Obóz Narodowo-Radykalny: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
dodanie kontekstu do zmanipulowanego cytatu.
(dodanie kontekstu do zmanipulowanego cytatu.)
[[FilePlik:Włocławek-ONR graffiti.jpg|mały|<center>Symbol ONR</center>]]
'''[[w:Obóz Narodowo-Radykalny|Obóz Narodowo-Radykalny (ONR)]]''' – skrajnie prawicowe ugrupowanie polityczne o charakterze faszystowskim, założone w 1934 przez młodych działaczy Obozu Wielkiej Polski.
 
 
* Narodowy Radykalizm trafił w sedno potrzeb Narodu, pomnąc, że tam, gdzie życie głos zabiera, trzeba nastawić uszu i słuchać; trzeba wytężyć wzrok, patrzeć i starać się dojrzeć; trzeba się wgryźć w rzeczywistość i chłonąć ją całą powierzchnią swojej jaźni. Wtedy zrozumie się wiele rzeczy, które pozornie wydać się mogą płytkie, niesłuszne, albo wręcz krzywdzące i niesprawiedliwe. W ten sposób Narodowy-Radykalizm stał się jednym z wielkich ruchów społecznych, jak faszyzm czy hitleryzm, które przekształcają oblicze świata; jest też jedynym kierunkiem w Polsce, który zapewnić jej może rzeczywistą wielkość.
** Autor: [[Adolf Reutt]], [https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/publication/337212/edition/322192/content?ref=desc ''Przebudowa''], „Falanga”, 10 lutego 1937, nr 5 (31), s. 3.
 
* Nie jesteśmy ani faszystami, ani hitlerowcami, przede wszystkiem dlatego, że jesteśmy ruchem czysto polskim, nie potrzebującym obcych wzorów, umiejącym czerpać swe poglądy z własnej narodowej duszy. Ale nie jest to jedyna różnica. Nie uważamy się za faszystów, ani za hitlerowców również dlatego, że oba te ruchy mają wiele wad, a nawet grzechów, któremi obarczać się nie chcemy.(...) Dziś dyktator włoski nie śmie nic pisnąć przeciw ży­dom, mianuje ich senatorami, obsypuje orderami (...). Nie są to wzory, które chcielibyśmy na­śladować.(...) Nasz ruch, polski ruch naro­dowo-radykalny potrafi sko­rzystać z doświadczeń faszyzmu i hitleryzmu. Ale nie zamierza ich ślepo naśladować.
** Źródło: [https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=304074 ''Czem nie jesteśmy''], „Sztafeta”, nr 20, 23 maja 1934, s. 3.
 
** Opis: z ulotki ONR przytoczonej przez dziennik „Czas”, [http://mbc.malopolska.pl/dlibra/publication/55678?tab=1 ''Przegląd prasy'', 2 listopada 1936, s. 3].
 
* Zagadnienie walki z zachłannością innego narodu powstaje dopiero wówczas gdy zachłanność ta jest niebezpieczna. Kiedyś walczyliśmy z zaborcami, których zachłanność pozbawiła nas wolności. Dzisiaj na przykład nikt nie prześladuje Rosjan mieszkających na terenie Polski, ponieważ ci Rosjanie są dla nas niebezpieczni. Natomiast walczymy z zachłannością Niemców których niebezpieczeństwo staje się coraz groźniejsze z dnia na dzień. (...) antysemityzm nie jest środkiem walki o władzę w Polsce albo sprytnem ujęciem taktyki działania. Jest tylko wynikiem dzisiejszej sytuacji w Polsce tak długo jak długo istnieć będzie niebezpieczeństwo żydowskie w Polsce. Antysemityzm znajduje uzasadnienie w walce ras, która jest naturalnym wynikiem bytu ludzkiego.
** Autor: [[Witold Rościszewski]], [https://jbc.bj.uj.edu.pl/dlibra/doccontent?id=322086 ''Kwestja żydowska''], „Falanga”, nr 1, 1936, s. 3.
** Zobacz też: [[rasizm]]
 
23 944

edycje

Menu nawigacyjne