Bolesław I Chrobry: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 447 bajtów ,  3 lata temu
Nowe cytaty, uszczegółowienie cytatów, dodanie szczegółów.
m (ort.)
(Nowe cytaty, uszczegółowienie cytatów, dodanie szczegółów.)
[[Plik:1925 Polen 20 Zloty.JPG|mały|<center>Bolesław I Chrobry</center>]]
'''[[w:Bolesław I Chrobry|Bolesław I Chrobry]]''' (zwany też '''Wielkim'''; 967–1025) – pierwszy koronowany [[król]] [[Polska|Polski]] (od 1025 roku) z dynastii Piastów, w latach 1003–1004 także książę Czech jako Bolesław IV, książę Polski od 992 roku.
* OwszemDobrze, dobrzeowszem, nazwałeś mnie wieprzem w kałuży, ponieważ we krwi łowców i psów twoich, to jest książąt i rycerzy, ubroczę kopyta koni moich, a ziemię twą i miasta zryjęspustoszę jak zwykły dzik pojedynek.
** Opis: odpowiedź na obelgę [[Jarosław I Mądry|Jarosława I Mądrego]] przed starciem w 1018.
** Źródło: Anonim tzw. Gall, ''Kronika polska'', Wrocław 1996, s. 29.
** Źródło: Melania Sobańska-Bodnaruk, Stanisław Bogusław Lenard (oprac.), ''Wiek V-XV w źródłach. Wybór tekstów źródłowych z propozycjami metodycznymi dla nauczycieli historii i studentów'', Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, s. 110.
 
* Nie oznaczam wam czasu żałoby ani na miesiące, ani na lata, lecz ktokolwiek mnie poznał i pozyskał mą łaskę, pamiętając o mnie, co dzień będzie mnie opłakiwał. I nie tylko ci, którzy mnie znali i doświadczyli mej życzliwości, lecz również ich synowie i synowie synów także boleć będą, gdy drudzy będą im opowiadali o śmierci króla Bolesława.
** Opis: odpowiedź dana dworzanom, którzy zapytali króla jak długo ma trwać żałoba po jego śmierci.
** Źródło: ''OAnonim żałosnej śmierci sławnego Bolesławatzw. Galla AnonimaGall, ''Kronika polska'', Wrocław 1996, s. 38.
 
* Gdybym mógł tak samo bogactwami ocalić tego zacnego rycerza od śmierci, jak mogę jego nieszczęście i niedostatek zaspokoić moimi zasobami, to samą chciwą śmierć obładowałbym bogactwami, ażeby zatrzymać w służbie rycerskiej takiego zucha!
** Źródło: ''OAnonim żałosnej śmierci sławnego Bolesławatzw. Galla AnonimaGall, ''Kronika polska'', Wrocław 1996, s. 36.
 
==O Bolesławie Chrobrym==
* Epoka Bolesława Chrobrego zostawiła narodowi w spadku poczucie własnej wartości.
** Autor: [[Paweł Jasienica]], ''Polska Piastów'', wyd. PIW, Warszawa 1974, s. 94.
 
* Fascynująca to skądinąd postać; na okamgnienie wprowadził - i to w imponującym stylu - Polskę do wielkiej Europy, jej „twardego rdzenia”, jak mawiają dzisiaj skarlali duchowo i moralnie potomkowie idei Ottona III. Po to tylko, by przez następne ćwierćwiecze uporczywie i konsekwentnie ciągnąć ją z powrotem na zapadłe peryferia, z których znienacka wyszła.
** ** Autor: [[Marek Urbański]], ''Bolesław Chrobry'', [w:] A. Szwarc, M. Urbański, P. Wieczorkiewicz, ''Kto rządził Polską?'', Warszawa 2007, s. 31.
 
* Nie był Bolesław wzorem cnót. Potrafił dopuszczać się okrucieństw i gwałtów (…) Jednak musiało być w tym człowieku coś niezwykłego, prawdziwa wielkość ducha, skoro sprzyjali mu Wojciech i Bruno, bohaterowie, którzy wierność idei umieli przypłacić życiem.
** Autor: [[Paweł Jasienica]], ''Polska Piastów''
 
* (…) tenTen stary wszetecznik uprowadził ją [córkę Jarosława Mądrego Przecławę] bezwstydnie, zapominając o swojej ślubnej małżonce.
** Autor: [[Thietmar z Merseburga]], ''Kronika'', Kraków 2005, s. 235.
 
* WielkiBył bowiem Bolesław wielki i ciężki, że ledwiei na koniu ledwo mógł usiedziećsiedzieć, alelecz bystregobył umysłuroztropny.
** Źródło: ''Powieść dorocznaminionych lat'', [w:] ''Kroniki staroruskie'', red. F. Sielicki, Warszawa 1987, s. 93.
 
 

Menu nawigacyjne