Msza: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 391 bajtów ,  3 lata temu
brak opisu edycji
(+1)
* Wierzymy, że jak chleb i wino konsekrowane przez Chrystusa Pana podczas Ostatniej Wieczerzy zostały przemienione w Jego ciało i krew, które wkrótce miał za nas ofiarować na krzyżu, tak też i chleb, i wino konsekrowane przez kapłana przemieniają się w ciało i w krew Chrystusa zasiadającego w chwale niebieskiej, i wierzymy, że tajemnicza obecność Pana pod postaciami owych rzeczy, które dla zmysłów zdają się istnieć nadal jak przedtem, jest prawdziwa, rzeczywista i substancjonalna. (…) Tę tajemniczą przemianę Kościół stosownie i właściwie zwie przeistoczeniem [transsubstancjacją].
** Autor: papież [[Paweł VI]], ''Uroczyste wyznanie wiary'' z 30 czerwca 1968, ''Breviarium Fidei. Wybór doktrynalnych wypowiedzi Kościoła'', Poznań 1989, s. 422.
 
* Za mszę się nie płaci, msza to ofiara Chrystusa, która jest bezinteresowna.
** Autor: papież [[Franciszek (papież)|Franciszek]], podczas audiencji ogólnej 7 marca 2018
** Źródło: [http://www.niedziela.pl/artykul/34244/Franciszek-za-Msze-sw-sie-nie-placi-Jest Franciszek: Msza św. jest ofiarą Chrystusa], niedziela.pl, 7 marca 2018
** Zobacz też: [[ofiara (religia)|ofiara]]
 
* Ze wszystkich szkód i strat na świecie, moim zdaniem, żadnej nie ma większej, niż nieznajomość tej Najświętszej Ofiary. O Mszy św. można powiedzieć to, co Pismo św. mówi o Mądrości Przedwiecznej, że: jest skarbem nieprzebranym dla ludzi, którego gdy używali, stali się uczestnikami Boskiej przyjaźni.

Menu nawigacyjne