Ewa Łętowska: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1642 bajty ,  3 lata temu
drobne merytoryczne
(drobne merytoryczne)
(drobne merytoryczne)
** Źródło: rozmowa Ewy Siedleckiej, [http://wyborcza.pl/1,76842,11954133,Letowska__Poprzez_rozne_umowy_panstwo_pozbywa_sie.html#ixzz1ynccWm4K ''Poprzez różne umowy państwo pozbywa się władzy'', wyborcza.pl, 18 czerwca 2012]
** Zobacz też: [[konstytucja]]
 
* Mamy zatem niezmienioną konstytucję, pomyślaną jako konstytucja społeczeństwa otwartego, inkluzywnego, demokratycznego (parlament odgrywający swoją rolę, podział władz rozumiany i praktykowany na serio) i najnowsze ustawodawstwo, hołdujące de facto innej koncepcji aksjologicznej i w wielu wypadkach wypaczające zasady konstytucyjne.
** Źródło: [http://konstytucyjny.pl/sprawiedliwosc-konstytucyjna-po-kryzysie-konstytucyjnym-wystapienie-w-czasie-ii-kongresu-praw-czlowieka/ ''Sprawiedliwość konstytucyjna po (?) kryzysie konstytucyjnym – wystąpienie w czasie II Kongresu Praw Obywatelskich''], konstytucyjny.pl, 16 grudnia 2018.
 
* Mnie się nie bardzo podobają radykalne postulaty: natychmiast usuńmy z kodeksu karnego wszystkie przepisy dotyczące karania za słowo. Uważam, że lepiej system prawny po trochu meliorować. I nie uważam, że za delikty na słowie nigdy nikogo nie należy karać. Są sytuacje, gdzie represja karna jest lepsza, niż prawo cywilne. Natomiast zdecydowanie uważam, że za słowo nie wolno karać pozbawieniem wolności.
* Prawdziwym problem w Polsce jest obowiązek poszanowania przez funkcjonariuszy państwa zachowania neutralności światopoglądowej w ramach pełnionych przez nich funkcji. Oczywiście, prawo kształtowane jest zawsze w myśl jakiejś aksjologii, ale nie może być polem krucjaty w imię poglądów. Funkcjonariusz państwa nie może jeździć po bandzie, tworząc tendencyjne interpretacje prawa, by te poglądy wcielać w życie. A minister Królikowski publicznie głosi, że konstytucja odzwierciedla światopogląd chrześcijański, chrześcijańską koncepcję godności człowieka, koncepcję „tradycyjnej rodziny” itd. Tymczasem konstytucja w preambule wyraźnie mówi o „wierzących w Boga i niepodzielających tej wiary”, a także o autonomii państwa i Kościołów. On to pomija – i to jest jego grzech. A nie to, że ma poglądy.
** Źródło: ''Łętowska: Polityka gwałci prawo'', „Gazeta Wyborcza”, 22 stycznia 2014.
 
* Skoncentrowana kontrola konstytucyjności, dokonywana przez Trybunał Konstytucyjny w tej chwili działa wadliwie. Samo kierownictwo Trybunału Konstytucyjnego przyznaje, że składy dobiera się tak, aby sędziowie zgadzali się ze sobą w kwestii oceny, co jest traktowane jako usprawnienie orzekania. Brak zatem szans na krytycyzm aksjologiczny wobec ustawodawcy, w imię wierności konstytucji, skoro zmieniła się funkcja TK – z krytycznej w legitymizującą (wystarczy zastanowić się nad motywacją wniosku - samooskarżenia, złożonego przez KRS, która oczekuje potwierdzenia swej legitymacji).
** Źródło: [http://konstytucyjny.pl/sprawiedliwosc-konstytucyjna-po-kryzysie-konstytucyjnym-wystapienie-w-czasie-ii-kongresu-praw-czlowieka/ ''Sprawiedliwość konstytucyjna po (?) kryzysie konstytucyjnym – wystąpienie w czasie II Kongresu Praw Obywatelskich''], konstytucyjny.pl, 16 grudnia 2018.
** Zobacz też: [[kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce]]
 
==O Ewie Łętowskiej==

Menu nawigacyjne