Kler: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 24 bajty ,  2 lata temu
m
format, dr Zmiana
Znaczniki: Z internetu mobilnego Z wersji mobilnej
m (format, dr Zmiana)
'''[[w:Kler (film)|Kler]]''' – polski film fabularny z 2018 roku w reżyserii [[Wojciech Smarzowski|Wojciecha Smarzowskiego]].
* Oto wielka tajemnica wiary: euro złoto i dolary.
** Postać: Andrzej Kukuła
 
 
==O filmie==
* Być może niektórzy duchowni, podobnie jak pan Zanussi, który poparł finansowanie filmu z budżetu, uważają, że „Kler”''Kler'' pomoże Kościołowi się oczyścić, wstrząsając sumieniami upadłych duchownych. No cóż! Nie słyszałem, aby ktoś robił film o gangsterach z nadzieją, że gangsterzy go zobaczą i porzucą swój gangsterski fach. Film Smarzowskiego nie pomoże w jakimkolwiek oczyszczeniu.
** Autor: [[Dariusz Kowalczyk]]
** Źródło: [https://www.gosc.pl/doc/5079301.Dobry-Kler ''Dobry „Kler”''], gosc.pl, 11 października 2018.
* Film zohydzający i propagandowy. Jest zrobiony tak, jak hitlerowcy robili filmy o Żydach.
** Autor: [[Paweł Soloch]]
** Źródło: [https://dorzeczy.pl/kraj/78624/Szef-BBN-ostro-o-Klerze-Tak-hitlerowcy-robili-filmy-o-Zydach.html ''Szef BBN ostro o "Klerze"„Klerze”: Tak hitlerowcy robili filmy o Żydach''], dorzeczy.pl, 28 września 2018.
** Zobacz też: [[Adolf Hitler]], [[propaganda]], [[Żydzi]]
 
** Źródło: [https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/smarzowski-krecil-w-czechach-nie-wpusciliby-ekipy-do-polskiego-kosciola,175,3000 ''Smarzowski kręcił w Czechach. „Nie wpuściliby ekipy do polskiego kościoła”''], tvn24.pl, 22 września 2018.
 
* Jesteśmy sobie wzajemnie potrzebni a taki film jak "''Kler"'' może zdziałać wiele dobrego. Zarówno dla twórcy, widzów jak i bohaterów tego obrazu. Dlatego bez histerii trzeba podchodzić tego filmu.
** Autorka: [[Anna Popek]]
** Źródło: [https://plejada.pl/newsy/anna-popek-zaskakuje-kler-moze-zdzialac-wiele-dobrego-facebook/ksrc5j5 ''Anna Popek o "Klerze"„Klerze”: bez histerii trzeba podchodzić do tego filmu''], plejada.pl, 7 października 2018.
 
* Jeszcze jeden, cholera, niewybitny polski film, który miał szansę.
** Autor: [[Jan Wróbel]]
** Źródło: [http://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/582553,kler-bogowie-smarzowski-film-palkowski-szumowska.html ''Jan Wróbel: "Kler"„Kler”, kolejny niewybitny film''], dziennik.pl, 5 października 2018.
 
* Już na etapie pisania scenariusza wiedzieliśmy, że opowiadamy o instytucji, bo nie chcieliśmy dotykać wiary i nie robimy tego. Aby opisać instytucję od środka, akcja musiała toczyć się na małej parafii, a także w parafii w średnim mieście. To nam narzuciło trzy wątki. Kiedy wymyśliliśmy plot całej historii, musieliśmy spotkać się z konsultantem. On nam powiedział: To jest nieprawdziwe, tu wymyślacie, tu możecie tak. Dorzucał coś jakby ze swojego otoczenia i kontaktował nas z innymi konsultantami.
** Źródło: [https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/smarzowski-krecil-w-czechach-nie-wpusciliby-ekipy-do-polskiego-kosciola,175,3000 ''Smarzowski kręcił w Czechach. „Nie wpuściliby ekipy do polskiego kościoła”''], tvn24.pl, 22 września 2018.
 
* „Kler”''Kler'' jest wstrząsem i myślę, że będzie wstrząsem, który zmieni Polskę, jeżeli chodzi o postrzeganie roli społecznej Kościoła. Bolesne jest to, że ten chory zrost polityki i Kościoła w Polsce, niestety, budowały wszystkie ekipy [polityczne].
** Autor: [[Bartłomiej Sienkiewicz]]
** Źródło: [https://www.tvn24.pl/sienkiewicz-w-kropce-nad-i-nie-udalo-sie-dojsc-do-zleceniodawcow-afery,873003,s.html ''Sienkiewicz: nie udało się dojść do faktycznych zleceniodawców afery podsłuchowej''], tvn24.pl, 2 października 2018.
** Źródło: [https://wiadomosci.onet.pl/kraj/o-pawel-guzynski-o-filmie-kler-to-wiecej-niz-zolta-kartka-dla-kosciola/23qmzqt ''O. Paweł Gużyński o filmie „Kler”: to więcej niż żółta kartka dla Kościoła''], onet.pl, 1 października 2018.
 
* Mamy nowy etap. Do niedawna rodzime lewactwo ubolewało, że Kościół Katolickikatolicki ma twarz Rydzyka, a powinien mieć twarz Jana Pawła II. Ale teraz wraz z wejściem ''Kleru'' do kin lewactwo ogłosiło, że winnym pedofilii w Kościele Katolickimkatolickim jest Jan Paweł II. Czyją w tej sytuacji twarz powinien mieć Kościół Katolickikatolicki? Pieronka? Lemańskiego? Wiem! Michnika!
** Autor: [[Dariusz Kowalczyk]]
** Źródło: [https://dorzeczy.pl/kraj/78030/Ks-Lemanski-atakuje-jezuite-Od-bp-Pieronka-i-red-Michnika-odwal-sie-klecho-bo-im-do-piet-nie-dorastasz.html ''Ks. Lemański atakuje jezuitę. „Od bp. Pieronka i red. Michnika odwal się klecho, bo im do pięt nie dorastasz”''], dorzeczy.pl, 24 września 2018.
** Źródło: [https://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Wojciech-Cejrowski-skomentowal-film-Kler-.-Nie-musze-sam-ogladac-filmu-z-wlasnego-tylka ''Wojciech Cejrowski ostro o filmie „Kler”. Tak mocnej opinii jeszcze nie było!''], radiozet.pl, 4 października 2018.
 
* Nie oglądałem „Kleru”''Kleru'', ale mam zdanie na jego temat. W końcu Smarzowski też nie zna Kościoła, ale nakręcił o nim film.
** Autor: [[Konrad Kołodziejski]]
** Źródło: [https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/414366-owszem-nie-znam-kleru-tak-jak-smarzowski-kosciola ''Nie oglądałem "Kleru"„Kleru”, ale mam zdanie na jego temat. W końcu Smarzowski też nie zna Kościoła, ale nakręcił o nim film''], wpolityce.pl, 28 września 2018.
 
* Po obejrzeniu filmu przyznaję, że rozumiem panikę, w jaką wpadł ksiądz Isakowicz-Zaleski i sądzę, że jeszcze niejeden ksiądz da wyraz swojemu oburzeniu. Kler został bowiem pokazany w filmie Smarzowskiego w sposób bezwzględny i okrutny: stał się złapaną muchą, której reżyser precyzyjną pęsetką wyrywa skrzydełka; szczególnie boleśnie obchodzi się zaś z muszą główką.
** Źródło: [http://www.newsweek.pl/polska/spoleczenstwo/janusz-gajos-i-kler-ten-film-jest-taki-jak-polskie-spoleczenstwo,artykuly,433350,1.html ''Janusz Gajos. Dlaczego zdecydował się zagrać w „Klerze” Smarzowskiego?''], newsweek.pl, 23 września 2018.
 
* Szczerze, to mam w nosie „Kler”''Kler''. Nie lubię generalizowania i gadek, że wszyscy księża to pedofile i molestują dzieci. Nie jestem świętą (...), jestem też ostatnią osobą, którą można by nazwać moralizatorką, ale ten film mnie jakoś nie grzeje. Apeluję o spokój i rozsądek w temacie wylewania pomyj na wszystkich księży i o zajęcie się w życiu czymś pożytecznym, np. pójściem na spacer z psem. To zwykła nagonka.
** Autor: [[Grażyna Szapołowska]]
** Źródło: [https://www.fakt.pl/kobieta/plotki/szapolowska-nie-wylewajcie-pomyj-na-ksiezy/43lyx9s ''Szapołowska: Nie wylewajcie pomyj na księży''], fakt.pl, 9 października 2018.
 
* Takie sukcesy jak "''Kler"'' pokazują, że warto. Ten film powiedział głośno coś, o czym dawno wszyscy szeptali. Na naszych oczach murszeje system i opada maska. Widać, że to wszystko stoi na fałszywych podstawach.
** Autor: [[Maciej Maleńczuk]]
** Źródło: [https://kultura.onet.pl/muzyka/wywiady-i-artykuly/maciej-malenczuk-ciagle-wierze-ze-to-niemozliwe-by-ciemnota-wygrala-wywiad/mqydz0f ''Maciej Maleńczuk: ciągle wierzę, że to niemożliwe, by ciemnota wygrała''], onet.pl, 17 października 2018.
** Źródło: [https://www.tvn24.pl/kultura-styl,8/wojciech-smarzowski-w-opowiada-o-filmie-kler,869660.html ''„Kościół ma dwa tysiące lat. Ja jestem reżyserem, zrobiłem jeden film”''], tvn24.pl, 19 września 2018.
 
* To film nakreślony tylko czarną farbą i jeżeli tytułem jest "''Kler"'' czyli "duchowieństwo"„duchowieństwo”, to tam jestem ja, tam są inni ludzie, którzy nie popełniają takich grzechów.
** Autor: [[Tadeusz Pieronek]]
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24019701,bp-tadeusz-pieronek-o-klerze-widze-prawdziwe-sytuacje-moglbym.html ''Bp Tadeusz Pieronek o „Klerze”: Widzę prawdziwe sytuacje, mógłbym przytoczyć gorsze''], gazeta.pl, 8 października 2018.
 
* To jest film mi przykry, jako katolikowi, ale nie widzę w nim fałszu, nie widzę w nim żadnej obrazy boskiej, a na to tylko mógłbym być wrażliwy. Natomiast z postaci występujących na ekranie "''Kleru"'' wielu rozpoznaję, wiem kto tak się zachował, kto tak powiedział. To jest oczywiście zlepek nieżyczliwy, który eksponuje najgorsze strony Kościoła. Wiem, że są też inne i proporcja złych księży do tych dobrych nie jest tak miażdżąca jak w "''Klerze"''. Nikt artyście nie może narzucić cudzego obrazu. Jeżeli Smarzowski zrobił to w taki sposób, a "''Kler"'' widziały już miliony widzów to katartyczne działanie filmu być może sprawi, że zadufani w sobie przedstawiciele Kościoła zastanowią się nad własną odpowiedzialnością za taki obraz instytucji, którą reprezentują. To przecież jest z życia wzięte.
** Autor: [[Krzysztof Zanussi]]
** Źródło: [https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/krzysztof-zanussi-dzis-dusza-marzy-o-wladzy-wywiad/kzbxrcm ''Krzysztof Zanussi: dziś dusza marzy o władzy ''], onet.pl, 28 listopada 2018.

Menu nawigacyjne