Przejdź do zawartości

Leszek Balcerowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Dodane 709 bajtów ,  5 lat temu
Komaares (dyskusja | edycje)
Komaares (dyskusja | edycje)
Linia 137:
** Źródło: ''Rozdział IV. Przełomowe lata 1990-91'' w: ''Trzeba się bić z PiS o Polskę'', Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2016, ISBN 9788377002186, s. 191.
 
* Ona [bieda] bierze się w dużej mierze z patologii i pułapek socjalnych. W Polsce ciągle wielkim problemem jest alkoholizm, który na dodatek często się dziedziczy. Tego nie da się tak łatwo usunąć. I nie zrobią tego państwowi urzędnicy, ale dobrowolne organizacje typu Anonimowi Alkoholicy. [...] Druga przyczyna, która się nakłada częściowo na pierwszą , to pułapki socjalne. Eliminując je, zapobiegniemy sytuacji, w której ludzie tkwią przez lata w stabilnej biedzie, a dzieci często dziedziczą taki wzór życia. Pułapki socjalne to sytuacje, gdy następuje uzależnienie się ludzi od łatwo dostępnych państwowych zasiłków albo też nie opłaca się zmieniać pracy na bardziej produktywną, bo - ze względu na system podatków i zasiłków - na tym się nie zyska, a czasami można stracić. Pułapki socjalne to patologia bodźców, to wyjątkowo paskudny przejaw interwencjonizmu. A patologiczne bodźce prowadzą do patologicznych zachowań.
** Opis: bieda, alkoholizm i pułapki socjalne w bogatych społeczeństwach.
** Źródło: ''Rozdział XI. Jaki kapitalizm?'' w: ''Trzeba się bić z PiS o Polskę'', Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2016, ISBN 9788377002186, s. 283.
 
124

edycje