Kler: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1077 bajtów ,  2 lata temu
drobne merytoryczne
(drobne merytoryczne)
(drobne merytoryczne)
** Autor: [[Tadeusz Pieronek]]
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24019701,bp-tadeusz-pieronek-o-klerze-widze-prawdziwe-sytuacje-moglbym.html ''Bp Tadeusz Pieronek o „Klerze”: Widzę prawdziwe sytuacje, mógłbym przytoczyć gorsze''], gazeta.pl, 8 października 2018.
 
* To jest film mi przykry, jako katolikowi, ale nie widzę w nim fałszu, nie widzę w nim żadnej obrazy boskiej, a na to tylko mógłbym być wrażliwy. Natomiast z postaci występujących na ekranie "Kleru" wielu rozpoznaję, wiem kto tak się zachował, kto tak powiedział. To jest oczywiście zlepek nieżyczliwy, który eksponuje najgorsze strony Kościoła. Wiem, że są też inne i proporcja złych księży do tych dobrych nie jest tak miażdżąca jak w "Klerze". Nikt artyście nie może narzucić cudzego obrazu. Jeżeli Smarzowski zrobił to w taki sposób, a "Kler" widziały już miliony widzów to katartyczne działanie filmu być może sprawi, że zadufani w sobie przedstawiciele Kościoła zastanowią się nad własną odpowiedzialnością za taki obraz instytucji, którą reprezentują. To przecież jest z życia wzięte.
** Autor: [[Krzysztof Zanussi]]
** Źródło: [https://kultura.onet.pl/film/wiadomosci/krzysztof-zanussi-dzis-dusza-marzy-o-wladzy-wywiad/kzbxrcm ''Krzysztof Zanussi: dziś dusza marzy o władzy ''], onet.pl, 28 listopada 2018.
 
* To jest film, który nie jest o duchownych, to jest film, który nie jest o Kościele. Więc jeżeli ktoś by poszedł na ten film, bo chce sobie urobić jakieś zdanie o Kościele, czy nawet o stanie duchowieństwa w Polsce to jest błąd wręcz w założeniach. Jak w trygonometrii: wynik wyjść dobry nie może, to będzie obraz zafałszowany. To jest trudny obraz, ale to nie jest obraz Kościoła, przedstawiający Kościół. To nie jest obraz duchowieństwa, Kościoła w Polsce, ale to jest obraz w moim przekonaniu, tych duchownych, którzy nie tylko się zagubili, oni właściwie w swojej tożsamości kapłańskiej się wynaturzyli.

Menu nawigacyjne