Iran: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Usunięte 253 bajty ,  3 lata temu
- (brak autora)
(Poprawienie)
(- (brak autora))
'''[[w:Iran|Iran]]''' (dawniej '''Persja''') – państwo na Bliskim Wschodzie, leżące nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską i Zatoką Omańską.
* Cele obu państw częściowo się pokrywają. Najważniejszym zagrożeniem dla istnienia reżimu w Teheranie jest Ameryka, a jeśli to zagrożenie zniknie, obie strony będą zadowolone.
** Autor: [[George Friedman]], ''The Next Decade'', książka cytowana w: ''Nowa Pax Americana'', „Forum”, nr 51/52, 2011, s. 7-97–9.
 
* Chętnie protestujemy przeciwko karze śmierci w Iranie; można ją dostać za morderstwo, ale też za homoseksualizm. Trudniej osądzić karę śmierci w Stanach Zjednoczonych. Tymczasem w Iranie rodzina zamordowanego może wybaczyć mordercy i uchronić go od stryczka. W Stanach Zjednoczonych – nie.
** Autorka: [[Draginja Nadażdin]]
 
** Autor: [[Abd Allah ibn Abd al-Aziz Al Su’ud]]
** Opis: nawołując Amerykanów do zbombardowania irańskich ośrodków atomowych. Na podstawie tajnej depeszy amerykańskiego ambasadora w Rijadzie opublikowanej przez Wikileaks.
 
* Religijny fanatyzm i nacjonalizm to mieszanka wybuchowa.
** Opis: w odniesieniu do Iranu
** Źródło: ''Przewodnik po świecie. Ilustrowana encyklopedia geograficzna'', wyd. Przegląd, Warszawa 1998, str. 286 (rozdz. ''Iran'')
 
'''Zobacz też:'''
{{wikisłownik|Iran}}
* [[przysłowia perskie]]
 

Menu nawigacyjne