Franciszek Stopniak: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 173 bajty ,  2 lata temu
int., drobne redakcyjne, źródło, usunięcie odsyłacza niezwiązanego z cytatem
(Franciszek Stopniak (1930–2001) – polski ksiądz i historyk, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny.)
 
(int., drobne redakcyjne, źródło, usunięcie odsyłacza niezwiązanego z cytatem)
 
'''[[w:Franciszek Stopniak|Franciszek Stopniak]]''' (1930–2001) – [[Polacy|polski]] ksiądz i historyk, nauczyciel akademicki, profesor zwyczajny.
* Pozostający w Warszawie biskup piński Karol Niemira, który przebywał w parafii św. Augustyna, był w kontakcie z organizacją „Korpus Bezpieczeństwa” i ułatwiał Żydom przejście z getta na stronę aryjską (...). Biskup łucki Adolf Szelążek popierał kolportaż „Protestu” Zofii Kossak-Szczuckiej, w którym autorka odwoływała się do sumień ludzkich w sprawie pomocy Żydom, a czego wynikiem było powołanie konspiracyjnej Rady Pomocy Żydom (...). O pomoc dla Żydów zwracał się do duchowieństwa biskup kielecki Czesław Kaczmarek, podobnie abp Antoni Szelągowski w Warszawie czy biskup częstochowski Teodor Kubina ze swymi sufraganami. W Łomży bp Stanisław Łukomski, jego sufragan Tadeusz Zakrzewski (...) kontaktowali się z organizacjami żydowskimi poprzez siostry zakonne. Biskup sandomierski Jan Kanty Lorek za interwencje na rzecz Żydów w getcie i za okazaną im pomoc materialną uzyskał po wojnie specjalne podziękowanie (...). Administrator apostolski w Tarnowie, bp Edward Komar (...) zwracał uwagę (...) duchownych, by pomagali Żydom.
** Opis: w ''Katolickie duchowieństwo w Polsce i Żydzi w okresie niemieckiej okupacji''.
** Opis: o księżach katolickich w Polsce, udzielających pomocy Żydom podczas [[Okupacja niemiecka ziem polskich (1939–1945)|niemieckiej okupacji]] w czasie [[II wojna światowa|II wojny światowej]].
** Źródło: ''Katolickie duchowieństwo w Polsce i Żydzi w okresie niemieckiej okupacji'', w: ''Społeczeństwo polskie wobec martyrologii i walki Żydów w latach II wojny światowej. Materiały z sesji w Instytucie Historii PAN w dniu 11 III 1995 r.'', red. nauk. K. Dunin-Wąsowicz, Warszawa 1996, cyt za: [[Jerzy Robert Nowak]], [https://www.niedziela.pl/artykul/94129/nd/Zafalszowywanie-zachowan-hierarchow ''Zafałszowywanie zachowań hierarchów katolickich''], niedziela.pl
** Zobacz też: [[Sprawiedliwy wśród Narodów Świata]]
 
 

Menu nawigacyjne