastuś: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 6 bajtów ,  2 lata temu
drobne redakcyjne, formatowanie, int.
(drobne redakcyjne, formatowanie, int.)
 
==''Plastusiowy pamiętnik''==
{{chronologiczny}}
* Jestem malutki ludzik z plasteliny. Dlatego na imię mi Plastuś. Mam śliczne mieszkanie: oddzielny drewniany pokoik. Obok mnie, w drugim pokoju, mieszka tłuściutka, biała guma. Ta guma nazywa się myszkaMyszka. A zaraz koło gumki mieszkają cztery błyszczące, ostre stalówki. A z drugiej strony, w długim korytarzu, mieszka pióro, ołówek i scyzoryk. Z początku nie wiedziałem, jak się nasz dom nazywa. Teraz już wiem: piórnik.
** Źródło: rozdz. ''Dlaczego nazywam się Plastuś''
** Zobacz też: [[plastelinapiórnik]], [[piórnikplastelina]]
 
* Mój zeszycik ma w środku białe kartki, a okładkę czerwoną. Mój zeszycik jest taki duży, jak Tosi paznokieć, i leży w moim piórnikowym pokoiku na samym dnie. A potem pozbierałem wszystkie połamane noski od ołówka i piszę teraz nimi w zeszyciku swój pamiętnik.
** Zobacz też: [[pamiętnik]]
 
* Dzisiaj rano, ledwo Tosia otworzyła piórnik, zaraz Zosia woła: - Tosiu, daj no mi scyzoryk, odkręcę tę śrubę w ławce! Scyzoryk nie zdążył się nasrożyć, a tu zgrzyt...zgrzyt… zgrzyt...zgrzyt… już miał ostrze wyszczerbione o żelazną śrubkę. Ale Zosia nie zważała na to, kręci dalej. Wtem ostrze ześlizguje się ze śrubki prosto w palec Zosi.
** Źródło: rozdz. ''O Zosi niszczycielce historia smutna wielce''
** Zobacz też: [[scyzoryk]], [[Zofia]]
 
* Ta Petronela to pani wielka: siedzi w lalczynym pokoiku za piecem na zielonej kanapie (z pudełka od papierosów), rozpiera się i nosa do góry zadziera.
** Źródło: rozdz. ''Historia niewesoła wcale, jak do klasy przyszły lale''
** Zobacz też: [[Petronela]]
 
==''Przygoda Plastusia''==
* Są też tam bardzo dziwne zwierzęta z rogami - nazywają się krowokrowy i kozy i dają mleko do wiaderek. Jeszcze takich rogatych zwierząt nie widziałem. Jedna koza beczała, trzęsła brodą i chciała mnie połknąć, ale Tosia nie dała.
** Źródło: rozdz. ''Na wsi jest wesoło''
** Zobacz też: [[krowa]], [[koza]]

Menu nawigacyjne