Henryk Piecuch: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 95 bajtów ,  3 lata temu
Odsyłacze, lit., drobne red.
(Utworzono nową stronę "'''Henryk Piecuch''' (ur. 1939) - pułkownik Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej w stanie spoczynku, dziennikarz, pisarz, badacz i popular...")
 
(Odsyłacze, lit., drobne red.)
 
'''[[w:Henryk Piecuch|Henryk Piecuch]]''' (ur. 1939) - pułkownik Wojsk Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej w stanie spoczynku, dziennikarz, pisarz, badacz i popularyzator działalności służb specjalnych, zwłaszcza polskich.
* Generał Kiszczak przez całe swoje polityczne i wojskowe życie był oddanym funkcjonariuszem służb. Tuż po wojnie, jako bardzo młody człowiek, w Londynie razem z Reichem -Ranickim, późniejszym sławnym niemieckim krytykiem, zachęcał żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie do powrotu do kraju, mimo że z pewnością wiedział, iż jakiś czas po przyjeździe zostają aresztowani. Miał świetne kontakty z Moskwą, zwłaszcza z generałem Pawłowem, rezydentem KGB, który był przyjacielem Andropowa, wieloletniego szefa KGB, późniejszego sekretarza generalnego KZPRKPZR. To Kiszczak z Jaruzelskim decydowali, komu z opozycji przekażą władzę, a więc mieli ogromny wpływ na kształt dzisiejszej Polski.
** Źródło: Krzysztof Różycki, ''Generał, który się kadrom nie kłaniał'', „Angora” nr 46 (1326), 15 listopada 2015, "Angora", s. 7.
** Zobacz też: [[Wojciech Jaruzelski]], [[Czesław Kiszczak]], [[Marcel Reich-Ranicki]]
 
 
{{SORTUJ:Piecuch, Henryk}}

Menu nawigacyjne