Andrzej Rzepliński: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1106 bajtów ,  4 lata temu
drobne merytoryczne
(→‎O Andrzeju Rzeplińskim: drobne merytoryczne)
(drobne merytoryczne)
* To szokujące. Dziwię się, że prezes przyjął to odznaczenie, a szczególnie, że przyjął je jako urzędujący prezes. To stawia wielki znak zapytania nad jego bezstronnością. Kiedy mówię, że Trybunał jest w sprawach wyznaniowych stronniczy, ludzie patrzą na mnie z niedowierzaniem, mówią, że to "zbyt daleko idące stwierdzenie". A tu fakty mówią same za siebie!
** Opis: opinia po przyjęciu przez Andrzeja Rzeplińskiego jako prezesa Trybunału Konstytucyjnego papieskiego Krzyża ''Pro Ecclesia et Pontifice'' (Dla Kościoła i Papieża) za zasługi dla Kościoła i systemu prawnego w Polsce
** Autor: [[Paweł Borecki]], [http://wyborcza.pl/1,76842,17307048,Prof__Andrzej_Rzeplinski_odznaczony_za_zaslugi_dla.html ''Prof. Andrzej Rzepliński odznaczony za zasługi dla Kościoła. Prawnicy w szoku''], wyborcza.pl, 25 stycznia 2015.
** Zobacz też: [[rozdział kościoła od państwa]]
 
* Zarówno przyznanie urzędującemu prezesowi Trybunału [Konstytucyjnego] papieskiego odznaczenia, jak i jego przyjęcie przez prezesa Rzeplińskiego są najbardziej rażącym i niebezpiecznym złamaniem zasady bezstronności w stosunkach państwo - Kościół wyrażonym w art. 25 konstytucji. Natomiast bałwochwalcze wobec ofiarodawców przemówienie prof. Rzeplińskiego w połączeniu z jego poprzednimi wypowiedziami: niedawną, po wyroku Trybunału w sprawie uboju rytualnego, gdy stwierdził, że wolność religii nie powinna podlegać ograniczeniom, i wcześniejszą, gdy do premiera Tuska powiedział publicznie: "Panie premierze, wierzymy w tego samego Boga" - są naruszeniem art. 195 konstytucji.
** Autor: [[Wiktor Osiatyński]]
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,76842,17307957,Prof__Wiktor_Osiatynski_ostro_o_odznaczeniu_prezesa.html ''Prof. Wiktor Osiatyński ostro o odznaczeniu prezesa TK "za zasługi dla Kościoła"''], wyborcza.pl, 25 stycznia 2015.
** Zobacz też: [[bezstronność religijna, światopoglądowa i filozoficzna władz publicznych]], [[Trybunał Konstytucyjny]]
 
{{SORTUJ:Rzepliński, Andrzej}}

Menu nawigacyjne