Przejdź do zawartości

Rozdział Kościoła od państwa: Różnice pomiędzy wersjami

drobne merytoryczne
→‎N: drobne merytoryczne
drobne merytoryczne
Linia 271:
* Zastrzegam, że papieże potępili rozdział Kościoła od państwa wyłącznie w takim zakresie, jak jest to doktrynalne, i tylko w odniesieniu do narodów, które mają katolicką większość. Oczywiście, możliwość tolerancji innych wyznań w społeczeństwie, które skądinąd jest katolickie, nie jest potępiona ani tym bardziej nie jest potępiony fakt wielości wyznań, które istnieją w wielu dalekich krajach nie należących do tego, co w przeszłości nazywano światem chrześcijańskim.
** Autor: [[Marcel Lefebvre]], ''Oni Jego zdetronizowali'', Te Deum, Warszawa 2002, s. 105.
 
* Złe duchy uwzięły się na Polskę, bo Polska jest światłem dla Europy, dla świata. Niemcy nam zazdroszczą, że prezydent klęka, premier klęka. Oby to było konsekwentne.
** Autor: [[Tadeusz Rydzyk]]
** Źródło: [https://www.rp.pl/Kosciol/171209190-O-Rydzyk-prosi-o-modlitwe-Zle-duchy-uwziely-sie-na-Polske.html ''O. Rydzyk prosi o modlitwę. "Złe duchy uwzięły się na Polskę"''], rp.pl, 7 grudnia 2017.
** Zobacz też: [[Andrzej Duda]], [[diabeł]], [[Europa]], [[Mateusz Morawiecki]], [[Niemcy]], [[Polska]]
 
* Zresztą praktycznie raz tylko w historii powszechnej Kościół sam bezpośrednio przyłożył ręki do tworzenia państwa uniwersalnego, mianowicie gdy papież Leon III ustanowił cesarstwo zachodnie (rzymskie Karola Wielkiego) przeciwko bizantyńskiemu. Nie miało to wcale być państwo jedno, rozszerzające zabory na inne, lecz zjednoczenie pod przewodnictwem cesarza państw zachowujących swą niepodległość ku wspólnym celom, ażeby siły państwowe używane były do wprowadzania zasad religijnych w życie publiczne i ażeby nie były marnowane na wojny pomiędzy państwami chrześcijańskimi.
5202

edycje