Adam Zagajewski: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 1224 bajty ,  3 lata temu
+1
(+1)
[[Plik:Adam Zagajewski.jpg|mały|<center>Adam Zagajewski</center>]]
'''[[w:Adam Zagajewski|Adam Zagajewski]]''' (ur. 1945) – [[Polska|polski]] [[poeta]], eseista, [[pisarz|prozaik]], [[tłumacz]].
 
* Literatura odkrywająca współczesność to taka literatura, która umie odsłonić to, co jest nowego, ale poza nowym materiałem sięga do form starszych, bardziej trwałych. Może się zdarzyć, że literatura rozdzieli się na taką, która będzie badała tylko to, co nowe, i taką, która ujmie tylko to, co odwieczne. Otrzymamy wówczas z jednej strony literaturę małego realizmu, zewnętrznych form życia, a z drugiej strony teorię i praktykę neoklasycyzmu wierzącego w ponadhistoryczną jedność kultury i pojmującego ją dosłownie. Pierwsza z tych literatur zatrzymuje się na granicy opisu, opisu naskórkowego, gazetowego, druga natomiast nie nawiązuje kontaktu z codziennym doświadczeniem i jej „odwieczne problemy” pozostają czymś abstrakcyjnym, suchą erudycją historyczną.
:Równowaga między żywiołem aktualności i żywiołem tradycji jest niezbędnym warunkiem prawdziwej współczesności literatury.
** Źródło: ''[[:s:pl:Świat nie przedstawiony/Rzeczywistość nie przedstawiona|Rzeczywistość nie przedstawiona w powojennej literaturze polskiej ]]'', w zbiorze ''[[:s:pl:Świat nie przedstawiony|Świat nie przedstawiony]]'' (1974), opublikowany na licencji CC-BY-SA-3.0
 
* Wisława Szymborska była mi bliska jako poetka i jako człowiek, z tym że to są dwie różne rzeczy. Wyraźnie byłem pod niesłychanym urokiem jej osoby także, bo to był ktoś niepodobny do żadnej innej osoby. Była taką wielką damą, ale damą nie arystokratyczną, tylko intelektualną. Rzadko się spotyka kogoś, kto jest tak bardzo sobą. Ona w sposób niezmiernie silny była sobą; nie dało się jej pomylić z nikim innym i to było nadzwyczajne.
** Opis: o [[Wisława Szymborska|Wisławie Szymborskiej]].
57

edycji

Menu nawigacyjne