Dekalog: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 971 bajtów ,  4 lata temu
drobne merytoryczne
(Anulowanie wersji 463573)
(drobne merytoryczne)
'''[[w:Dekalog|Dekalog, dziesięć przykazań]]''' – [[prawo]] spisane na dwóch kamiennych tablicach, dane [[Izraelici|Izraelitom]] przy [[Góra Synaj|górze Synaj]].
* Boga trzeba słuchać, a nie ludzi. Wtedy zbyteczną będzie ustawa o aborcji, o eutanazji. Wystarczy „Nie zabijaj”. Nikogo i nigdy. Reszta jest od diabła. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni. (Mt 7,1) Wierzącym nie trzeba ustawy, wystarczy sumienie. Trzeba rozliczyć afery, złodziejstwa bezbożnych, ale wystarczyłoby przykazanie: „Nie kradnij”. Nikogo nigdzie i nigdy. Zło trzeba rozliczyć do ostatniego szeląga. Ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie (por. Mt 5,18). Pan Bóg powiedział do nas „Nie cudzołóż”. Byliby ludzie piękni urodą czystego serca i czystych oczu, i czystą miłością, ale myśmy poplątali miłość z łajdactwem, małżeństwo z partnerstwem i tym grzechem zgnije współczesny świat.
** Autor: bp [[Józef Zawitkowski]]
** Źródło: [http://www.niedziela.pl/artykul/36459/Gietrzwald-Dzien-Pokuty-dla-wolnosci ''Gietrzwałd: Dzień Pokuty dla wolności''], niedziela.pl, 30 czerwca 2018
 
* Całe prawie zło bierze się stąd, że ktoś nie przestrzegał Dekalogu, że ktoś kogoś zabił, albo zranił, albo oczernił, albo obmówił, albo dał fałszywe świadectwo, (...) że ktoś zdradził żonę, porzucił rodzinę, bo mówił, że ma prawo do szczęścia. Nikt nie ma tymczasem prawa do szczęścia na czyimś nieszczęściu.
** Autor: [[Stanisław Wielgus]], homilia w sanktuarium w Chodle podczas uroczystości ku czci Narodzenia NMP i uroczystości dożynkowej, 8 września 2007
313

edycji

Menu nawigacyjne