Tadeusz Kościuszko: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 600 bajtów ,  3 lata temu
Dodano fragment listu do Adama Czartoryskiego (1814) - wiodącą część korespondencji o rozdziale państwa i kościoła.
(nowy cytat)
(Dodano fragment listu do Adama Czartoryskiego (1814) - wiodącą część korespondencji o rozdziale państwa i kościoła.)
[[Plik:Thaddeus Kosciuszko.jpg|mały|<center>Tadeusz Kościuszko</center>]]
'''[[w:Tadeusz Kościuszko|Tadeusz Kościuszko]]''' (1746–1817) – polski inżynier wojskowy, polski i amerykański generał, bohater Polski i Stanów Zjednoczonych.
*Kościół winien być oddzielony od państwa, nie wolno mu zajmować się kształceniem młodzieży. Naród winien być panem własnego losu i jego prawa powinny być nadrzędne wobec praw Kościoła. Żadna religia nie może im przeczyć, odwołując się do prawa boskiego, przeciwnie, każda religia powinna być posłuszna prawom ustanowionym przez naród.
** Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie [[Rozdział państwa od kościoła|rozdziału Kościoła od państwa]]. Napisany podczas Kongresu Wiedeńskiego.
** Źródło: „Kwartalnik Historyczny”, R. LXXII, nr 4, 1965.
 
* …albowiem wszelkie ciało udzielne w narodzie będzie działało przeciw poczynaniom rządu, przy którym będą istniały utajone rewolty, konspiracje, w które niestety obfituje historia; nie można spodziewać się, że zmienią postępowanie, gdyż w ich interesie leży istotnie fascynowanie oczu ludu kłamstwem, strachem przed piekłem, dziwacznymi dogmatami i abstrakcyjnymi czy też niezrozumiałymi ideami teologii.
** Opis: list do Adama Czartoryskiego (1814) o potrzebie [[Rozdział państwa od kościoła|rozdziału Kościoła od państwa]].
7

edycji

Menu nawigacyjne