Andrzej Lepper: Różnice pomiędzy wersjami
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
drobne redakcyjne
(kat.) |
(drobne redakcyjne) |
||
{{IndeksPL}}
[[Plik:ALepper na stacji benzynowej.jpg|mały|<center>Andrzej Lepper, 2002</center>]]
===B===
** Opis: bardzo popularny [[slogany polityczne|slogan polityczny]] z okresu III Rzeczypospolitej, najczęściej powtarzany jednak przez Leppera; wyraz niezadowolenia wobec reform gospodarczych tego okresu, których uosobieniem zdaniem Andrzeja Leppera i jego ugrupowania jest [[Leszek Balcerowicz]].
** Zobacz też: [[w:Balcerowicz musi odejść|hasło o tym sloganie]] w Wikipedii
* By zachęcić zagranicznych inwestorów do wejścia do Polski, powinniśmy mieć znacznie niższe jednostkowe koszty pracy, co nie znaczy, że niższe płace. Te ostatnie muszą być wyższe, za to trzeba obniżyć podatki i ZUS. 4 proc. obniżki składki rentowej proponowane przez wicepremier Zytę Gilowską to zdecydowanie za mało. Obniżka powinna sięgać 5 proc.
===C===
* Chodzi o to, by uchronić przemysł kluczowy przed grabieżą. Żeby rzeczywiście uwłaszczyć polskich ludzi pracy w procesie prywatyzacji, a nie wąskiej grupie aferzystów dać możliwość zagarnięcia całego ogromnego zysku z PPP. By dać szansę nie tylko zagranicznym konsorcjom, ale przede wszystkim polskiemu kapitałowi narodowemu. By wreszcie nie stawiać zaprzęgu przed końmi, to znaczy, że najpierw trzeba reprywatyzować, a dopiero potem, to co pozostało, prywatyzować (…) Nie widzę powodu, by tartaku, młyna, warsztatu, czy ziemi nie miał odzyskać jej poprzedni właściciel, a uzyskać spekulant tylko dlatego, że taka była wola reżimu komunistycznego, a obecnie pana ministra Lewandowskiego. To, co oferuje nam Ministerstwo Przekształceń jest zwykłym neobolszewizmem, a niekiedy paserstwem. Nie mam zresztą wątpliwości odnośnie do motywów, jakimi kieruje się ta praktyka.
** Źródło: [http://media.wp.pl/kat,1022939,wid,8094534,wiadomosc.html ''Andrzej Lepper z liberalnym odcieniem'', wp.pl, 18 listopada 2005]
===D==
* Dając przykład wrażliwości na wszelkie przejawy niesprawiedliwości społecznej przekazuje nam Pan trafne diagnozy, dotyczące przemian ustrojowych w Polsce, które nie tylko często otwierają naszym Rodakom oczy na zakulisowe działania rządzących naszym krajem, ale również ukazują niekorzystną dla społeczeństwa ich politykę. Właśnie ten sposób pojmowania krzywdy ludzkiej stawia Pana w roli autorytetu moralnego i sumienia tych, którzy doprowadzili Polskę do stanu obecnego. Poprzez działalność społeczną i charytatywną, wskazuje Pan drogę jak można i należy pomagać biednym i poszkodowanym w wyniku transformacji ustrojowej.
** Opis: komentując bunt legnickich działaczy Samoobrony przeciwko umieszczeniu na czele listy w tym okręgu Ryszarda Bondy.
** Źródło: [http://archiwum.rp.pl/artykul/359415_Problemy_Leppera.html ''Problemy Leppera'', rp.pl, 29 października 2001]
* Dziś rynek cierpi na brak pieniędzy. Byłem na spotkaniu Polskiej Rady Biznesu, gdzie tacy ludzie jak Jan Kulczyk i wielu innych najbogatszych przedsiębiorców mówili, że mogliby produkować więcej i tworzyć dzięki temu nowe miejsca pracy. Niestety, ich produkcji nie miałby kto kupić.
** Opis: o projekcie amnestii z okazji śmierci Jana Pawła II, która według dziennikarzy objęłaby m.in. polityków Samoobrony.
** Źródło: [http://wyborcza.pl/1,75478,2699922.html ''Samoobrona chce samoamnestii'', wyborcza.pl, 11 maja 2005]
===G===
** Źródło: [http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80269,3782671.html ''Lepper: „Wyborcza” przygotowała zamach stanu'', gazeta.pl, 9 grudnia 2006]
** Zobacz też: „[[Gazeta Wyborcza]]”, [[Adam Michnik]]
* Gdybyśmy nie osiągnęli już nic więcej w polityce, to i tak jesteśmy ewenementem w skali światowej.
* Gdzie trzeba być liberalnym, to ja jestem.
** Źródło: [http://www.samoobrona.org.pl/pages/08.Wywiady/25inne/index.php?document=73.html ''Rozmowa Marszałka Andrzeja Leppera i Jacka Żakowskiego w „Poranku Radia Tok FM”'']
===H===
* Hitler, aby zająć te ziemie, potrzebował czołgów, armat, samolotów i karabinów. Kohl i Schröder to kontynuują. Potrzebna im jest marka, dzisiaj zastąpiły ją euro i dolar, i w ten sposób przyjdą. Niech młode pokolenie nie wierzy tym obłudnikom, którzy mówią, że to nam nie grozi.
* Ja bym skłamał, gdybym mówił, że pracuję (…). Ja mam obowiązek wobec ludzi. Trudno, żebym jechał na spotkanie, przed wsią stawał, ziemią ręce brudził, odciski sobie robił i mówił: „Chłopy, ja jestem z was!”. Nie. Ja jestem ich przywódcą!
** Źródło: [http://www.samoobrona.org.pl/pages/07.Publikacje/03.Niepokorny/10/ ''Gracz'', samoobrona.org.pl, za „Gazetą Wyborczą”, 6 lutego 1999]
* Jednym z głównych źródeł zagrożenia zarówno dla Kościoła, jak i narodu, są przedstawiciele tzw. lewicy świeckiej lub kosmopolitycznej. Niepomni tego, że stosunkowo niedawno Kościół ich przygarnął i bronił, teraz rozpętują zajadłe, antykościelne i antykatolickie kampanie, częstokroć w masowych mediach takich, jak „Gazeta Wyborcza” czy nawet publiczna TV. Odwdzięczają się oni Kościołowi polskiemu pomówieniami o rzekomy brak tolerancji, ciemnogród, przecenianie czynnika narodowego itp. Ośmielają się targać nawet na takie duchowe autorytety, dla Polaków święte, jak Papież czy Prymas. Stwierdzam z całą stanowczością, że my, z Samoobrony (…) demaskujemy, potępiamy i będziemy potępiać ich autorów. Tu już nie chodzi tylko o przekonania religijne, czy różne wykładnie dogmatów wiary, ale o brutalną napaść na pierwiastki polskiej tożsamości narodowej.
* Jestem człowiekiem wierzącym, katolikiem. Moje stanowisko wobec kościoła rzymskokatolickiego wynika też z mojego przywiązania do polskich tradycji i obyczajów utożsamianych, według mnie, z wartościami chrześcijańskimi. To przekonanie wyssałem z mlekiem matki. Zasługi Kościoła dla polskiej tożsamości narodowej były i są ogromne. Trudno sobie wyobrazić polską kulturę narodową bez chrześcijaństwa, czyli przede wszystkim bez katolicyzmu. To Kościół pozwolił nam, Polakom, obronić swoją narodowość i przetrwać czasy niewoli.
** Źródło: ''Samoobrona. Dlaczego? Przed czym?'', Warszawa 1993
* Jestem socjalliberałem. Pojęcie socjalliberalizmu jest zakorzenione od kilkudziesięciu lat w programach wielu ugrupowań zachodnioeuropejskich. Socjalliberał chce prowadzić taką politykę ekonomiczną, która umożliwia przedsiębiorcy swobodne działanie bez biurokratycznego gorsetu.
** Źródło: [http://archiwum.polityka.pl/art/lepper-broni-ameryki,391718.html ''Lepper broni Ameryki'', polityka.pl, 25 września 1999]
** Zobacz też: [[Bill Clinton]]
* Jeśli ktoś w wieku 60 lat, będąc 14 lat w Samoobronie, odchodzi bo Mojzesowicz jest dla niego ważniejszy niż Samoobrona, to całe szczęście że odszedł, bo on był takim zwolennikiem Samoobrony i tak rozumiał program Samoobrony, jak rozumiał. Pogrzebał siebie, pogrzebał przyszłość nawet swoich dzieci, które też mogły być w polityce.
** Źródło: „Wprost”, 5 maja 2002
* Jeżeli Platforma poszłaby w kierunku konstruktywnego votum nieufności, wtedy wyborów nie będzie (…). Do tego czasu powołać rząd przejściowy (…) pod kierownictwem prof. Zolla, prof. Rzeplińskiego, albo kogoś innego, niech to sobie Platforma sama zdecyduje. Ja tu nie chcę nic wymuszać (…). Platformie na komisji zależy, bo chce udowodnić, czy kłamie Kaczyński, czy kłamie Lepper (…) wtedy będzie można nawet zdelegalizować PiS. Bo jeżeli jakaś partia wykorzystuje służby specjalne przeciwko obywatelom, trzeba ją zdelegalizować!
** Opis: o propozycji poparcia rządu PO w zamian za powołanie komisji śledczej przed wyborami.
** Źródło: „Przegląd”, 29 lipca 2007
** Zobacz też: [[Andrzej Zoll]]
===L===
* Ludzi biznesu słucham, przedsiębiorców. Spotkałem się z panem Kulczykiem, panem Niemczyckim, a także panem Malinowskim, który chce zrobić ze mną debatę gospodarczą.
** Źródło: [http://media.wp.pl/kat,1022939,wid,8094534,wiadomosc.html ''Andrzej Lepper z liberalnym odcieniem'', wp.pl, 18 listopada 2005]
* Lustracji chcemy całkowitej, chcemy dekomunizacji. Mówię to otwarcie – dekomunizacji, gdzie nawet pan premier Kaczyński w pewnym momencie wahał się i mówił: miałem takie wątpliwości, czy pan się na to zgodzi. Panie premierze, zgadzam się, ja dekomunizacji się nie boję absolutnie.
|