Niepodległość: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 607 bajtów ,  3 lata temu
+1
(nowy cytat)
(+1)
** Autor: [[Rick Salutin]]
** Źródło: Agnieszka Rzepa, [http://czytelnia.onet.pl/0,1193907,2,do_czytania.html ''Kanada i literatura kanadyjska. Postkolonialne dylematy'', czytelnia.onet.pl]
 
* Niepodległość to nie tylko stan prawny i faktyczny, odnoszący się do państwa i narodu. To także realny kształt tego narodu, jego świadomości. To wszystko, co trwanie państwa legitymizuje, co kontynuuje go jako moralną jakość, ale także to – a jest to ważne szczególnie w dzisiejszym świecie – co o narodzie i państwie wiedzą inni.
** Autor: [[Lech Kaczyński]]
** Źródło: [https://wpolityce.pl/historia/221532-12-lat-temu-lech-kaczynski-zostal-wybrany-prezydentem-warszawy ''12 lat temu Lech Kaczyński został wybrany prezydentem Warszawy''], wpolityce.pl, 10 listopada 2014.
 
* Oczywistym jest, że nie można urzeczywistnić idei niepodległości w ramach kapitalizmu. Człowiek, który jest poddanym w miejscu pracy, uczestniczy w niepodległości najwyżej cząstkowo. Państwo, które stawia na pierwszym miejscu uczucia rynków finansowych czy opinię agencji ratingowych, nie może adekwatnie wyrażać dążeń społeczeństwa.(...) Najistotniejsze nie jest to, na jakim poziomie działają instytucje regulujące zbiorowe życie, lecz to, czy faktycznie są przez nas tworzone i kontrolowane.

Menu nawigacyjne