Władysław Anders: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 953 bajty ,  4 lata temu
dwa cytaty
(jeden cytat)
(dwa cytaty)
* Bez wygrania najpierw bitwy o serca żołnierskie żaden wódz nie wygrał jeszcze bitew na polu walki. To była jego magia, która wywołała nastrój graniczący z ekstazą, nigdy przedtem i potem niespotykaną, w pierwszej i decydującej o istnieniu Korpusu bitwie o Monte Cassino. (…) Dzięki zaufaniu do jego osoby wyrosło w armii przekonanie, że oko jego spoczywa wszędzie, że wie o każdym patrolu wysłanym na przedpole i że kucharz kompanijny, gotując strawę, stosuje jadłospis przez niego osobiście nakazany. Wielka magia wielkich wodzów!
** Autor: [[Klemens Rudnicki]]
 
* Gen. Anders nie miał wyboru. Musiał wykonać rozkaz dowódcy 8 Armii generała Olivera Leese’a.
** Autor: [[Zbigniew Wawer]]
** Opis: o decyzji i walce w [[bitwa o Monte Cassino|Bitwie o Monte Cassino]]
** Źródło: [http://dzieje.pl/wideo/prof-zbigniew-wawer-gen-anders-nie-mogl-odmowic-udzialu-w-bitwie-o-monte-cassino ''Prof. Zbigniew Wawer: gen. Anders nie mógł odmówić udziału w bitwie o Monte Cassino''], dzieje.pl, 17 maja 2018.
 
* Generał Anders w nocy z 17 na 18 maja 1944 r. nakazał oszczędzanie krwi żołnierzy. Należy docenić umiejętności polskich dowódców i nieszafowanie przez nich krwią żołnierską.
** Autor: [[Zbigniew Wawer]]
** Opis: o [[bitwa o Monte Cassino|Bitwie o Monte Cassino]]
** Źródło: [http://dzieje.pl/wideo/prof-wawer-polscy-dowodcy-pod-monte-cassino-nie-szafowali-krwia-zolnierzy ''Prof. Wawer: polscy dowódcy pod Monte Cassino nie szafowali krwią żołnierzy''], dzieje.pl, 17 maja 2018.
 
* Najwyższej wagi jest osobowość gen. Andersa, który posiadł pełne zaufanie tak Polaków, jak i Sowietów. Nikt inny nie podołałby temu wszystkiemu. Jest całkowicie lojalny, pozbawiony jakichkolwiek osobistych ambicji, pełen energii i werwy. Powoduje nim wyłącznie dobro Polski. W depeszach do Sikorskiego podkreślano entuzjazm i optymizm Andersa, które to cechy pomagały mu w trudnym procesie formowania armii.
335

edycji

Menu nawigacyjne