Leonardo Boff: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 2767 bajtów ,  4 lata temu
brak opisu edycji
Nie podano opisu zmian
Nie podano opisu zmian
[[Plik:Leonardo boff.jpeg|mały|<center>Leonardo Boff</center>]]
'''[[w:Leonardo Boff|Leonardo Boff]]''' (ur. 1938) – [[Brazylia|brazylijski]] działacz społeczny, pisarz i filozof, były franciszkanin, teolog wyzwolenia.
 
== ''Sakramenty Kościoła'' (''Os Sacramentos da Vida e a Vida dos Sacramentos''; 1977) ==
(źródło: Instytut Wydawniczy PAX, Warszawa 1981, ISBN 83-211-0304-9, tłum. Jan Doktór)
* Ale istnieje jeszcze inna możliwość sakramentalnego rozumienia historii. Historię można również rozpatrywać z punktu widzenia jej definitywnego końca, z punktu widzenia nieba lub piekła. Wszystko staje się wtedy, w odniesieniu do ostatecznego końca, przygotowującym sakramentem: stworzenie świata, narody, religie, wspólnoty polityczne, Jezus Chrystus i Kościół. Tym samym wszystko staje się przedostatnim ogniwem łączącym i antycypującym symbolem końca. Kiedy wreszcie nastąpi koniec, wtedy - jak mówi tradycja już po Chrystusie - będą miały swój koniec również i funkcje sakramentów. Bez pośrednictwa nośników znaczeń będziemy spoglądać wszystkiemu twarzą w twarz.
** Źródło: s. 39.
 
* Co prawda, współcześni ludzie żyją otoczeni przez sakramenty, ale nie mają otwartego na nie o odpowiednio wyostrzonego spojrzenia, które jest konieczne, by móc je refleksyjnie postrzec. Rzeczy widziane są jako rzeczy, co znaczy: rozważane są tylko z zewnątrz. Kto jednak spojrzy na nie od wewnątrz, ten odkryje szczelinę, przez którą pada na nie wyższe światło. Światło oświetla rzeczy, czyni je transparentnymi i przejrzystymi.
** Źródło: s. 16.
 
* Człowiek nie tylko manipuluje swoim światem. Ma on również zdolność odczytywania orędzia, które kryje w sobie świat i które wpisane jest we wszystkie rzeczy składające się razem na świat. Starożytni i współcześni semiolodzy dokładnie widzieli, że przedmioty są nie tylko rzeczami, ale że tworzą również system znaków będących literami wielkiego alfabetu, który stoi w służbie wpisanego w rzeczy orędzia. Orędzie to może być opisane i odcyfrowane przez tego, kto idzie przez świat z otwartymi oczyma.
** Źródło: s. 7.
 
* W rocznicę ślubu małżonkowie świętują początek swojej historii miłosnej i miłości w jej osobowej historii. Ale rocznica ślubu jest czymś więcej niż tylko wspomnieniem. Aktualizuje ona w ciągle nowy sposób to, co przeszłe, i potwierdza teraźniejszość, aby zabezpieczyć przyszłość. Dlatego jest ona dniem sakramentalnym, w którym kwiaty, uściski i przyjęcie wypełniają funkcje w najwyższym stopniu sakramentalną.
** Źródło: s. 51.
 
* Życie nie może trwać bez pokarmu. Każdy posiłek umożliwia człowiekowi doświadczenie skłaniające go do wdzięczności, że jego egzystencja związana jest z innymi ludźmi. Dlatego też ludzkie posilanie się otoczone jest rytuałami. Eucharystia rozwija ukryty w posilaniu się sens uczestniczenia w boskim życiu.
** Źródło: s. 53.
 
==''Con la libertad del Evangelio'' (1991)==

Menu nawigacyjne