Leszek Balcerowicz: Różnice pomiędzy wersjami

Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dodane 521 bajtów ,  4 lata temu
** Źródło: ''Rozdział IV. Przełomowe lata 1990-91'' w: ''Trzeba się bić z PiS o Polskę'', Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2016, ISBN 9788377002186, s. 191.
 
* Zacznę od mitów, które nagromadziły się wokół pojęcia ''państwo''. Z czym się ono najczęściej kojarzy w Polsce? Ze wsparciem. Tak jakbyśmy stanowili społeczeństwo inwalidów. To wyraża bądź etatyzm niektórych intelektualistów, bądź wyraża postawy roszczeniowe - będę na pańśtwopaństwo naciskał, może mi coś skapnie. Nieważne, że stanie się to kosztem innych ludzi. [...] Nazwałem to - przyznaję, brutalnie - mentalnością sowieckiego działacza[...]. Nawiązuję do autentycznych wyjazdów delegacji ZSRR do Stanów Zjednoczonych. Ci sowieccy działacze doznali w Ameryce szoku poznawczego, jak zobaczyli wokół siebie pełno bananów, whisky, samochodów. I jakie było ich pierwsze pytanie? Jakie ministerstwo odpowiada za banany, jakie za whisky, jakie za samochody itd. Im się w głowie nie mieściło, że takie rzeczy można załatwiać bez szczególnej interwencji państwa.
** Opis: państwo jako wsparcie.
** Źródło: ''Rozdział XI. Jakie państwo?'' w: ''Trzeba się bić z PiS o Polskę'', Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2016, ISBN 9788377002186, s. 285.
124

edycje

Menu nawigacyjne