Kazimierz Nycz: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wikicytatów, wolnej kolekcji cytatów
Usunięta treść Dodana treść
drobne merytoryczne
drobne merytoryczne
Linia 26: Linia 26:
** Opis: fragment Pasterki, odprawionej w podwarszawskiej parafii św. Szczepana w Raszynie.
** Opis: fragment Pasterki, odprawionej w podwarszawskiej parafii św. Szczepana w Raszynie.
** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1663810,11,item.html onet.pl]
** Źródło: [http://wiadomosci.onet.pl/1663810,11,item.html onet.pl]

* Kościół nie oczekuje, że będzie wyłączony poza obowiązujące prawo, jednakże obowiązuje go również prawo kanoniczne, które zostało uszanowane przez Konkordat.
** Opis: wypowiedź podczas posiedzenia Komisji 16 kwietnia 2018
** Autor: [[Artur Miziński]]
** Źródło: [http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24216034,katecheci-juz-sa-wychowawcami-w-szkolach-wiemy-co-mowili-czlonkowie.html ''Katecheci już są wychowawcami w szkołach. Wiemy, co mówili ministrowie i biskupi na Komisji Wspólnej''], tokfm.pl, 30 listopada 2018.
** Zobacz też: [[Kościół katolicki w Polsce]], [[konkordat]]

* Obecnie istnieje nowy problem - klasy, w których tylko kilku uczniów uczęszcza na lekcje religii.
** Źródło: [http://www.tokfm.pl/Tokfm/7,130517,24216034,katecheci-juz-sa-wychowawcami-w-szkolach-wiemy-co-mowili-czlonkowie.html ''Katecheci już są wychowawcami w szkołach. Wiemy, co mówili ministrowie i biskupi na Komisji Wspólnej''], tokfm.pl, 30 listopada 2018.
** Zobacz też: [[lekcja religii]]


* Trzeba wybór polskiego społeczeństwa uszanować, a nie zachowywać się tak, jak postępują ludzie, którzy nie potrafią przegrać.
* Trzeba wybór polskiego społeczeństwa uszanować, a nie zachowywać się tak, jak postępują ludzie, którzy nie potrafią przegrać.

Wersja z 22:02, 5 sty 2019

Kazimierz Nycz, 2009

Kazimierz Nycz (ur. 1950) – polski kardynał Kościoła katolickiego, od 1 kwietnia 2007 arcybiskup metropolita warszawski, doktor teologii.

  • Cokolwiek dzieje się w dziedzinie religii w szkołach, natychmiast – i to zarówno Episkopat, jak i Ministerstwo Edukacji – dbamy, żeby uprawnienia i rozwiązania wypracowane przez Kościół katolicki otrzymały też inne wyznania. Ale jest kilka tematów: aborcja, eutanazja, małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, i religia w szkole, które stanowią swoisty barometr i przy wszelkich przesileniach będą wracać. Uważam, że sama dyskusja nie jest zła, bo zmusza obie strony do zweryfikowania swoich pozycji i szukania sposobów współpracy. Ale w przypadku religii na maturze trzeba sobie przypomnieć, że to zagadnienie nie pojawiło się wcale wówczas, gdy religia trafiła do szkół, lecz dopiero dwa lata temu, gdy wprowadzono nową maturę zastępującą egzaminy wstępne na wyższe uczelnie. To wtedy rektorzy i dziekani katolickich uczelni zwrócili uwagę, że na maturze brakuje przedmiotu kierunkowego – religii – przez co chętni muszą zdawać egzaminy wstępne. Matura z religii jako przedmiotu dodatkowego do wyboru ma około 10 tysiącom absolwentów szkół średnich umożliwić dostanie się na wymarzoną uczelnię, na zasadach analogicznych do innych szkół.
  • Jeżeli nie ma nadzwyczajnych powodów, żeby nie można było przerwać bycia w Sejmie na czas Świąt, to myślę, że powinno się je przynajmniej zawiesić, bo taki protest w jakimś sensie jest przeciwko tym Świętom.
  • Mnie się wydaje, że wielu osobom pomyliło się państwo laickie z państwem neutralnym światopoglądowo. Zarówno w zapisie konstytucyjnym, jak i konkordatowym Polska nie jest państwem laickim, w rozumieniu laickości jako „nowej religii”. W państwie laickim nie wolno używać żadnych znaków religijnych, ze sfery publicznej znikają krzyże, gwiazdy i muzułmańskie chusty. My nie jesteśmy i chyba nie chcemy być takim państwem. Jesteśmy krajem neutralnym światopoglądowo, w którym religia ma prawo być obecna na zasadach ustalonych w konstytucji i konkordacie.
  • Ludzie patrzą idealistycznie na Kościół i Bogu dzięki, że tak jest, ale z tego powodu pewne rzeczy się im w głowie nie mieszczą. Konieczne jest oczyszczenie pamięci. W naszej pięknej historii były rzeczy wspaniałe – i o tym trzeba mówić. Nie wolno jednak ukrywać tego co słabe i grzeszne.
    • Opis: o lustracji.
    • Źródło: „Gość Niedzielny”, 11 lutego 2007.
  • Nie wolno człowiekowi podejmować żadnych prób, aby związek sakramentalny mężczyzny i kobiety zastąpić wszelkim innym związkiem, jak czasami mamy tego przykłady we współczesnym świecie i we współczesnej Europie.
    • Opis: fragment Pasterki, odprawionej w podwarszawskiej parafii św. Szczepana w Raszynie.
    • Źródło: onet.pl
  • Trzeba wybór polskiego społeczeństwa uszanować, a nie zachowywać się tak, jak postępują ludzie, którzy nie potrafią przegrać.
    • Opis: komentarz do słów Jarosława Kaczyńskiego po przegranej PiS – u w wyborach parlamentarnych.
    • Źródło: wiara.pl
  • Państwa na całym świecie mają swoje zadania i niech nie próbują obiecywać człowiekowi na ziemi zbawienia, bo nie są w stanie tego zapewnić i nie to jest ich powołaniem. Kościół ma swoje zadanie i niech nie próbuje wchodzić w te zadania, które przynależą władzy świeckie.
    • Opis: z homilii w czasie Wielkanocnej mszy pontyfikalnej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela.
    • Źródło: TVN24, 23 marca 2008.
  • W moim odczuciu nie można minionych 28 lat uważać za zmarnowane. Dzisiaj zaczynamy niejako od nowa, w związku z czym rozumiem te słowa w taki sposób, że trzeba się przyjrzeć fundamentowi, na którym budujemy państwo. (...). Myślę, że się okaże, że nie ma potrzeby burzenia tego fundamentu. Tylko tak, jak się dba o fundament domu, trzeba go w istotnych punktach uzupełnić, po to, żeby na tym fundamencie móc budować te wszystkie sprawy, które przynależą do pojęcia "ojczyzna".

O Kazimierzu Nyczu

  • Abp Nycz chce wydoić państwo.
    • Opis: o decyzji abp. Nycza w sprawie finansowania Centrum Opatrzności przez państwo.
    • Autor: Joanna Senyszyn, onet.pl
  • Ksiądz biskup na przestrzeni dwunastu lat, trzykrotnie został poddany werbunkowi, jednak za każdym zdecydowanie odmówił.
  • Mamy dzisiaj biskupa, którego życie jest dobrą odpowiedzią na te wyzwania.
    • Opis: o mianowaniu bp. Kazimierza Nycza metropolitą warszawskim
    • Autor: Tomasz Sakiewicz, „Gazeta Polska” nr 10, 7 marca 2007.
  • Postawa ks. biskupa zadaje kłam twierdzeniom, ze jak ktoś chciał jechać za granice na studia czy robić karierę naukową, musiał temu diabłu (bezpiece) zapalić ogarek.